Rosyjski sędzia, który zasnął na procesie, rezygnuje ze stanowiska

01.02.2013 16:33
Nagranie, na którym widać, jak sędzia Jewgieni Makhno zasypia w trakcie procesu, zrobiło furorę w internecie i wzburzyło opinię publiczną, a mężczyzna, który został skazany w tym procesie, zażądał cofnięcia wyroku. Po fali krytyki sędzia postanowił zrezygnować ze stanowiska - informuje agencja Reuters.
Na nagraniach, które w styczniu pojawiły się w sieci, widać wyraźnie, jak młody sędzia śpi w czasie rozprawy. W tle słychać przemawiającego prawnika. Na innym zaś filmie sędzia umila sobie czas, bawiąc się telefonem komórkowym.Filmy zostały nagrane telefonem komórkowym przez krewnych Andrei Naletowa, sądzonego wtedy za oszustwa finansowe. Właśnie na tej rozprawie przysypiający sędzia skazał mężczyznę na pięć lat w kolonii karnej.Nagrania trafiły w ręce Władysława Nikitenki, obrońcy praw człowieka. Nikitenka wrzucił je do sieci i złożył w sądzie konstytucyjnym skargę na sędziego, domagając się jednocześnie cofnięcia wyroku wydanego na rozprawie, na której sędzia spał.

Po fali krytyki, jaka spadła na sędziego Makhno, postanowił on zrezygnować ze stanowiska. Przełożeni już przyjęli rezygnację. Andrei Naletow zaś będzie ponownie sądzony 14 lutego.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • zimmel

  Oceniono 1 raz 1

  A w Polsce to tego nie widzicie,gdzie sędzia wydaje wyrok nie czytając akt sprawy.Można mnożyć takich przypadków.

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  A dlaczego miał się nie zdrzemnąć? Wyroki w takich sprawach zapadają na Kremlu i sędzia ma tyle do gadania co Żyd za okupacji.

 • hannes_k

  Oceniono 2 razy 2

  To są niedouczeni młodzi absolwenci wyższych uczelni, przedstawiciele pokolenia, które ma pretensje o to, że nikt ich nie chce zatrudnić. Leczą swoje kompleksy prowincji popisując się angielskim, a właściwie to raczej kompromitując nieznajomością języka ojczystego, co w przypadku dziennikarzy powinno być równoznaczne z ich dyskwalifikacją.
  Przyznam, że mi się już niedobrze się już robi, kiedy słyszę codziennie te angielskie kalki "na koniec dnia", "mam to z tyłu głowy" itd.
  Kompromitacja, żenująca kompromitacja.
  Do tego jeszcze mylenie słów "bynajmniej" z "przynajmniej", "powiem Tobie, że..." i hit sezonu - rozpoczynanie korespondencji od "Witam"....

 • skuba2

  Oceniono 3 razy 3

  Wcale mu się nie dziwię! Materiały procesowe ma przewertowane na dziesiątą stronę, papuga pieprzy jak potłuczony i trzeba odczytywać tasiemcowe protokoły przesłuchań w dodatku pisane okropnym językiem. Jako sprawozdawca sądowy siedziałem na niejednym procesie, byłem i ławnikiem. Na jakimś banalnym procesie można skonać z nudów! To dlatego właśnie zawód sędziego jest tak uciążliwy, bo samo ocenienie sprawy na podstawie materiałów i zebranych wcześniej zeznań, z reguły, bywa banalnie proste!

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 5

  Z zainteresowaniem śledzę poziom rosyjskiego sądownictwa. Sędziowie tam stoją przed dużo trudniejszym zadaniem niż ich polscy koledzy z następujących powodów:
  1. Ponad 70 lat władzy radzieckiej gruntownie i radykalnie zmieniającej stosunki społeczne i własnościowe , a w Polsce tylko 45 lat PRL umiarkowanej modyfikacji
  2. Państwo wielonarodowościowe cieszące się zainteresowaniem imigrantów
  3. Podobnie jak w USA , ze względu na rolę państwa w świecie, autonomia władzy sądowniczej bardziej ograniczona niż w Polsce w kwestiach bezpieczeństwa narodowego i polityki strategicznej.
  Mimo to radzą sobie dużo lepiej niż polscy sędziowie, a ich decyzje są równie przewidywalne jak decyzje sędziów amerykańskich których oceniam bardzo wysoko.
  Fragment „Po fali krytyki, jaka spadła na sędziego Machno, postanowił on zrezygnować ze stanowiska. Przełożeni już przyjęli rezygnację. Andrei Naletow zaś będzie ponownie sądzony 14 lutego. „ jest fałszywy. Po prostu, dostał propozycję nie do odrzucenia. Rosyjskie środowisko sędziowskie samo dba o swoją czystość.
  Inne bieżące ciekawe sprawy:
  1. Sprawa dozorcy zatrudnionego nielegalnie od 10 lat który broniąc się złamał szczękę 12 letniemu chuliganowi prześladowcy z osiedla.
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=477966
  zestaw wiadomości na ten temat
  www.vesti.ru/theme.html?tid=101595
  przedłużenie tymczasowego aresztowania przez Sąd Okręgowy
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=482447
  2. za ucieczkę helikopterem z kolonii karnej 24 lata więzienia, z tego pierwsze 5 lat w więzieniu w izolatce o zaostrzonym rygorze
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=481833

 • paragraf-22

  Oceniono 3 razy 3

  No i szkoda, że odchodzi, bo zapowiadał się z niego bardzo uczciwy sędzia. Wyrok pewnie już wcześniej był ustalony, więc po co miał stwarzać pozory zainteresowania...

 • ehtarr

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ulega wątpliwości, że w tuskaczyńskiej Polsce sędziemu włos by z głowy nie spadł, a o ponownej rozprawie nie byłoby mowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje