Skandal w irlandzkim Tesco. "W polskich ubojniach nie wykryto koniny". [WYNIKI BADAŃ]

01.02.2013 16:33
Burger

Burger (fot. wikimedia commons)

Żadne próbki pobrane z 5 polskich ubojni, które wysyłały mięso do Irlandii, nie wykazały końskiego DNA - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Dodał, że sprawdzana jest jeszcze jedna ubojnia, wyniki kontroli będą znane w poniedziałek.
Naze wyjaśnił, że ubojnia ta jest kontrolowana na prośbę Irlandczyków, którzy poinformowali, że także z niej pochodziło mięso, które trafiło do ich kraju. - Natomiast wszystkie 14 próbek pochodzących z pięciu ubojni wykazały wynik negatywny, co oznacza, że nie wykryto w nich białka koniny - stwierdził.

Naze zaznaczył, że śledztwo w sprawia zafałszowania wołowych hamburgerów trwa także w Irlandii. Sprawa dotyczy znalezienia koniny w surowcu do burgerów produkowanych w Irlandii i eksportowanych do Wielkiej Brytanii. Według irlandzkiej telewizji RTE, jej prawdopodobnym źródłem pochodzenia jest partia mięsa sprowadzona z Polski.

Irlandia oskarża

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney zwołał w zeszłynm tygodniu konferencję prasową, na której poinformował, że badania trzech burgerów wyprodukowanych od początku stycznia w zakładach Silvercrest wykazały, że jest w nich obecne końskie DNA, a jego możliwym źródłem jest jeden i ten sam składnik importowany z Polski.

Okazało się, że z aferę z końskim mięsem zamieszany jest nie tylko właściciel zakładów Silvercrest Meats - grupa ABP Food posiadająca zakłady w Wielkopolsce, ale także inna irlandzka firma Liffey Meats oraz brytyjska Dalepak Hambleton. Zafałszowane hamburgery sprzedawano m.in. w sieciach Tesco, Lidl oraz Aldi.

Firma Tesco, największa brytyjska sieć handlu detalicznego, poinformowała w środę o zrezygnowaniu ze współpracy z firmą Silvercrest, należącej do grupy ABP Food. Sprawa hamburgerów z koniną jest szeroko komentowana przez irlandzkie i brytyjskie media.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • cezar85

  0

  Skandal w irlandzkim Tesco. "W polskich ubojniach nie wykryto koniny"

  - i to jest ten skandal, bo gupi jestem?

 • wilem07

  0

  ja juz od dawna rtobie swoje kilbasy i szynki, napoje a teraz zamierzam robic chleb. Tylko nie wiem czy za jakis czas bedzie zakaz produkcji wlasnych wyrobow na uzytek wlasny

 • co-rel

  Oceniono 1 raz 1

  Czy w całej tej „aferze” z koniną w burgerach, nikt nie skojarzył faktów? Przecież Irlandia jeszcze niedawno była „końską potęgą”. W co drugim gospodarstwie domowym, w którym był dom na wsi, trzymano konie. Normalne do jazdy, ale też całą masę kucyków. Po ostatnim załamaniu gospodarczym, ponad 20 tysięcy koni wypuszczono wolno, było o tym głośno 2 lata temu. Tutaj artykuł, który wykluł się w tej samej redakcji: wyborcza.pl/1,76842,8715986,Kto_przygarnie_konia.html
  Oczywiście nadal wszyscy będą się dziwili i zastanawiali, skąd konina w burgerach produkowanych w największej wytwórni w Irlandii. :) W polskich ubojniach nie znaleziono… No to skąd się wzięła, skoro jeszcze niedawno Irlandia nie potrafiła sobie poradzić z wałęsającymi się bez opieki tysiącami koni? :)

 • apple100

  0

  No to macie co robić ,a Was internauci zapraszam na forum EmigracjaDoKanady.CA

 • crypolskocry

  Oceniono 1 raz -1

  no dobra, czy w polsce sa rowniez te ham(horse)burgery ?
  Konina to swietne mieso, z mila chcecia bym takie cos zjadl.
  ktos wie gdzie to mozna kupic?

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Żrą hamburgery które zdrowe nie są, a tu nagle larum że konina. No i oczywiście najłatwiej winę na Polaków zwalić. Oby okazało się że to jednak nie my. Wtedy trzeba będzie to roztrąbić dość głośno.

 • marcowsky

  0

  Pospieszyli się z ta oceną-a jak konina będzie w 6 ubojni?

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo Solidarnosc! O takie panstwo walczylismy!!! Hhahaha. Kult Walesy I JPII blednie z kazdym rokiem z predkoscia blyskawicy. Jak zobaczylem zdjecie Bolka w latach 70-ych w prasie to mi nieswiezym miesem zawialo.....jednak intuicje mam dobra.

 • peowski.plejboj

  Oceniono 1 raz 1

  Argentyna . Za komuny cały ZSRR był zarzucony argentyńską *wołowiną* , która była koniną.
  tradycje są.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje