"Newsweek" przegrał spór sądowy z Opus Dei

01.02.2013 12:43
Okładka numeru 'Newsweeka', w którym ukazał się artykuł o Opus Dei

Okładka numeru 'Newsweeka', w którym ukazał się artykuł o Opus Dei (Fot. "Newsweek")

"Newsweek" ma zamieścić sprostowanie i odpowiedź Opus Dei na publikacje tygodnika z 2011 r., gdzie pisano m.in., że ta katolicka organizacja działa niejawnie i prowadzi własną sieć szkół - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.
Sąd uwzględnił pozew Opus Dei o nakazanie redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Lisowi publikacji sprostowania i odpowiedzi. Adwokat pozwanego zapowiada apelację.

W listopadzie 2011 r. "Newsweek" opublikował kilka materiałów o Opus Dei. Zapowiadała je okładka z zakapturzoną postacią w cieniu i pytaniem: "Kim są i jakie mają wpływy w Polsce". Pisano o niejawnej działalności Opus Dei. Wśród osób, które - jak stwierdzono - "zaprzeczają, że są w Opus Dei, choć się ich o to posądza", wymieniano m.in. Tomasza Arabskiego, Jarosława Gowina, Kazimierza Marcinkiewicza i Radosława Sikorskiego.

Nie szkoły, a ośrodki formacyjne

Opus Dei Region w Polsce zażądał od "Newsweeka", na podstawie Prawa prasowego, sprostowania, że nieprawdą jest, iż Opus Dei ma własną sieć szkół w kilku miastach, bo prowadzi "jedynie ośrodki, w których prowadzone są działania o charakterze kulturalno-formacyjnym". Nieprawdą jest też, iż "numerariusze ślubują celibat".

Z kolei w żądanej przez Opus Dei odpowiedzi pisano, że nieuprawnione jest twierdzenie, iż "Opus Dei jest tajemniczą, elitarną organizacją katolicką". "Jej działania są jawne, upubliczniane; każdy może podjąć starania o członkostwo" - podkreślono. Za nieuprawnione uznano też twierdzenie, że w Opus Dei istnieją "jakiekolwiek stopnie wtajemniczenia".

Redakcja odmówiła publikacji i sprostowania, i odpowiedzi. W związku z tym Opus Dei złożyła pozew do sądu z żądaniem, aby nakazał to redaktorowi naczelnemu.

"Publikacja narusza dobra osobiste"

Pozwany wniósł o oddalenie pozwu, podkreślając, że w inkryminowanych tekstach "Newsweek" przytoczył stanowisko przedstawiciela Opus Dei. Zwrócił też uwagę, że Trybunał Konstytucyjny uznał w 2010 r. zapisy co do sprostowań i odpowiedzi za niezgodne z konstytucją - znowelizowano je dopiero w 2012 r. Nowela ustanowiła sprostowanie jedyną formą reakcji na publikację; musi być ono "rzeczowe i odnoszące się do faktów". Dotychczasowe przepisy, uchylone po wyroku TK, dawały też możliwość ubiegania się o publikację odpowiedzi prasowej "na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym".

Dziś sąd uznał żądanie pozwu za zasadne, bo żądania Opus Dei odnoszą się do faktów podanych przez tygodnik. Jak mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia SO Jacek Tyszka, badając pozew o nakazanie sprostowania i odpowiedzi, sąd nie bada, czy dane informacje są prawdziwe, ale tylko, czy dochowano terminów złożenia sprostowania oraz czy jest ono rzeczowe i odnosi się do faktów. Zarazem sędzia przyznał, że sugestia, iż Opus Dei jest tajną organizacją prowadzącą niejawne działania i mającą własną sieć szkół może naruszać jej dobra osobiste.

Będzie apelacja

Zdaniem sądu żądania pozwu mają podstawę prawną, bo trzeba brać pod uwagę przepisy Prawa prasowego obowiązujące w dniu kwestionowanej publikacji, a nie w dniu decyzji sądu.

Występująca w imieniu pozwanego radca prawny Grażyna Sylwestrzak zapowiedziała apelację. Oceniła, że sąd powinien był wziąć pod uwagę przepisy obowiązujące dziś, a nie w dniu publikacji. Przypomniała, że redakcja umożliwiła Opus Dei wypowiedzenie się w kontrowersyjnych kwestiach. - Odpowiedź Opus Dei była tylko i wyłącznie polemiką z artykułami - podkreśliła. W sądzie nie stawił się nikt w imieniu Opus Dei.

Zobacz także
Komentarze (167)
"Newsweek" przegrał spór sądowy z Opus Dei
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 275 razy 195

  Opus Dei- mafia w mafii

 • syngefco

  Oceniono 213 razy 161

  "e nieuprawnione jest twierdzenie, iż "Opus Dei jest tajemniczą, elitarną organizacją katolicką". "Jej działania są jawne, upubliczniane; każdy może podjąć starania o członkostwo" - podkreślono."

  ja chcę, ja chcę, ja chcę, gdzie są zapisy ?

 • pogadaniec

  Oceniono 205 razy 151

  Po pierwsze polskie sadownictwo jest skorumpowane, a po drugie na jego czele stoi osoba znana z mediow jako czlonek OpusDei.

 • czemrok

  Oceniono 168 razy 138

  ,,Opus Dei" posiada tylko ośrodki informacyjne. Pod takim szyldem występowały zawsze agentury szpiegowskie obcych państw, wiadomo to z najnowszej historii. Czyli infiltracja w Polsce kwitnie w pełni.

 • wanda43

  Oceniono 180 razy 124

  Brawo Panie Tomaszu za publikacje o tej watykanskiej ośmiornicy! Należy ujawnić całą ich prałature i członków w Polsce. Nie można pozwolić, aby opletli siecią nie tylko rząd i co ważniejsze stołki, ale i całą Polskę.

 • mederith

  Oceniono 156 razy 122

  ..."w sadzie nie stawil sie nikt w imieniu Opus Dei"
  Wszystko jasne. Corka firmy Kosciola Katolickiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje