Grodzka coraz bliżej stanowiska? Poprze ją nawet "konserwa" PO?

Wszystko wskazuje na to, że Anna Grodzka dostanie fotel wicemarszałka Sejmu. Jej kandydaturę oficjalnie wysunął dziś Ruch Palikota, poparcie zapowiedział SLD, a nawet prawa strona PO podda się dyscyplinie partyjnej. Platforma nie powinna być przeciw - zapowiadają posłowie. Nawet przy braku akceptacji ze strony PSL daje to 274 głosy, czyli zdecydowaną większość w Sejmie.
Ruch Palikota wysunął dzisiaj kandydaturę Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu. Co na to posłowie kojarzeni z prawą stroną PO, którzy niedawno głosowali przeciwko związkom partnerskim? - Moja opina w tej sprawie będzie zgodna z opinią klubu, którego członkiem. Podporządkuję się decyzji klubowej - powiedział nam Konstanty Miodowicz. Pytany jednak o osobiste zdanie w tej sprawie odparł: - Ruch Palikota lubi happeningi i kontekście tych upodobań należy analizować tę kandydaturę.

Czy będzie dyscyplina?

Także Tomasz Głogowski, dla którego związki partnerskie to jakieś dziwactwo i fanaberie zapowiada podporządkowanie się woli partii. - Myślę, że Platforma nie będzie przeciwna tej kandydaturze. Ja również uszanuję i przyjmę do wiadomości wybór klubu Ruchu Palikota. Czy będzie dyscyplina partyjna? Zwykle w głosowaniach dotyczących spraw personalnych jest. Teraz też tak może być - powiedział nam poseł PO.

"Jeśli chodzi o Annę Grodzką, to mam pozytywne doświadczenia"

Przeciwko kandydaturze Grodzkiej nic nie ma również poseł Platformy Antoni Mężydło. - Jeśli chodzi o Annę Grodzką, to mam pozytywne doświadczenia. Nieraz występowaliśmy razem w radiu. Uważam, że ma ona jak najbardziej kwalifikacje intelektulane do pełnienia tej funkcji - powiedział i dodał, że będzie "będzie za tym głosował, bo to jest suwerenna decyzja klubu, kto ma zostać wicemarszałkiem".

- Autonomiczną decyzją klubu jest, kto zostanie ich reprezentantem w prezydium i tę wolę należy uszanować - mówi Andrzej Halicki. Jego zdaniem Ludwik Dorn (kandydat Solidarnej Polski) to "może i dobra kandydatura". Jednak ma zastrzeżenia: - To wyborcy wybrali Ruch Palikota trzecią siłą w Sejmie. Przy całym szacunku dla Ludwika Dorna, nie ma jeszcze wyborców Solidarnej Polski, bo wtedy (w czasie wyborów - red.) Solidarnej Polski jeszcze nie było - mówił TOK FM Halicki.

Krzysztof Kwiatkowski, który co prawda nie jest jednoznacznie kojarzony z prawą stroną partii także zapowiada poparcie kandydatury Grodzkiej. - Taką dobrą tradycją polskiego parlamentu było to, że kluby same wybierają tych, którzy ich reprezentują w prezydium Sejmu i nikt w tę decyzję nie ingeruje. Bo trudno sobie wyobrazić sytuację, że dowolnie utworzona większość na sali będzie decydować, kto z danego klubu jest wicemarszałkiem Sejmu. Dlatego, choć jesteśmy przed formalną decyzją klubu, będziemy się starali tę dobrą tradycję zachować - powiedział nam były minister sprawiedliwości.

Na pytanie, czy będzie dyscyplina partyjna podczas głosowania, odpowiedział: - Trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Sprawy personalne są sprawami skomplikowanymi. Jestem jednak otwarty na dyskusję, czy prezydium Sejmu nie powinno być mniejsze.

Grodzka za Nowicką? Głosy PO, RP i SLD wystarczą

Posłanka Anna Grodzka została oficjalnie kandydatką prezydium Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałkini Sejmu. Prezydium poparło ją jednomyślnie. Grodzka ma zastąpić Wandę Nowicką.

Głosowanie w Sejmie ws. kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka może odbyć się już 6 lutego - gdy swoje posiedzenie rozpocznie niższa izba parlamentu. Dzień wcześniej zbierze się klub parlamentarny PO. Teoretycznie Grodzka zostanie wicemarszałkiem jeśli za nią zagłosują posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota. Z tym nie powinno być problemu. W tej sytuacji nawet deklaracja PSL, odmawiająca poparcia Grodzkiej, nie zablokuje jej wyboru.

Przypomnijmy, że Sejm wybiera wicemarszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. PO, RO i PSL dysponują obecnie w Sejmie 274 głosami. To zdecydowanie więcej niż reszta partii.Zobacz także
 • Janusz Palikot i Anna Grodzka Anna Grodzka kandydatką na wicemarszałkinię Sejmu
 • Małgorzata Kidawa-Błońska PO poprze Grodzką? "Zwykle szanowaliśmy decyzje innych klubów"
Komentarze (259)
Grodzka coraz bliżej stanowiska? Poprze ją nawet "konserwa" PO?
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 87 razy 43

  "Na pytanie, czy będzie dyscyplina partyjna podczas głosowania, odpowiedział: - Trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Sprawy personalne są sprawami skomplikowanymi. Jestem jednak otwarty na dyskusję, czy prezydium Sejmu nie powinno być mniejsze."

  Czyli Czarek Grabarczyk powinien sie bać. Po co PO wicemarszałek jak mają taką tuzę intelektu jak pani Kopacz?? Pozbycie się wice z PO to rowniez wielkie oszczednosci na nagrodach.

  Bo to na myśli miał poseł Kwiatkowski, prawda??:)

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 219 razy 99

  To jest chore.
  Jedni krzyczą "Wybierzmy ją, bo jest transseksualistą".
  Drudzy krzyczą "Transseksualista na marszałka? Litości..."

  Tak samo mam wrażenie, że nawet w sejmie Biedroń jest bardziej gejem niż posłem.

 • ami_lii

  Oceniono 164 razy 66

  Teraz to dopiero pani Ania zobaczy jak wygląda agresja w sejmie. Poprzednie wystąpienie pani Pawłowicz to będzie drobiazg w porównaniu z tym co zobaczymy podczas głosowania za wyborem pani Grodzkiej na wicemarszałka. Aż zaczynam kobiecie współczuć, nasłucha się podczas głosowania. Po głosowaniu pewnie też.

 • polskiobywatel8181

  Oceniono 170 razy 60

  No, tak. Najlepszy kandydat. Lepszego nie ma w całym sejmie. Z większym doświadczeniem i wiedzą. Tylko Anna Grodzka.

 • pan_zer_faust

  Oceniono 142 razy 54

  Nie bądźmy drobiazgowi...
  Grodzka prezydentem, Biedroń premierem! By żyło się lepiej!

 • the_qwert

  Oceniono 131 razy 49

  Chyba platformie za mało poparcie spadło.

 • annik

  Oceniono 87 razy 43

  "Ma na imię Bartosz, ma 27 lat, świetne wykształcenie i dobrą państwową posadę. Zajmuje się bardzo poważnymi rzeczami. Mowa o synu Anny Grodzkiej.
  Pan Bartosz pracuje w kancelarii Senatu - czytamy w "Super Expressie". Miał już pracować w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a teraz - z racji swoich doświadczeń - obsługuje wizyty zagranicznych notabli."

  No super, że pan Bartosz takie wzięcie ma u pracodawców. Senat, Ministerstwo Pracy. Jak widać nie wszyscy młodzi absolwenci mają problemy ze znalezieniem zatrudniania.

 • slade1972

  Oceniono 29 razy 17

  Anna jest cwana!
  W razie czego
  Zostawiła sobie banana!
  A gdy będą kolejne chocki-klocki
  Pojawi się pan Antoni Grodzki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje