Gorąco w Egipcie. Demonstranci obrzucili pałac prezydencki koktajlami Mołotowa

01.02.2013 20:00
Przeciwnicy prezydenta Mursiego protestowali w Port Said

Przeciwnicy prezydenta Mursiego protestowali w Port Said (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Kolejny dzień starć w Egipcie. Demonstranci, protestujący przeciw prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, obrzucili koktajlami Mołotowa teren pałacu prezydenckiego.
Wieczorem pod pałacem prezydenckim w stolicy Egiptu, kiedy tysiące pokojowych demonstrantów rozeszły się, młodzi ludzie wrzucili przez zewnętrzne ogrodzenie na teren kompleksu ponad 20 koktajli Mołotowa. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Dach jednego z budynków na terenie kompleksu prawdopodobnie zajął się ogniem - podaje Reuters.

"Siły bezpieczeństwa będą działać z największą stanowczością"

Ochraniająca pałac Gwardia Republikańska potępiła atak i inne działania demonstrantów, którzy według niej próbowali szturmować jedną z bram kompleksu. Administracja prezydencka ostrzegła, że siły bezpieczeństwa będą działać z największą stanowczością, by egzekwować prawo i ochraniać budynki publiczne.

Wcześniej doszło do starć między demonstrantami a policją na placu Tahrir, gdzie młodzież rzucała kamieniami w policjantów, a ci odpowiadali gazem łzawiącym. Nie ma informacji o poważniejszych ofiarach - pisze Reuters. Z kolei AFP podaje, że w okolicach placu Tahrir policja strzelała śrutem i co najmniej dwie osoby zostały ranne.

Plac Tahrir znów pełen demonstrujących

Plac Tahrir był dwa lata temu centrum protestów, które doprowadziły do obalenia poprzedniego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Egipt zmaga się z falą gwałtownych niepokojów od 25 stycznia, kiedy rozpoczęły się demonstracje zwołane w drugą rocznicę obalenia Mubaraka.

W protestach zginęło co najmniej 56 osób. 27 stycznia Mursi wprowadził stan wyjątkowy w trzech prowincjach nad Kanałem Sueskim - Port Saidzie, Ismailii i Suezie. Opozycja oskarża Mursiego o zdradzenie ideałów rewolucji i o to, że skoncentrował w swoich rękach zbyt wiele władzy. Agencja Associated Press określa obecne napięcia w Egipcie jako największy kryzys od upadku Mubaraka.

Zobacz także
 • "Król Nilu" Egipt: Na Nilu zatonął statek wycieczkowy
 • Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu w piątek, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją; w Kairze kilkanaście osób zostało rannych Dowódca egipskiej armii ostrzega przed rozpadem państwa
 • Obsługa hotelu na Twitterze wzywała pomocy Atak na hotel w Kairze. Obsługa wysłała SOS na Twitterze
Komentarze (40)
Gorąco w Egipcie. Demonstranci obrzucili pałac prezydencki koktajlami Mołotowa
Zaloguj się
 • dna_low

  Oceniono 77 razy 67

  I oto wyszło szydło z worka. "Rewolucja Arabska" zorganizowana przez islamistów i poparta nieświadomie przez umiarkowane masy, miała na celu jedno: zamianę reżimu dyktatora przez reżim islamistów. Teraz te "umiarkowane masy" są potrzebnie jedynie jako służalczy plebs mający bezwarunkowo podporządkować się jedynie słusznym sługom Allaha.
  A jak coś się nie podoba - to pokazać im, kto tu rządzi.
  Czy jest jeszcze ktoś naiwny, kto liczył na prawdziwą (wolne wybory, wolność słowa itd.) demokrację w Egipcie czy Libii?

 • unconformity

  Oceniono 41 razy 33

  Jak widać arabska wiosna ludów tak pięknie opiewana w naszych mediach żę to wreszcie szansa dla Egiptu zaczyna pożerać własne dzieci . Chyba o to chodziło zachodowi niech wyrżną się nawzajem a potem wsadzi się własnych "lolków" na urzędy i heja do przodu.

 • azazel66

  Oceniono 31 razy 19

  a Zachód myślał że przyśle im kolejnego Balcerowicza i będzie się kręciło .

 • kingston.livingston

  Oceniono 28 razy 12

  Sandniggers się nudzą i co kilka sezonów muszą zmieniać ryje przy korycie.

  Dobrze, że chociaż w kurortach spokojnie = pieniądz nie śmierdzi!

  W Bulandzie by się przydały takie zabawy i oderwanie kilka przyspawanych mord od koryta!

 • zenblue1

  Oceniono 22 razy 10

  Platfusy już chyba przestana latać do Egiptu

 • chango

  Oceniono 11 razy 9

  Rewolucja to fetysz globalistów.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 12 razy 8

  Najważniejsze, że wybrane kręgi zarobiły na tej "wiośnie" niesamowitą kasę, nieosiągalną w czasach pokoju.

 • kazik2500

  Oceniono 26 razy 6

  Egipt silniejszy kraj niz Syria -- trudno bylo by bombardowac. Ale jesli znajdzie sie pro-demokratycznie nastawionych obywateli mozna zamieszac. Ciekawe czy mozna by tez zamieszac w ten sposob w Polsce ;).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje