Biedroń o kandydaturze Grodzkiej: Już dziś jest dumą narodową

31.01.2013 13:45
Anna Grodzka i Robert Biedroń

Anna Grodzka i Robert Biedroń (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Grodzka już dziś jest dumą narodową, a wtedy byłaby jeszcze dodatkowo dobrem narodowym chronionym, jedną z najważniejszych osób w państwie - mówi poseł Robert Biedroń po tym, jak prezydium klubu Ruchu Palikota jednogłośnie podjęło decyzję, że zarekomenduje klubowi RP kandydaturę Anny Grodzkiej na funkcję wicemarszałkini Sejmu. Alternatywnego kandydata na marszałka ma dziś wyłonić Solidarna Polska.
- Jednogłośnie naszą kandydatką, prezydium klubu Ruchu Palikota na wicemarszałkinię Sejmu będzie Anna Grodzka. (...) To będziemy na klubie rekomendować - powiedział rzecznik klubu Andrzej Rozenek. Na posiedzeniu klubu RP o godz. 15 ma się odbyć głosowanie nad kandydaturą Grodzkiej. - Anka Grodzka ma ogromne poparcie w klubie, jestem przekonany, że to głosowanie wypadnie pozytywnie dla niej - powiedział Rozenek.

"Serce z tej dumy mi pęknie"

Wcześniej Robert Biedroń (RP) pytany, czy gdyby Grodzka została wicemarszałkiem Sejmu, to byłaby sensacja na skalę światową, odparł, że Grodzka "już dziś jest dumą narodową, a wtedy byłaby jeszcze dodatkowo dobrem narodowym chronionym, jedną z najważniejszych osób w państwie". - Ja już dziś mam wiele powodów do dumy z Anki Grodzkiej, jeśli zostanie wicemarszałkinią to chyba serce z tej dumy mi w ogóle już pęknie - powiedział Biedroń. Zadeklarował, że zagłosuje "za".

Sama posłanka, na pytanie, czy objęcie przez nią funkcji wicemarszałka byłoby wielkim wydarzeniem, zaprzeczyła. Dopytywana o słowa Biedronia o dobrze narodowym, odparła, że czuje się zawstydzona i że Biedroń jest jej przyjacielem.

Biedroń stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że także dostał od Janusza Palikota propozycję, by kandydować, ale ją odrzucił, bo ma "inne plany". - Są lepsze kandydatki. Uważam, że Wanda Nowicka była bardzo dobrym wicemarszałkiem, nie było żadnego powodu, dla którego ją trzeba było odwoływać - dodał.

"Jest naprawdę dobrym człowiekiem"

Rano szef RP Janusz Palikot napisał na swoim blogu, że właśnie Grodzką zaproponuje na funkcję wicemarszałkini Sejmu.

Wcześniej o pojawiające się ze strony niektórych polityków zarzuty, że Ruch - zgłaszając Grodzką na wicemarszałkinię Sejmu - chce wzbudzić kontrowersje, pytany był wiceszef Ruchu Artur Dębski. - Jest to nasze prawo do demokracji, demokracji sejmowej, która czasem niestety zamienia się w dyktaturę parlamentarną - powiedział. Podkreślił, że jeśli Ruch będzie miał okazję przedstawiać Grodzką jako kandydatkę na wicemarszałka Sejmu na sali plenarnej - a jest o tym przekonany - to posłowie innych partii "zmienią zdanie". - To jest naprawdę dobry człowiek - przekonywał.

"Demonstrują rażący przykład transfobii"

Wtórował mu Andrzej Rozenek. - Jeśli kontrowersyjnym dla prawicowych posłanek i posłów jest to, że są w Polsce ludzie transseksualni, że są ludzie o innych poglądach, innym kolorze skóry albo łysi, albo ludzie w okularach, to ja to rozumiem, ale nie pochwalam i uważam, że my powinniśmy walczyć o to, by Polska była dla wszystkich - powiedział rzecznik klubu RP.

Przeciwko ewentualnej kandydaturze Grodzkiej opowiedzieli się już posłowie PiS, którzy w ogóle uważają, że Ruch Palikota nie powinien mieć przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Zapowiedzieli już projekt uchwały ws. zmniejszenia liczby wicemarszałków. Swoje stanowisko uzasadniają postawą prezentowaną przez polityków Ruchu, w tym jego szefa.

Z kolei Ruch zarzuca politykom PiS m.in. obrażanie Grodzkiej. Politycy Ruchu złożyli w prokuraturze zawiadomienie w związku z wypowiedziami posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, które - według nich - "demonstrują rażący przykład transfobii" oraz "znieważają i pomiatają godnością ludzką posłanki Anny Grodzkiej ze względu na jej transpłciowość".

Wybór nowego wicemarszałka Sejmu to efekt ubiegłotygodniowej decyzji klubu RP o wycofaniu poparcia dla Wandy Nowickiej; klub zapowiedział wniosek o jej odwołanie. Decyzja ta jest pokłosiem przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 rok w wysokości 40 tys. zł; nagrody otrzymali wszyscy wicemarszałkowie.

Solidarna Polska wystawia swojego kandydata

O godz. 14 zbiera się klub parlamentarny Solidarnej Polski, by podjąć decyzję ws. kandydata SP na wicemarszałka Sejmu Ziobro ocenił na konferencji prasowej, że kandydat SP będzie miał szanse na uzyskanie poparcia pozostałych partii.

- Ufamy, że - tak jak wszyscy mówią - względy merytoryczne i kompetencyjne będą tu mieć znaczenie. W tym wyścigu, jeśli takie będą kryteria oceny, jesteśmy pewni zwycięstwa - powiedział lider SP.Zobacz także
Komentarze (251)
Zaloguj się
 • m678loczek2

  0

  Ja absolutnie nie rozumiem na czym polega świetność p. Grodzkiej. Mam wiele pytań. Pani Grodzka stała się kobietą., ale czy równie może spełniać funkcje te same, która spełnia kobieta, która uprzednio nie była mężczyzną.? I jeszcze jedno czy kobiety, które od urodzenia do chwili obecnej są kobietami, to są gorsze od pani Grodzkiej? Jeżeli jesteśmy ludżmi postępowymi, to potraktujmy p. Grodzką tak samo jak pozostałe kobiety i dajmy spokój.

 • masz01

  0

  "Ach Polsko TY, gdzie jesteś a gdzieś była"!

  "Biedroń o kandydaturze Grodzkiej: już dziś jest dumą narodową".
  Szok! Tragiczne upokorzenie normalnych ludzi - Polaków!

 • iowet

  Oceniono 2 razy 2

  Przepraszam za Biedronia - przejęzyczył się; nie duma, tylko dupa.

 • zomotradycja

  0

  Ja bym pozwolił jeszcze na związki partnerskie pedofili z dziećmi. Przecież to nie wina pedofila że czuje pociąg do dzieci, tak samo jak nie jest winą homoseksualisty że czuje pociąg do tej samej płci. Oni się po prostu tacy rodzą więc trzeba zrobić wszystko aby ich życie było bardziej "godne".

 • reali-sta1

  Oceniono 1 raz 1

  Niech ten wymoczek pedalski nie zamyka ludziom gęby homofobią. Grodzka jest taką samą dumą narodową jak i on. Dwa błazny i przebierańcy.

 • alexx42

  Oceniono 1 raz 1

  żyję nadzieją, żę te pajace z Ruchu Palikota nie wejdą do sejmu po następnych wyborach

 • rafael-1

  Oceniono 2 razy 2

  Nie zadne "Dobro Narodowe" lecz raczej dupa narodowa w duecie z Grodzkim-ka z Biedroniem, bo oboje to nadal chomo nie wiadomo.... i9 to ma byc zdrowe spoleczenstwo? To tak jak Ci (pseudo) naukowcy (niby wyksztalceni) ktorzy chyba powinni znac zasady i regoly zdrowego zycia spolecznego... lecz co mozemy sie spodziewac od nie ktorych wyksztalconych, ktorzy tez juz nie moga sie okreslic plciowo, bo do zycia wspolnego hetero juz sie poprostu, nawet nie nadaja z przyczyn fizycznych i emocjonalnych.. Lub ukrywali swoje preferencje sexualne, zenili sie tylko dla otoczenia bo tak nalezalo postapic... Tylko ze wiekszosc spoleczenstwa jest nadal NORMALNYCH chetero sexualni i napewno nie chceli by sie blaznic z racji tej Waszej idiotycznej "mody na dziwactwo" Kazde uchybienie od norm nawet spolecznych jest poprostu chore...!!!!!!! Tak jak homoseksualizm, trans.... itp itd CHORE DZIWACTWO ...!!!

 • lewatywka2

  Oceniono 2 razy 2

  "Biedroń o kandydaturze Grodzkiej: Już dziś jest dumą narodową"
  To,ze gubisz kartofle nie oznacza,że masz prawo do dewaluacji zwrotu "duma narodowa".

 • burekaszubski

  Oceniono 2 razy 2

  pani grocka i pan biedrun to idealny polski produkt exportowy w dobie globalizacji.
  dzieki nim rozpoznawalnosc naszego kraju ulegnie znaczacemu zwiekszneiu, nie bedziemy juz odstawac od panstw czolowki europejskiej
  kiedy zasiada w parlamencie europejkiej zaprezentuja wybitne osiagniecia i dokonaja implementacji prawa na rodzimym gruncie
  niewatpliwa zasluga pana paligota jezd otwarcie sejmy dla elity intelektualnej.
  dosc juz ograniczonych poslow, teraz pora na nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje