Gorąco w Egipcie. Demonstranci obrzucili pałac prezydencki koktajlami Mołotowa

01.02.2013 20:00
Przeciwnicy prezydenta Mursiego protestowali w Port Said

Przeciwnicy prezydenta Mursiego protestowali w Port Said (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Kolejny dzień starć w Egipcie. Demonstranci, protestujący przeciw prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, obrzucili koktajlami Mołotowa teren pałacu prezydenckiego.
Wieczorem pod pałacem prezydenckim w stolicy Egiptu, kiedy tysiące pokojowych demonstrantów rozeszły się, młodzi ludzie wrzucili przez zewnętrzne ogrodzenie na teren kompleksu ponad 20 koktajli Mołotowa. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Dach jednego z budynków na terenie kompleksu prawdopodobnie zajął się ogniem - podaje Reuters.

"Siły bezpieczeństwa będą działać z największą stanowczością"

Ochraniająca pałac Gwardia Republikańska potępiła atak i inne działania demonstrantów, którzy według niej próbowali szturmować jedną z bram kompleksu. Administracja prezydencka ostrzegła, że siły bezpieczeństwa będą działać z największą stanowczością, by egzekwować prawo i ochraniać budynki publiczne.

Wcześniej doszło do starć między demonstrantami a policją na placu Tahrir, gdzie młodzież rzucała kamieniami w policjantów, a ci odpowiadali gazem łzawiącym. Nie ma informacji o poważniejszych ofiarach - pisze Reuters. Z kolei AFP podaje, że w okolicach placu Tahrir policja strzelała śrutem i co najmniej dwie osoby zostały ranne.

Plac Tahrir znów pełen demonstrujących

Plac Tahrir był dwa lata temu centrum protestów, które doprowadziły do obalenia poprzedniego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Egipt zmaga się z falą gwałtownych niepokojów od 25 stycznia, kiedy rozpoczęły się demonstracje zwołane w drugą rocznicę obalenia Mubaraka.

W protestach zginęło co najmniej 56 osób. 27 stycznia Mursi wprowadził stan wyjątkowy w trzech prowincjach nad Kanałem Sueskim - Port Saidzie, Ismailii i Suezie. Opozycja oskarża Mursiego o zdradzenie ideałów rewolucji i o to, że skoncentrował w swoich rękach zbyt wiele władzy. Agencja Associated Press określa obecne napięcia w Egipcie jako największy kryzys od upadku Mubaraka.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz -1

  Przyjaźń arabska jest od dawna znana. Porwania , zamachy terrorystyczne, handel ludźmi, terror religijny, nawracanie pod karą śmierci. B.Klimkiewicz.

 • 2560a

  Oceniono 4 razy 2

  "demokratyczne" rewolucje beda trwaly tak dlugo az do wladzy dojda "demokraci" zaakceptowani przez jednego z sasiadow ...........

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 7 razy -1

  Projekt Większego Bliskiego Wschodu jest nakreślony przez Zachód w celu ocalenia syjonistów. „Aroganckie potęgi wielokrotnie mówiły, iż dążą do stworzenia Większego Bliskiego Wschodu, a ich głównym celem jest ochrona syjonistów oraz ich dominacja w regionie.

 • 3miastoorg

  Oceniono 3 razy 1

  Egipski prokurator generalny, Talaat Abdallah, rozkazał aresztować wszystkich członków anarchistycznych grup określanych jako "Czarny Blok" (ze względu na sposób ubierania się i maskowania). Aresztowanym można zostać nawet za sam strój.

  Egipski Czarny Blok, to nowe zjawisko na politycznej scenie Egiptu. W czasie ostatnich antyrządowych zamieszek w tym kraju grupy anarchistyczne były bardzo widoczne. Walki z policją toczyły się m.in. za pomocą butelek zapalających. W zamieszkach zginęło 30 osób, a 200 osób zostało rannych. W odpowiedzi prezydent Mohammed Mursi ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Obejmuje trzy północne prowincje - Port Said, Ismailię i Suez, gdzie odbyły się najgwałtowniejsze zamieszki.

  Anarchiści wzięli na cel nie tylko instytucje państwowe ale także związane z islamskimi fundamentalistami Bractwo Muzułmańskie, które obecnie rządzi krajem i próbuje wprowadzać religijne ustawodawstwo ograniczające wolność. Zniszczono m.in. biuro Bractwa. Mówi się także, że kairska grupa czarnego bloku ma powiązania z grupą "ultrasów" kairskiego klubu piłkarskiego al-Ahly. Kibice mają swoje porachunki z fundamentalistami religijnymi i władzami, co w naturalny sposób zbliża obie grupy.

  W wydanym oświadczeniu Czarny Blok oficjalnie ogłosił swoje powstanie wzywając do "walki przeciwko reżimowi faszystowskich tyranów, Bractwu Muzułmańskiemu, i ich wojskowemu skrzydłu". Celem jest "wyzwolenie ludzi, skończenie z korupcją i obalenie tyranów". Na nagraniu widać zarówno symbole anarchistyczne, jak egipską flagę. Głównonurtowe media egipskie nazywają Czarny Blok "terrorystami".

  Rządzące Bractwo oprócz narzucania praw religijnych, oskarżane jest przede wszystkim o pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju. Dlatego demonstranci, jako swoje zawołanie przyjęli hasło: "Chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej".

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe, jak tylko zacznę komentować najbardziej wyeksponowany temat na głównej, to od razu jest przenoszony na mniej wyróżnioną pozycję...?

 • wstreczyciel

  Oceniono 8 razy 2

  To jest dobre: muzułmanie w Egipcie chcą ograniczyć wpływ religii na rządy, a muzułmanie żyjący w Europie pragną szariatu. A może by ich tak zamienić miejscami?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 12 razy 8

  Najważniejsze, że wybrane kręgi zarobiły na tej "wiośnie" niesamowitą kasę, nieosiągalną w czasach pokoju.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy -1

  Bractwo Muzułmańskie to kreatura wywiadu MI6 utworzona by zdyskredytować islam, trzymać masy w ciemnocie i nadzorować terrorystów, pojawiających się tam, gdzie są istotne zasoby.
  "Following an attempt on his own life by the Brotherhood, Nasser responds immediately by outlawing the group, which he denounces as a tool of Britain. The following years see a long and complex struggle pitting Nasser against the Muslim Brotherhood, the US, and Britain. The CIA funnels support to the Muslim Brotherhood because of “the Brotherhood’s commendable capability to overthrow Nasser.” [Baer, 2003, pp. 99; Dreyfuss, 2005, pp. 101-108] The Islamist regime in Saudi Arabia becomes an ally of the United States in the conflict with Nasser. They offer financial backing and sanctuary to Muslim Brotherhood militants during Nasser’s crackdown. "
  www.historycommons.org/entity.jsp?entity=uk_secret_intelligence_service

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 1

  O to chodzi w łamigłówce na Środkowym Wschodzie:
  nsnbc.me/2013/02/01/the-volatility-of-gas-geo-politics-and-the-greater-middle-east-an-interview-with-major-agha-h-amin/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje