Schetyna: Gowin musi przyznać się do błędu i potwierdzić swoją lojalność

- Minister Gowin musi przyznać się do błędu i potwierdzić swoją lojalność w stosunku do Platformy Obywatelskiej i całego projektu politycznego, jaki prowadzimy - powiedział Grzegorz Schetyna w Radiu ZET, komentując sytuację w partii po debacie o związkach partnerskich.
Grzegorz Schetyna przyznał, że sytuacja Platformy Obywatelskiej po debacie o związkach partnerskich jest trudna. Uznał jednak, że wyprzedzenie PO przez PiS, co odnotował ostatni sondaż, jest raczej efektem dyskusji o fotoradarach. - Problem bezpieczeństwa na drogach i fotoradarów bardziej dotyka niż związki partnerskie. Na pewno jednak brak wspólnego zachowania i głosowania zaszkodził PO - stwierdził.

To było nieporozumienie

Schetyna określił zachowanie posłów Platformy podczas głosowania nad projektami ustaw o związkach partnerskich mianem "nieporozumienia". - W przypadku ustawy antyaborcyjnej też było takie nieporozumienie, ale udało nam się je wyjaśnić i obronić kompromis antyaborcyjny. Podobnie będzie teraz. Ludzie, którzy głosowali przeciw lub wstrzymywali się od głosu, muszą sobie zdawać sprawę, że parlament jest od tego, żeby zajmować się także trudnymi sprawami - powiedział.

- To była decyzja kilku osób, które postanowiły pokazać różnice światopoglądowe w Platformie. Zupełnie niepotrzebnie. Po debacie i rozmowach, jakie przeprowadzimy, głosowanie i proporcje będą zupełnie inne - wyjaśnił wiceprzewodniczący PO. - Można nie głosować, ale nie można głosować przeciw rozpoczęciu procesu legislacyjnego. To jest po prostu nieodpowiedzialne. Ta sprawa wróci i jestem przekonany, że skończy się w dobrym stylu. Rozpoczniemy prace nad tym projektem - zapewnił.

Schetyna podkreślił też, że posłowie głosujący przeciw niepotrzebnie skoncentrowali się na kwestii homoseksualizmu. - Projekt nie dotyczył legalizacji małżeństw homoseksualnych, tylko związków partnerskich, które w 90 proc. dotyczą związków heteroseksualnych - stwierdził. Dodał też, że czas na dyskusję światopoglądową jest podczas prac komisji, a nie przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego.

Platforma obroni Gowina

Schetyna zaprzeczył jednak, że PO mogłaby poprzeć wniosek Ruchu Palikota o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości. Oczywiście, kwestia porozumienia między Jarosławem Gowinem i Donaldem Tuskiem nie jest bezwarunkowa. - Minister Gowin musi przyznać się do błędu i niezręczności i musi potwierdzić swoją lojalność w stosunku do PO i całego projektu politycznego, jaki prowadzimy - powiedział Schetyna.

Dodał też, że zachowanie Jarosława Gowina podczas debaty było dla niego "zdumiewające". - Byłem zdumiony, że minister Gowin zabiera głos i wypowiada się tak ex cathedra, mówiąc o sobie w trzeciej osobie i wyprzedzając premiera, który później przedstawił inne stanowisko. Rząd reprezentuje premier, a nie jeden z ministrów. Choć minister sprawiedliwości prowadził te ustawę, to nie zmienia to faktu, że w tej sytuacji to głos premiera był ważący - podkreślił wiceprzewodniczący PO.

Możemy być ukarani za skuteczne służby

Grzegorz Schetyna odniósł się też krytycznie do decyzji o zamrożeniu funduszy europejskich dla Polski. - Instytucje europejskie nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Udało się to ABW, więc trochę jest tak, że jesteśmy karani za własną przyzwoitość, za porządne zachowanie - stwierdził. Podkreślił też, że wykrycie zmowy cenowej i nieprawidłowości przy przetargach dobrze świadczy o skuteczności polskich służb. - Trzeba wyjaśnić tę sytuację. Jestem przekonany, że wszystko dobrze się skończy - podsumował.

Więcej w serwisie Radia ZET

Zobacz także
 • Grupiński: Gowin im starszy, tym węższe ma horyzonty
 • Jarosław Kaczyński podczas marszu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków
 • Jarosław Gowin twórca koncepcji deregulacji zawodów Gowin Palikotem konserwatystów? [PUBLICYŚCI]
Komentarze (45)
Schetyna: Gowin musi przyznać się do błędu i potwierdzić swoją lojalność
Zaloguj się
 • szary-polak

  Oceniono 159 razy 101

  Gowin miałby przyznać do do oszustwa !? Ha,ha,ha,ha,ha... To człowiek czarnej mafii, a tam nie ma żadnych zasad moralnych !

 • rb.j

  Oceniono 113 razy 83

  Gowin może przeprosić, ale nie zmieni się. Jako prawdziwy katolik najprawdopodobniej wierzy, że na spowiedzi u Tuska wszystkie grzechy zostaną mu odpuszczone po to, aby mógł łamać przykazania od nowa.

 • harimau666

  Oceniono 67 razy 51

  to by potwierdziło,że jest schizofrenikiem...

 • nadordynariusz

  Oceniono 85 razy 47

  Gowin jest typowym ministrem sprawiedliwości i typowym katolikiem. Kłamie, manipuluje i kręci. Stawia wyimaginowaną moralność wywnioskowaną z mitologii bliskowschodniej, nad interesy społeczeństwa i zdrowy rozsądek.

 • kat-kk

  Oceniono 73 razy 37

  Ludzie nie bądźcie śmieszni.Gowin postąpił jak mu episkopat kazał i tyle.Tusk w perfidny i pokrętny sposób cichaczem oddał pedofilom 95 milionów, okradając dla pedofilii, biedne polskie dzieci.Przecież oni się bawią z wami w dobrego i złego klechę.PO-PIS, to ryj i doopa episkopatu.Jak nie obrócisz, zawsze episkopat.

 • hippolitkwas

  Oceniono 69 razy 37

  Gowin powinien ujawnić treść iskrówki "jak głosować" otrzymanej z Watykanu.

 • senny

  Oceniono 51 razy 33

  Zdaje się, że świadomość głebokości bagna, w jakim znalazła się Platforma dzięki Gowinowi i frakcji klenczonów, jeszcze do Schetyny nie dotarła. Ale dotrze, oj dotrze.

 • dryl1

  Oceniono 52 razy 24

  Pośle Schetyna zajmijcie się z TUSKIEM gospodarką a nie pierdołami, bo historia was zmiecie. Zostanie tylko kopanie gały.

 • grymas50

  Oceniono 46 razy 20

  "

  Grupiński: Gowin im starszy, tym węższe ma horyzonty "
  Może by tak BOTOKSEM Go " potraktować"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje