Zniszczono pomnik czeskiego generała na Zaolziu. Masowe przesłuchiwania Polaków

02.02.2013 07:51
Gen. Josef Snejdarek

Gen. Josef Snejdarek (Fot. Evzen Sonntag: Brante Tesinsko/ Wikimedia Commons)

Po zniszczeniu pomnika generała Josefa Snejdarka w Czeskim Cieszynie i okolicach policja przesłuchuje polskich działaczy, a do urzędów trafiają donosy na Polaków - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Problemy zaczęły się od zniszczenia pomnika czeskiego generała Josefa Šnejdárka. Dla Czechów jest to bohater, który w 1919 r. "odbił Polakom część Śląska Cieszyńskiego", a dla naszych rodaków zza Olzy to zbrodniarz wojenny, którego żołnierze strzelali do cywilów i zamordowali polskich jeńców wojennych.

Niewielki pomnik ku czci dowódcy czeskich oddziałów stanął na górze Połedna. Przed Bożym Narodzeniem zniszczyli go nieznani sprawcy. Podejrzenia skierowano na Polaków mieszkających na Zaolziu. Do działań ruszyły organy ścigania. Przesłuchany został prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek.

- Policja chce wezwać wszystkie osoby, które publicznie wypowiadały się w sprawie pomnika gen. Šnejdárka. Jest bardzo zła atmosfera, jakieś zaczepki, prowokacje. Dlaczego? Nie wiem, naprawdę tego nie rozumiem. To dość dziwne - mówi prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek.

Cały tekst czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (253)
Zaloguj się
 • papyr

  Oceniono 1 raz 1

  Spoko, sasiedzi Polacy. Jako Czechoslowacja z 1918 roku potrzebowalismy ta kolej z Bogumina do Zyliny i Koszyc jak sol, bo to byla jedna z tylko trzech lacznic Czech ze Slowacja. I ona po prostu prowadzi przez Cieszyn i Trzyniec. Nawet dzis jest bardzo wazna, jak spiewa Nohavica, z Cieszyna ruszaja pociagi co kwadrans w swiat. Dzis jak sie nie ma granic, to moglibysmy wam to nawet oddac (wymiana za powiat klodzki, owszem), ale boimy sie, co sie stanie z torami :) bo gdzie przez warunki terenowe musimy przejezdzac kawalek przez PKL (Porajow, Glucholazy) to zawsze sie wyraznie zwalnia :)
  a dla nacjonalistow bez trochy dystansu do siebie: opamietajcie sie, dzis Zaolzie juz nie jest w wiekszosci polskie, tak na margines. Gmina z najwyzsza koncentracja Polakow w Rep. Czeskiej to Hrádek (Grodek n. Olza) nieopodal Jablonkowa, gdzie Polakow jest 43%. Nawet w najgesciej Polakami zamieszkanej wsi ich nie jest wiekszosc. Co zrobicie z tymi wszystkimi Czechami?

 • ulisse

  0

  www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?143094-Polish-invasion-in-Czechoslovakia&s=74c635791501c7579aa432e501d1e538

 • od-or

  Oceniono 2 razy 0

  no to postawić pomnik generała który w 38-m zabrał Czechom Zaolzie i będzie OK.

 • hatteras

  Oceniono 3 razy 1

  a nasz Ulebyk-Pojebyk-Niedojebyk jak byl glupi tak dalej pozostaje glupi.

 • ulebyk

  Oceniono 5 razy -1

  W Polsce powinien powstać pomnik ofiar żydowskich katów z komunistycznego aparatu terroru. Ale by się Wyborcza obsrała.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  A w Polsce na pomnikach morderców i okupantów michnikowszczyzna organizuje akcje palenia zniczy. To, że stara żydokomuna jak Michnik idzie tam z kwiatami to zrozumiałe, ale że za ich nawoływaniem idą tam Polacy to już świadczy o kompletnym zidioceniu i wypraniu mózgów przez szechterowe media.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  Szkoda, że inny zbrodniarz (brata Adama Michnika) żyje spokojnie w Szwecji i nie dosięgnie go sprawiedliwość ponieważ koszerny braciszek załatwił mu gwarancję nietykalności od "wolnej Polski", która stworzył wspólnie z Urbanami, Kuroniami, Wałęsami i resztą kliki.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  To chyba byli z PO

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Po co stawiali mu pomnik, skoro to postać kontrowersyjna? To miała być prowokacja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje