Prezydent: Sejm z niewiedzy i braku pomysłów nie umiał zająć się związkami partnerskimi. To przykre

31.01.2013 17:34
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zamiast nowej ustawy - zmiany w istniejących przepisach - sugeruje Bronisław Komorowski. Prezydent uważa, że takie rozwiązanie kwestii związków partnerskich może pomóc uniknąć niekonstytucyjności nowej, odrębnej ustawy. Komorowski skrytykował Sejm za to, że "okazał się niezdolny do podjęcia prac nad projektami ustaw ws. związków partnerskich i je odrzucił.
- Warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy i pójście w kierunku nowelizacji ustaw istniejących, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności - w ten sposób do kwestii związków partnerskich odniósł się prezydent Bronisław Komorowski. - Warto pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących - oświadczył.

"Atmosfera wojny ideologicznej"

Prezydent wyraził swój "naprawdę głęboki niepokój związany z atmosferą wojny ideologicznej, która zapanowała na tle kwestii ustawy o związkach partnerskich". Jak powiedział, z przykrością odnotowuje również to, że w ubiegłym tygodniu parlament - z różnych powodów - okazał się niezdolny do podjęcia prac nad ustawami, nie dysponując "wystarczającą wiedzą ani wystarczająco dobrym pomysłem, jak rozwiązać problem".

- Jestem pewien, że w tej chwili i rząd, i siły parlamentarne zastanawiają się nad najlepszym wyjściem z tej sytuacji - powiedział Komorowski. Jak dodał, on sam chciałby również zaproponować kierunek poszukiwań pozytywnego rozwiązania.

Prezydent: Zamiast nowej ustawy warto zmienić już istniejące prawo

- Według mnie warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności. Warto pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących - powiedział prezydent. Jak wyjaśnił, zmiany powinny dotyczyć m.in.: dostępu do informacji medycznej; możliwości zawarcia w trybie umowy wspólnoty majątkowej tworzącej konsekwencje takie, jak opodatkowanie dziedziczenia analogiczne do pierwszej grupy spadkowej oraz alimentacja; wstępowania w stosunek najmu mieszkania po zmarłym; prawa pochówku.

Komorowski podkreślił, że z prawdziwym niepokojem odnotowuje, że w tej chwili istotnym elementem sporu stają się kwestie różnorakich interpretacji zapisów konstytucyjnych, zarówno art. 18, jak i innych, które mówią o małżeństwie, rodzinie lub macierzyństwie.

- Dlatego z jednej strony chciałbym zasugerować, aby nie lekceważyć opinii prezesa Sądu Najwyższego (...) (SN zajął stanowisko, że Konstytucja preferuje związki heteroseksualne - red.). Z drugiej strony, zachęcam do rozwiązania realnych problemów istotnych dla liczącej się grupy obywateli - mówił prezydent. Według niego należy "szukać sposobów na takie działanie, które by pozwoliło nie mnożyć kontrowersji, ale ich unikać albo przynajmniej częściowo osłabiać".

Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • drasyr

  Oceniono 2 razy 0

  Obserwując tę całą sytuację w sejmie o związkach partnerskich śmiało można stwierdzić, iż w naszym kraju nie są przestrzegane prawa człowieka. A jeszcze nie tak dawno co rusz nasi politycy głosili wszem i wobec jak to jest łamane prawo w Chinach a co się dzieje na rodzimym podwórku?

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 2

  A pan Prezydent zajmuje się głównie strzelaniem do zajęcy i sarenek
  Może tak uzna prawo do życia zwierząt
  W sprawie poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego jakoś nie zabiera głosu

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  to przykre,
  ze katolikowi, hr. Komorowskiemu
  nie przeszkadza ze co trzecie katolickie dziecko
  nie ma szans na godziwe życie w katolickiej III RP
  a on na urzędzie prezia przeżera ~ 200 mln zł/rok

 • illuminatus1

  Oceniono 4 razy -4

  vod.gazetapolska.pl/3223-przychodzi-lasek-do-michnika-oto-ta-wielka-debata-w-wyborczej
  Ja pie... co za farsa w pizdu . Jak tylko piloci zadają konkretne pytania natychmiast wszczynany jest sztuczny hałas i odbiera im się na siłę mikrofon a ten fałszywy ryj komuszy żydowskiego śmiecia michnika się kwalifikuje natychmiast na rozwałkę i do piachu.

 • villiers

  Oceniono 5 razy 5

  To jest po prostu skandal ,żeby szefostwo prawie 40 milionowego państwa ,gdzie 1\3 dzieci żyje w skrajnej nędzy ,debatowała tygodniami o tym czy dupa ma być z przodu czy z tyłu. Jedno jest pewne .Wyjdzie wam produkt onej części ciała . Jak zawsze.

 • jastrzab27

  Oceniono 5 razy 1

  Ja w pełni popieram Gowina, Godsona i tych którzy zagłosowali przeciw tej ustawie, która m na celu jedynie ułatwianie tak zwanym gejom propagowania swojej ideologii. Tylko dzięki tym posłom jeszcze chcę (chyba) głosować na PO. Jak ich utrącą to nastąpi spory odpływ elektoratu. Na tych zwolenników gejowskich też nie mają co liczyć oni pozostaną przy Palikocie. Geje to biedni chorzy ludzie, którym wmówiono, że ich choroba nie istnieje bo inni geje z WHO wykreślili ją w imię "postępu", jest to żałosne

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz -1

  Więc jak widać, Panie Prezydencie, wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich bardzo uszczupliłoby wpływy z podatków do budżetu państwa. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Rozliczenia podatków dokonywane byłyby nie tylko przez rzeczywistych partnerów, lecz również przez partnerów podatkowych.

 • eldemon

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Prezydencie nikt, niczego się po Panu nie spodziewa, więc w tej kwestii zaspokoił Pan nasze oczekiwania!

 • filmik2000

  Oceniono 2 razy 2

  Bo połowa sejmu to buraki, może więcej niż połowa ;) www.youtube.com/watch?v=1hhdfw5qumM&list=PLyfz7tY_aBSE1VRSLd1XevPzAT5lc1fzF

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje