Schetyna: Gowin musi przyznać się do błędu i potwierdzić swoją lojalność

31.01.2013 09:00
- Minister Gowin musi przyznać się do błędu i potwierdzić swoją lojalność w stosunku do Platformy Obywatelskiej i całego projektu politycznego, jaki prowadzimy - powiedział Grzegorz Schetyna w Radiu ZET, komentując sytuację w partii po debacie o związkach partnerskich.
Grzegorz Schetyna przyznał, że sytuacja Platformy Obywatelskiej po debacie o związkach partnerskich jest trudna. Uznał jednak, że wyprzedzenie PO przez PiS, co odnotował ostatni sondaż, jest raczej efektem dyskusji o fotoradarach. - Problem bezpieczeństwa na drogach i fotoradarów bardziej dotyka niż związki partnerskie. Na pewno jednak brak wspólnego zachowania i głosowania zaszkodził PO - stwierdził.

To było nieporozumienie

Schetyna określił zachowanie posłów Platformy podczas głosowania nad projektami ustaw o związkach partnerskich mianem "nieporozumienia". - W przypadku ustawy antyaborcyjnej też było takie nieporozumienie, ale udało nam się je wyjaśnić i obronić kompromis antyaborcyjny. Podobnie będzie teraz. Ludzie, którzy głosowali przeciw lub wstrzymywali się od głosu, muszą sobie zdawać sprawę, że parlament jest od tego, żeby zajmować się także trudnymi sprawami - powiedział.

- To była decyzja kilku osób, które postanowiły pokazać różnice światopoglądowe w Platformie. Zupełnie niepotrzebnie. Po debacie i rozmowach, jakie przeprowadzimy, głosowanie i proporcje będą zupełnie inne - wyjaśnił wiceprzewodniczący PO. - Można nie głosować, ale nie można głosować przeciw rozpoczęciu procesu legislacyjnego. To jest po prostu nieodpowiedzialne. Ta sprawa wróci i jestem przekonany, że skończy się w dobrym stylu. Rozpoczniemy prace nad tym projektem - zapewnił.

Schetyna podkreślił też, że posłowie głosujący przeciw niepotrzebnie skoncentrowali się na kwestii homoseksualizmu. - Projekt nie dotyczył legalizacji małżeństw homoseksualnych, tylko związków partnerskich, które w 90 proc. dotyczą związków heteroseksualnych - stwierdził. Dodał też, że czas na dyskusję światopoglądową jest podczas prac komisji, a nie przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego.

Platforma obroni Gowina

Schetyna zaprzeczył jednak, że PO mogłaby poprzeć wniosek Ruchu Palikota o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości. Oczywiście, kwestia porozumienia między Jarosławem Gowinem i Donaldem Tuskiem nie jest bezwarunkowa. - Minister Gowin musi przyznać się do błędu i niezręczności i musi potwierdzić swoją lojalność w stosunku do PO i całego projektu politycznego, jaki prowadzimy - powiedział Schetyna.

Dodał też, że zachowanie Jarosława Gowina podczas debaty było dla niego "zdumiewające". - Byłem zdumiony, że minister Gowin zabiera głos i wypowiada się tak ex cathedra, mówiąc o sobie w trzeciej osobie i wyprzedzając premiera, który później przedstawił inne stanowisko. Rząd reprezentuje premier, a nie jeden z ministrów. Choć minister sprawiedliwości prowadził te ustawę, to nie zmienia to faktu, że w tej sytuacji to głos premiera był ważący - podkreślił wiceprzewodniczący PO.

Możemy być ukarani za skuteczne służby

Grzegorz Schetyna odniósł się też krytycznie do decyzji o zamrożeniu funduszy europejskich dla Polski. - Instytucje europejskie nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Udało się to ABW, więc trochę jest tak, że jesteśmy karani za własną przyzwoitość, za porządne zachowanie - stwierdził. Podkreślił też, że wykrycie zmowy cenowej i nieprawidłowości przy przetargach dobrze świadczy o skuteczności polskich służb. - Trzeba wyjaśnić tę sytuację. Jestem przekonany, że wszystko dobrze się skończy - podsumował.

Więcej w serwisie Radia ZET

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  Minister Gowin musi wreszcie wyp...ć z Platformy.

 • mer-llink

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Gowin - naduzywając stanowiska ministra sprawiedliwości - posłusznie wykonuje zadnie nakazane mu przez hierarchów:
  1. osłamniac "dary" i "darczyńców" (oraz "darbiorców) z Kościelnej Komisji Majątkowej
  2. nie dopuścic ustawy o in vitro
  3. nie dopuścic ustawy o związkch partnerskich.

  Stara sie jak może, kłamiąc przy tym (p. Gowin skłamał mówiąc o :"stanowisku Sadu Najwyższego" wiedząc, ze SN nie zajmowł - bo to nie jego grządka - stanowiska).

  P.S> N.b. to nie p. Tusk dobrowolnie "powołał" sobie p. Gowina na ministerstwo sprawiedliwości, ale poinstruowany przez hierarchów pn Gowin sam zgłosił się do p. Tuska i narzucił mu sie jako min. sprawiedliwości.
  A p. Tusk - moze nawet odczytujac intencje oferenta, boc szczególnie niejawne nie były? - zgodził sie na to liczc, że przynajmniej będzie miał za to spokój ze strony hierarchów. I się oszukał....

 • reali-sta1

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie Gowin się podoba. Poważny, odważny i mówi z sensem.W PO chcieli by by tylko był od przyciskania guziczków?Przecież widać o co tu chodzi, a na pewno nie o partnerstwo mieszane tylko o homoseksualistów i lizbije, a im nie można pozwolić na ich priorytety. Niech sobie żyją jak chcą i z kim chcą ale nie jawnie i oficjalnie publicznie bo jest to obrzydliwy związek. Dwóch facetów lub dwie kobiety liżące się publicznie - to o to chodzi? Nie ma nic gorszego niż taki widok. Kobieta stworzona jest dla mężczyzny i to jest miły widok a nie jak homo sobie wymarzyło. Bzdurą jest że partner faceta nie może dziedziczyć mieszkania. Wystarczy u notariusza zrobić zapis ( aneks do aktu notarialnego) i sprawa załatwiona. To co mówią to są wybiegi przed szereg.

 • czarnybialyszary

  Oceniono 4 razy 2

  problemem nie jest JEDYNIE p. Gowin jak to próbuje wmówić swoim wyborcom Platforma! Problemem jest obecność w tej partii wielu ludzi o skrajnie prawicowych, konserwatywnych poglądach, którzy w poszczególnych miastach np. glosują za nazywaniem ulic imionami osób związanych z Kościołem Katolickim! PO w sporej części jest podobna LPR-owi!

 • antua43

  Oceniono 1 raz -1

  Grzegorz Schetyna odniósł się też krytycznie do decyzji o zamrożeniu funduszy europejskich dla Polski. - Instytucje europejskie nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Udało się to ABW, więc trochę jest tak, że jesteśmy karani za własną przyzwoitość, za porządne zachowanie - stwierdził. Podkreślił też, że wykrycie zmowy cenowej i nieprawidłowości przy przetargach dobrze świadczy o skuteczności polskich służb. - Trzeba wyjaśnić tę sytuację. Jestem przekonany, że wszystko dobrze się skończy - podsumował. PO to solidna i porządna partia jest w stanie wyjść z każdej opresji i nikt nie ma prawa nam w tym przeszkodzić.

 • szats69

  Oceniono 4 razy 2

  Gowin się przyzna do błędu? To byłby chyba pierwszy prawdziwy cud. Przecież on jest tak zafiksowany w tym swoim fundamentalizmie, że nie ma tam żadnego miejsca na refleksję.

 • illuminatus1

  Oceniono 5 razy -1

  Gowin nic nie musi a już na pewno nie przed takim zydostwem jak wy bo jest niezależnym posłem i ministrem . Kapujesz jełopie. Spie...j do swojego komoruskiego prezydencika dupę mu lizać.

 • notremak

  Oceniono 5 razy 3

  Póki Gowin mówi o sobie w trzeciej osobie, to znaczy, że ma nierówno pod sufitem. Co i tak wiemy.
  Ciekawiej będzie, gdy zacznie o sobie mówić w pierwszej osobie liczby mnogiej (pluralis majestatis): "My, Gowin"), szykując się na króla, ziemskiego zastępcę Chrystusa Króla Polski. Będzie miał Donek nową zagwozdkę, bo do psychiatry bał się będzie go skierować.
  Ale po ostatnim głosowaniu PO to już nie mój cyrk, nie moje małpy.

 • pseudo12345

  Oceniono 8 razy 2

  Gowin nie miał ekspertyz?
  Minister Gowin wykorzystał:
  1. Opinię Sądu Najwyższego sporządzoną zgodnie z obowiązującymi procedurami na użytek procesu legislacyjnego.
  2. Opinię Krajowej Rady Sądownictwa
  3. Opinię Prokuratora Generalnego
  4. Opinię Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa
  5. Linię orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego (w związku z art 18 Konstytucji)
  6. poglądy wyrażane wielokrotnie przez profesorów: A. Zolla, B. Banaszaka, A. Mączyńskiego
  7. Ocenę prof. Banaszkiewicza

  Czy wyżej przedstawione źródła są nieadekwatne a opinie i poglądy błędne?
  A może jedynie adekwatne jest stanowisko pseudoorganizacji Projekt:Polska złożonej z chłoptasiów z jakichś klubów, stanowisko składające się z dwuznacznych hasełek? Podobnie jak wypowiedź przedstawiciela Fundacji Helsińskiej, której dotychczas największym zainteresowaniem cieszył się Antykomor?
  Czy ekspertyzy różniłyby się od opinii, ocen i poglądów wymienionych wyżej? Kto w to uwierzy? Proszę nie atakować Ministra Gowina bez uprzedniego odniesienia się do wymienionych źródeł. Bo to jest chowanie głowy w piasek. Trzeba mieć odwagę zaatakować te autorytety. Wtedy nie pójdzie tak prosto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje