"Andrzej Lepper przy Pawłowicz wychodzi na grzecznego baranka"

Prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS

Prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS (Fot. Wojciech Olkuśnik/AG)

- Napisaliśmy list, w którym sprzeciwiamy się sposobie wypowiedzi posłanki Pawłowicz i stajemy w obronie standardów - każdy z nas, przyjmując stopień doktora nauk, ślubował zachowanie pewnego etosu i wierność prawdzie - mówił w "Popołudniu TOK FM" dr Jacek Kochanowski, jeden z inicjatorów listu naukowców przeciw słowom posłanki PiS.
Polscy naukowcy napisali list otwarty, w którym krytykują słowa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Krystyny Pawłowicz. Posłanka kpiła z transseksualnej posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej oraz w sposób niewybredny wypowiadała się na temat osób homoseksualnych.- Jeżeli ktoś z tytułami wchodzi do polityki, to robi po to, żeby wnieść jakość merytoryczną. Taki jest sens. A jeżeli ktoś wchodzi do polityki i robi z siebie bulteriera, to w zasadzie doszliśmy do ściany - mówił w "Popołudniu TOK FM" dr Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z inicjatorów listu.

"Andrzej Lepper był grzecznym barankiem..."

- W tym liście jest kilka wątków, które były źródłem naszego - środowiska naukowego - oburzenia - opowiadał w rozmowie z Grzegorzem Chlastą dr Kochanowski. - Do tej pory podpisało się pod nim ok. 300 ludzi nauki. To wyraz oburzenia wobec tego, że ktoś, kto - było nie było - reprezentuje naukę, naukowców i świat akademicki, jest w stanie wypowiadać się w pewien określony sposób.

- Chodzi o dwie rzeczy - kontynuował doktor. - Pierwszą jest sam sposób wypowiedzi, niebywała agresja, pogarda, szydzenie z ludzi - to było widać zarówno w czasie wystąpienia pani profesor w Sejmie w czasie debaty o projektach ustaw o związkach partnerskich, jak i na nagraniu, w którym mówiła do swoich wyborców w Mińsku Mazowieckim o Annie Grodzkiej. Wydaje mi się, że jeszcze takiej personalnej agresji to my w Sejmie nie mieliśmy. Kiedy Andrzej Lepper wchodził do Sejmu, to nam się wydawało, ze to barbaryzacja, zmiana języka, a teraz? Andrzej Lepper wychodzi przy posłance Pawłowicz na grzecznego baranka.

- Nie popieram języka Janusza Palikota, który porównuje to z faszyzmem, ale jak przypomnimy sobie, jak mówiono kiedyś o Żydach, to był ten sam rodzaj pogardy, rodzaj odczłowieczenia - stwierdził gość TOK FM.

"Nóż w kieszeni się otwiera"

- Każdy z nas, przyjmując stopień doktora nauk humanistycznych czy innych, ślubuje zachowanie pewnego etosu i wierność prawdzie - podkreślił Kochanowski. - Nauka ma wypracowane zdanie na temat homoseksualności i osób transpłciowych. Ale jeżeli ktoś reprezentuje świat nauki i mówi, że homoseksualizm jest chorobą czy zaburzeniem; mówi, że związki homoseksualne są oparte tylko na seksie i że trzeba leczyć homoseksualistów; dodaje, że o płci decydują geny, to nóż w kieszeni się otwiera. Tak po prostu nie można.

- Ja rozumiem, jak robią to posłowie Prawa i Sprawiedliwości czy Solidarnej Polski - to jest polityka i chamstwo - zauważył naukowiec. - Jednak autorzy listu uważają, że jest jakaś rola nas - intelektualistów - kiedy wchodzimy do polityki. Ten list nie jest w zasadzie skierowany do pani Pawłowicz, bo nie liczymy na to, że się opamięta. Nie jest też skierowany do posłów prawej strony. On jest w zasadzie wezwaniem, żebyśmy się zastanowili, jak prowadzimy debatę publiczną w Polsce. Czy naprawdę o sprawach kontrowersyjnych nie możemy rozmawiać tak, aby nie szydzić i nie pogardzać ludźmi? Przecież te tematy jeszcze wrócą...

Zobacz także
 • Krystyna Pawłowicz (PIS) przed głosowaniem w Sejmie nad ustawa o związkach partnerskich Pawłowicz dla Gazeta.pl: Mam prawo przedstawiać swoje zdanie. Co jest w tym obelżywego?
 • Krystyna Pawłowicz (PIS) przed głosowaniem w Sejmie nad ustawa o związkach partnerskich Naukowcy piszą ws. słów posłanki Pawłowicz [LIST OTWARTY - PEŁNA TREŚĆ]
 • Anna Grodzka Ks. Michalczyk o słowach Pawłowicz: Ręce opadają. Ale to uwaga też to do drugiej strony
Komentarze (354)
"Andrzej Lepper przy Pawłowicz wychodzi na grzecznego baranka"
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 362 razy 296

  "- Nauka ma wypracowane zdanie na temat homoseksualności i osób transpłciowych. Ale jeżeli ktoś reprezentuje świat nauki i mówi, że homoseksualizm jest chorobą czy zaburzeniem; mówi, że związki homoseksualne są oparte na tylko na seksie i że trzeba leczyć homoseksualistów; dodaje, że o płci decydują geny, to nóż w kieszeni się otwiera. Tak po prostu nie można."
  -------------------------------------
  Otóż to! Dlaczego w tej dyskusji tak rzadko podkreśla się jakie jest stanowisko nauki w sprawie homoseksualizmu? Że to nie jest choroba, ani nic niezwykłego? Jeśli ktoś wygłasza tezy przeciwne to są to tylko zwykłe uprzedzenia i dyskryminacja.

 • szkodnikpolski

  Oceniono 268 razy 214

  ta pani, to typowy okaz KOŁTUŃSTWA
  a tytulowanie ja Profesorem to policzek dla wszystkich profesorow

  w dodatku podwojny z niej pasozyt i nieuzytek spoleczny, Nie dosc ze nie ma meza i dzieci, to jeszcze doi panstwo jako posłanka

 • artemisia_g

  Oceniono 206 razy 186

  W Tangu Mrożka Ala mówi w pewnym momencie do Artura "świnia i to naukowa". Tak jakoś mi się przypomniało:)

 • batura3

  Oceniono 171 razy 147

  Pawłowicz stara panna, Kaczyński stary kawaler - bez komentarza.:):):) Oboje są BEZUŻYTECZNI DLA SPOŁĘCZEŃSTWA - idąc tokiem "rozumowania" 60-cio letniej, starej panny:):):):):)

 • jesiotr99

  Oceniono 155 razy 127

  jakim cudem ona mogła zrobić doktorat ?, to całkowita kompromitacja polskiej nauki. Wychodzi na to że każdy cham teraz może się doktoryzować

 • bsdw

  Oceniono 77 razy 65

  Nie pomogą doktoraty kiedy człowiek chamowaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje