Zniszczono pomnik czeskiego generała na Zaolziu. Masowe przesłuchiwania Polaków

Gen. Josef Snejdarek

Gen. Josef Snejdarek (Fot. Evzen Sonntag: Brante Tesinsko/ Wikimedia Commons)

Po zniszczeniu pomnika generała Josefa Snejdarka w Czeskim Cieszynie i okolicach policja przesłuchuje polskich działaczy, a do urzędów trafiają donosy na Polaków - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Problemy zaczęły się od zniszczenia pomnika czeskiego generała Josefa Šnejdárka. Dla Czechów jest to bohater, który w 1919 r. "odbił Polakom część Śląska Cieszyńskiego", a dla naszych rodaków zza Olzy to zbrodniarz wojenny, którego żołnierze strzelali do cywilów i zamordowali polskich jeńców wojennych.

Niewielki pomnik ku czci dowódcy czeskich oddziałów stanął na górze Połedna. Przed Bożym Narodzeniem zniszczyli go nieznani sprawcy. Podejrzenia skierowano na Polaków mieszkających na Zaolziu. Do działań ruszyły organy ścigania. Przesłuchany został prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek.

- Policja chce wezwać wszystkie osoby, które publicznie wypowiadały się w sprawie pomnika gen. Šnejdárka. Jest bardzo zła atmosfera, jakieś zaczepki, prowokacje. Dlaczego? Nie wiem, naprawdę tego nie rozumiem. To dość dziwne - mówi prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek.

Cały tekst czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
 • Katolickie szpitale w Kolonii, które odmówiły przyjęcia zgwałconej kobiety Niemiecki kardynał dopuszcza tabletkę poronną. "Pod warunkiem"
 • Rosyjski sędzia, który zasnął na procesie, rezygnuje ze stanowiska
 • Służby ratunkowe zabierają ranną w wybuchu przed ambasadą USA w Ankarze Zamach samobójczy przed ambasadą USA w Ankarze. Dwie osoby nie żyją
Komentarze (253)
Zniszczono pomnik czeskiego generała na Zaolziu. Masowe przesłuchiwania Polaków
Zaloguj się
 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 163 razy 131

  gen. Josef Šnejdárek (wówczas pułkownik – red.) dowodził czeskimi wojskami. Żołnierze przez niego dowodzeni dobijali polskich jeńców, doprowadzili też do starć z ludnością cywilną. W efekcie takiego starcia Zabito robotników z Huty Trzyniec – podkreśla prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek. – I Działo się to m.in. w pobliżu góry Połedna, na pewno więc nie w tej okolicy powinien stanąć jego pomnik – dodaje.

  Na cmentarzu w zaolziańskiej Stonawie jest mogiła żołnierzy 12. wadowickiego pułku piechoty, pojmanych przez Czechów i zakłutych bagnetami. I choć w Polsce wiadomo o tym niewiele lub nic, to jednak miejscowi Polacy o tragedii pamiętają.

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 157 razy 99

  Dlaczego my mamy się ciągle kajać i przepraszać za wszystko, przepraszaliśmy Czechów za 1938, a czy oni przeprosili nas za 1919?

 • 99venus

  Oceniono 135 razy 91

  czy ja też zostanę wezwany?
  Czesi zawłaszczyli Zaolzie i jest to faktem.w 1919 korzystając ze swojej przewagi militarnej,wbrew międzynarodowym zobowiązaniom nie przeprowadzili plebiscytu a w 1945 roku dostali Zaolzie z łaski Stalina.
  faktem jest,że wojska Snejdarka mordowały ludność cywilną i jeńców wojskowych no ale przecież dzielny naród czeski jakieś zwycięstwo w końcu musiał odnieść.

 • pablopic

  Oceniono 107 razy 75

  W pędzie kajania się za 1938, kompletnie zapomina się o tym że w 1919 Czesi wykorzystali sytuację zaangażowania się polskich wojsk na wschodzie przeciwko Rosji Radzieckiej i Ukrainie i wkroczyli na Zaolzie dopuszczając się licznych, krwawych zbrodni. Dlaczego w ramach rewanżu za to nas nie przepraszają?

 • emeryt21

  Oceniono 92 razy 50

  Ciekawe kto ma interes w prowokowaniu nienawisci miedzy naszymi narodami ? Czyzby juz zbyt dlugo bylo tam spokojnie ? Tam zawsze byla mieszanka obu narodow. Czesi skutecznie wynaradawiali zamieszkalych tam Polakow,ale robili to droga pokojowa. Moze uznali ,ze to zbyt powolna droga i chca byc skuteczniejsi...?
  Taki postepek budzi demona nienawisci a kto go sprowokowal i w jakim celu ?

 • szpak.nie

  Oceniono 149 razy 49

  No i dobrze zrobili, że zniszczyli, niech sobie Czesi w Pradze zbrodniarzom pomniki stawiają, a nie na Ślasku.

 • 2zetor

  Oceniono 122 razy 28

  A tam czesi mały śmieszny zakompleksiony naród niech sobie tego bandytę zabiorą do Pragi a nie stawiają na Polskiej ziemi

 • sigizm

  Oceniono 35 razy 17

  im więcej szumu, tym lepiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje