Stalking jest już w Polsce plagą. Przybywa doniesień

31.01.2013 06:52
Oszuści dzwonią i przedstawiają się jako pracownicy NFZ

Oszuści dzwonią i przedstawiają się jako pracownicy NFZ (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. - W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane KGP.
Dla porównania, w II półroczu 2011 r. (od kiedy stalking jest przestępstwem) takich zgłoszeń było ok. 400. Zdecydowana większość doniesień była uzasadniona - po przeprowadzeniu postępowań potwierdziło się ok. 65 proc. z nich, a blisko 1,5 tys. podejrzanych usłyszało zarzuty - wylicza Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Stalkerzy najczęściej dręczyli swe ofiary telefonami, SMS-ami i e-mailami. Podszywali się pod nie, by im dokuczyć, i np. rozsiewali w internecie fałszywe informacje mające je skompromitować. Czasem śledzili ofiary i nachodzili w pracy.

"Łatwiej jest nękać innych"

- Mamy nowoczesną technologię komunikacyjną i dzisiaj łatwiej jest nękać innych, kiedyś to było utrudnione - mówi psycholog społeczny, prof. Janusz Czapiński. Jak przewiduje, liczba takich spraw może wzrosnąć w kolejnych latach do dziesiątek tysięcy. - Coraz więcej ludzi próbuje się uwolnić od takiego nękania, bo na stalking są paragrafy; świadomość prawna też jest coraz większa - podkreśla Czapiński.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • bigkaraluch

  Oceniono 2 razy 2

  Stalking
  1 . kup stary klawiszowy telefon {bazar , komis .allegro odpada ]
  2. kup kartę PREPAID i kilka zdrapek
  3 . zawsze ładuj baterię z wyjętą kartą { sieć namierza lokalizację }
  4. dzwoń {zmieniając głos , daj pogadać kumplowi , wysyłaj sms z dala od swojego miejsca zamieszkania }
  5. przed wykonaniem połączenia zawsze wyłaczaj swój telefon i zmień lokalizację włącz PREPAID i zrób to co masz zrobić
  6 . wyłącz PREPAID zmień lokalizację włącz swój telefon
  7. PREPAID używaj z dala od miejsc gdzie są kamery i inne punkty gdzie mogą zobaczyć " kto i co "
  8.Nie odbieraj połączeń na nr PREPAID
  9. Ciesz się z PREPAID
  10. Jest jeszcze kilka innych zasad odkryj je sam

 • bezlitosny.453

  Oceniono 2 razy 2

  Najgorszy stalking uprawia " wolna Polska" III RP na niepokornych jej obywateli , którzy uważają ją za wrogi twór

 • sensei_live

  Oceniono 2 razy 2

  A banki jak dzwonią co chwila wciskając jakieś bzdety ?

 • polskiesluzbyspecjalnejtroski

  Oceniono 1 raz 1

  polish.ruvr.ru/2013_01_31/Zatrute-polskie-wafle/

 • chrobotek46

  Oceniono 5 razy -1

  Ponieważ nie ma telefonów, nawet komórkowych, bez danych właściciela, speców od stalkingu oprócz kar finansowych (więzienie nie ma sensu i jest kosztowne dla społeczeństwa !) proponuję umieścić na liście ludzi, którzy przez okres np 2 -5 lat nie mogą z żadnej sieci dostać ani dostępu do komputera, ani dostępu do telefonu.
  Ponieważ mogą próbować podstawić kogo innego przy zakupie - tzw. "słup" winien ponosić identyczne konsekwencje w postaci utraty dostępu do tego rodzaju urządzeń elektronicznych.
  Może to problemu nie zlikwiduje - ale mocno ukróci.

 • kichigai_ushi

  Oceniono 6 razy 2

  Ja tez jestem nekana przez psychopatycznych rodzicopw mego chłopaka. bylam straszona, szantazowana, ublizano mi, nachodzono w miejscu pracy, mam telefony po nocach na stacjonarny i straszona jestem ze rozpowiedza w miejscu gdzie pracuje ze niby bylam prostytutką. oczywiscie posiłkuja sie dowodami jakich nie maja, juz dwukrotnie mnie niby miał śledzić detektyw z celu prześwietlenia mnie. na policji bylam, prokurature odrzuciła sprawe. dzielnicowy mowi ze to sprawa prywatna - a ja tych ludzi nie znam. pierwszy raz ich widzialam jak przyszli mnie szantazowac i straszyc.
  generalnie oni sa bezkarni a ja mam sie bac. jeszcze chwila to pojde z tym do telewizji, gazet, niech opiszą jak psychopatyczna rodzina neka samotna matke z dzieckiem. nie wiem na ile mozna by to bylo pod stalking podciagnac, ale przez okres kilku miesiecy zostało złamanych kilka paragrafów kodeksu karnego. isc do sadu sie sadzić w sprawie cywilnej? jasne. ale na to trzeba kasy.
  takich stalkerów powinno sie serio surowo karać, człowiek wariuje sam ze sobą. ja sie rozgladam dookoła bo nie wiem czy nikt mi nie wyskoczy i mnie nie zaatakuje. bop juz groźby pobicia też były. psychicznie takie akcje czlowieka wykańczają, źle wpływają na normalne funkcjonowanie.
  taki to jest prawo u nas. mnie w obliczu tych ludzi nic nie chroni.
  prawo prawem, a psychopatów nie brakuje...

 • iremus

  Oceniono 5 razy 5

  Dopóki ofiarą stalkingu nie padla coreczka premiera www.wirtualnemedia.pl/artykul/kasia-tusk-ofiara-stalkingu-syn-znanego-kompozytora-przesluchany# policja przeganiala w pizdu osoby chcace zgłosić przestępstwo stalkingu. Teraz juz tak łatwo nie jest. Społeczeństwo też ma świadomość że przysługują mu te same prawa co Kasi T. Tak więc nie zwiekszyla się ilość popelnianych przestępstw ale liczba zgłoszeń na policję.

 • lava71

  Oceniono 4 razy 4

  Największy udział w procederze mają BANKI. Cieć jest przeładowana ich spamem, który leje się na nasze skrzynki.

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  To żadna plaga tylko moda od kiedy Kasia Tusk zrobiła sobie stalkingiem reklame

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje