Mniejszości jednak więcej, niż podawał GUS

01.02.2013 06:16
Kaszubi w Chmielniku

Kaszubi w Chmielniku (Fot. Jacek Michalewski)

W Polsce mieszka więcej Ślązaków, Kaszubów i Ukraińców, niż wynikało z podsumowania spisu powszechnego, które Główny Urząd Statystyczny przedstawił w zeszłym roku - informuje "Gazeta Wyborcza".
- Wcześniej prezentowaliśmy wyniki wstępne - wyjaśnia Artur Satora, rzecznik GUS. Przedstawiciele mniejszości narodowych uważają, że to wyniki i tak niedoszacowane. Tak np. Ślązaków jest nie 809 tys., a 847 tys.

- GUS nie dokonał rzeczywistej inwentaryzacji, tylko zastosował metody wskaźnikowe - zauważa Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. Rzecznik GUS podkreśla, że dane mają charakter ostateczny.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (79)
Mniejszości jednak więcej, niż podawał GUS
Zaloguj się
 • komentator999

  Oceniono 125 razy 55

  Widzę sami znawcy Śląska i Śląskości po PRL-owskim praniu mózgu.
  Najbardziej Ślązaków dzielą ci, którzy wmawiają im Polskość. Wiecie lepiej od nas, kim jesteśmy, tak? Oczywiście, wg. was powinienem być "polskim patriotą" i pluć np. na Niemców, tak? No niestety, taki nie będę bo pluł bym na cześć swoich przodków i dziedzictwa.
  P.S. Dziwne, że przy związkach partnerskich wszyscy zaciekle bronili wolności, a gdy chodzi o narodowość, to próbujecie wmawiać innym swoje racje. Szczyt hipokryzji...

 • czarnyjegomosc

  Oceniono 34 razy 30

  Czytam tutaj i tylko Ślązacy i Ślązacy.
  Ja jestem Kaszubem na dodatek zamieszkały w Warszawie i na dodatek poślubiłem Warszawiankę ale nie przywieziona tylko rodowita. Moja babcia to się chyba w grobie przewraca.
  Jestem Polakiem, ale też i wszędzie mówię, że jestem Kaszubem i wcale się tego nie wstydzę.
  Sam opowiadam dowcipy o Kaszubach a jest ich trochę.
  Jeden to:

  Kto Ty jesteś?
  Polak mały.
  Jaki znak Twój?
  Orzeł biały.
  Gdzie Ty mieszkasz?
  W Kościerzynie.
  Toś ty Kaszub skur.w..nie

  Nie wspomnę już o czarnym podniebieniu, włosach między zębami czy łusce na plecach.
  Pozdrawiam wszystkich Kaszubów.

 • kieliszki

  Oceniono 24 razy 18

  Co ciekawe, według tego spisu (no chyba, że poprawili teraz) nie ma Żydów w Polsce.

 • chrisraf

  Oceniono 82 razy 18

  Slazacy maja kompletnie inna historie niz Polacy. Slask nalezal w przeciagu 1000 lat w sumie jakies 180 lat do panstwa polskiego. Slyszeöiscie o takich Slazakach jak von Richthofen, Rudel, von Strachwitz, von Schafgottsch, von Saydlitz, von Rothkirch, von Zedlitz, von Nostitz, von Prittwitz? Szesciu z nich to nazwiska rodow rycerzy Henryka Poboznego z bitwy pod Legnica.
  Nie uczono tego w polskiej szkole?
  A moze slyszalscie hymn Slaski?
  1. Stary hymn
  www.youtube.com/watch?v=lFRnDHDkKQ4
  2. Nowy hymn
  www.youtube.com/watch?v=e-P1SrB3kMY
  Nam jest "blizej" do Pragi, Wiednia i Belina, niz do Krakowa i Warszawy!

 • augenthaler

  Oceniono 93 razy 13

  Okolo 350 tysiecy Slazakow wyparlo sie tozsamosci polskiej. Reszta podawala ja w spisie obok tozsamosci regionalnej slaskiej.

  Na Gornym Slasku mieszka ponad 5 mln ludzi, z tego autochtonow jest okolo 2-2.5 mln. To oznacza, ze wiekszosc z nich ma tozsamosc narodowa polska. Trzeba tez pamietac, ze akurat na Gornym Slasku tozsamosc regionalna jest wyjatkowo silna, czesto jest silniejsza od tozsamosci narodowej (ponadregionalnej). Niektorzy populisci, m.in. RAS probuja na tym cos politycznie ugrac.

  Bycie Slazakiem nie stoi w sprzecznosci z byciem Polakiem, jednak RAS probowal zdefiniowac slaskosc w opozycji do polskosci. Wsrod Kaszubow takich tendencji nie ma, bo tam przygniatajaca wiekszosc osob o tozsamosci kaszubskiej deklaruje tez tozsamosc polska.

 • jaro21257

  Oceniono 11 razy 11

  a może pis to mniejszość narodowa., i tylko wszechwiedzący wie co to za twór.

 • anna22290

  Oceniono 44 razy 10

  w Polsce o mniejszosciach lepiej nie mowic bo TO NIE SA CZYSTEJ RASY POLACY PATRYJOCI TAK JAK TO FÜHER POLSKI KACZYNSKI I JEGO BANDA PISOWSKA OKRESLIL tak dobrze ze moga LASKAWIE W POLSCE ZYC a na granicach Polski nie ma tablic WJAZD TYLKO DLA CZYSTEJ RASY POLAKOW; HERR KACZYNSKI nie okreslil wygladu CZYSTEJ RASY POLAKA / jestem tej CZSTEJ RASY ale urodzilam sie na Slasku i takich RASISTOWSKICH SCIERW JAK KACZYNSKI I PIS nie akceptuje ,ci ludzie NIE PRZEPROSILI ZA SWOJE SLOWA SA BEZKARNI

 • prostopopolsku

  Oceniono 4 razy 4

  Polska racja

  > wiadomosci.onet.pl/forum/mniejszosci-jest-wiecej-niz-sie-gus-owi-zdawalo,1,802365,98550350,czytaj.html
  .
  GW przedstawia też rację, czyją ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje