Prezydent: Sejm z niewiedzy i braku pomysłów nie umiał zająć się związkami partnerskimi. To przykre

31.01.2013 17:34
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zamiast nowej ustawy - zmiany w istniejących przepisach - sugeruje Bronisław Komorowski. Prezydent uważa, że takie rozwiązanie kwestii związków partnerskich może pomóc uniknąć niekonstytucyjności nowej, odrębnej ustawy. Komorowski skrytykował Sejm za to, że "okazał się niezdolny do podjęcia prac nad projektami ustaw ws. związków partnerskich i je odrzucił.
- Warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy i pójście w kierunku nowelizacji ustaw istniejących, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności - w ten sposób do kwestii związków partnerskich odniósł się prezydent Bronisław Komorowski. - Warto pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących - oświadczył.

"Atmosfera wojny ideologicznej"

Prezydent wyraził swój "naprawdę głęboki niepokój związany z atmosferą wojny ideologicznej, która zapanowała na tle kwestii ustawy o związkach partnerskich". Jak powiedział, z przykrością odnotowuje również to, że w ubiegłym tygodniu parlament - z różnych powodów - okazał się niezdolny do podjęcia prac nad ustawami, nie dysponując "wystarczającą wiedzą ani wystarczająco dobrym pomysłem, jak rozwiązać problem".

- Jestem pewien, że w tej chwili i rząd, i siły parlamentarne zastanawiają się nad najlepszym wyjściem z tej sytuacji - powiedział Komorowski. Jak dodał, on sam chciałby również zaproponować kierunek poszukiwań pozytywnego rozwiązania.

Prezydent: Zamiast nowej ustawy warto zmienić już istniejące prawo

- Według mnie warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności. Warto pójść w kierunku nowelizacji ustaw istniejących - powiedział prezydent. Jak wyjaśnił, zmiany powinny dotyczyć m.in.: dostępu do informacji medycznej; możliwości zawarcia w trybie umowy wspólnoty majątkowej tworzącej konsekwencje takie, jak opodatkowanie dziedziczenia analogiczne do pierwszej grupy spadkowej oraz alimentacja; wstępowania w stosunek najmu mieszkania po zmarłym; prawa pochówku.

Komorowski podkreślił, że z prawdziwym niepokojem odnotowuje, że w tej chwili istotnym elementem sporu stają się kwestie różnorakich interpretacji zapisów konstytucyjnych, zarówno art. 18, jak i innych, które mówią o małżeństwie, rodzinie lub macierzyństwie.

- Dlatego z jednej strony chciałbym zasugerować, aby nie lekceważyć opinii prezesa Sądu Najwyższego (...) (SN zajął stanowisko, że Konstytucja preferuje związki heteroseksualne - red.). Z drugiej strony, zachęcam do rozwiązania realnych problemów istotnych dla liczącej się grupy obywateli - mówił prezydent. Według niego należy "szukać sposobów na takie działanie, które by pozwoliło nie mnożyć kontrowersji, ale ich unikać albo przynajmniej częściowo osłabiać".

Zobacz także
Komentarze (99)
Prezydent: Sejm z niewiedzy i braku pomysłów nie umiał zająć się związkami partnerskimi. To przykre
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 86 razy 54

  Znam ludzi co zyja bez slubu maja dzieci,N I K T nie powinien miec prawa do narzucania im ze musza miec slub...czyli..(nabijac kase koscielnym)
  Sejm powinien u z n a w a c takie zwiazki tak samo jak malzenstwa
  Tylko ignoranci nie rozumieja tematu i podwieszaja wszystko pod zwiazki gejow.
  swoja droga kogo to obchodzi kto i z kim chce sie kochac...;-)))))

 • judaszowy

  Oceniono 54 razy 38

  a oprócz wymyślania sobie, kłótni coś potrafią?
  aaaaaaa zapomniałem, radary potrafią

 • i-tyle

  Oceniono 64 razy 30

  "Według mnie warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności. "

  śmiechu warte. Jacyś fanatycy manipulują i bredzą o sprzeczności z konstytucją, a te ich podłe debilizmy prezydent RP nobilituje jako rzeczywistą i godną uwagi przeszkodę dla normalnego trybu pracy (p)osłów z Wieśniackiej w Warszawie.

  Tak się dzieje jak psychopatów dopuści sie do debaty i da im decydujący głos. Zinterpretują wszystko po swojemu, wyprowadzą nowe pojęcie "rodziny", zdefiniowanej na podstawie katechizmu kk. Ale to dla nich pikuś, oni portafią nawet fizykę zmieniać, by wyszło, że był zamach w Smoleńsku, to co dopiero "przedefiniować" tu i tam.

  Mam propozycję, panie prezydencie. Proponuję zrezygnować z wersji o wypadku lotniczym pod Smoleńskiem, by uniknąć ryzyka niemacierewiczości przyczyn wypadku!

 • krzysztof_57

  Oceniono 39 razy 21

  Nie z niewiedzy a ze strachu przed Kościołem !!! Przecież te p osły - darmozjady zaczęły traktować to posłowanie za swój zawód...więc szanuja i dbaja o pracę....bo kto im cenzurkę wystawi? Apolityczny kościół oczywiście

 • maniakon

  Oceniono 33 razy 19

  Prezydent: Sejm z niewiedzy i braku pomysłów nie umiał zająć się związkami partnerskimi. To przykre
  NIEWIEDZY I BRAKU POMYSLOW JA BYM STAWIAL NA ZLA WOLE I PODPORZADKOWANIE KOSCIOLOWI

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 24 razy 16

  Szczerze mówiąc, to gdyby nie podpis, to nie poznałbym tego mężczyzny. Co te wąsy robią z człowiekiem...

 • oloros

  Oceniono 17 razy 13

  ale to jest wlasnie dla nich temat - spory ideologiczne i bicie piany
  w najważniejszych rzeczach nie maja nic do powiedzenie i nawet trudno sie dziwic -
  tymczasem jakby przyjac normy europejskie to 80 procent Polakow zyje w biedzie
  kolejny dobry temat zastepczy dla kolonii pod nazwa Polska

 • bodora73

  Oceniono 16 razy 10

  Panie Prezydencie. Jesli Pana zdaniem poslowie dzialali "z niewiedzy", i trudno sie z Pana stwierdzeniem nie zgodzic, to powinien Pan natychmiast rozwiazac ten Sejm i rozpisac nowe wybory. Nie wie Pan przeciez ile uchwal "z niewiedzy" Sejm ten dotychczas uchwalil. Ponad to proponuje niesmialo kazdego nowowybranego posla, jeszcze przed zaprzysiezeniem poddac badaniom psychiatrycznym. Dodatkowo powinni oni zlozyc dodatkowa przysiege, iz beda przestrzegac Konstytucje RP i dbac o interesy wszystkich Obywateli, nie beda kierowac sie zadna ideologia i przekonaniami religijnymi sprzecznymi ze swieckoscia Panstwa wynikajaca z Konstytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje