"Andrzej Lepper przy Pawłowicz wychodzi na grzecznego baranka"

30.01.2013 18:31
Prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS

Prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS (Fot. Wojciech Olkuśnik/AG)

- Napisaliśmy list, w którym sprzeciwiamy się sposobie wypowiedzi posłanki Pawłowicz i stajemy w obronie standardów - każdy z nas, przyjmując stopień doktora nauk, ślubował zachowanie pewnego etosu i wierność prawdzie - mówił w "Popołudniu TOK FM" dr Jacek Kochanowski, jeden z inicjatorów listu naukowców przeciw słowom posłanki PiS.
Polscy naukowcy napisali list otwarty, w którym krytykują słowa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Krystyny Pawłowicz. Posłanka kpiła z transseksualnej posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej oraz w sposób niewybredny wypowiadała się na temat osób homoseksualnych.- Jeżeli ktoś z tytułami wchodzi do polityki, to robi po to, żeby wnieść jakość merytoryczną. Taki jest sens. A jeżeli ktoś wchodzi do polityki i robi z siebie bulteriera, to w zasadzie doszliśmy do ściany - mówił w "Popołudniu TOK FM" dr Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z inicjatorów listu.

"Andrzej Lepper był grzecznym barankiem..."

- W tym liście jest kilka wątków, które były źródłem naszego - środowiska naukowego - oburzenia - opowiadał w rozmowie z Grzegorzem Chlastą dr Kochanowski. - Do tej pory podpisało się pod nim ok. 300 ludzi nauki. To wyraz oburzenia wobec tego, że ktoś, kto - było nie było - reprezentuje naukę, naukowców i świat akademicki, jest w stanie wypowiadać się w pewien określony sposób.

- Chodzi o dwie rzeczy - kontynuował doktor. - Pierwszą jest sam sposób wypowiedzi, niebywała agresja, pogarda, szydzenie z ludzi - to było widać zarówno w czasie wystąpienia pani profesor w Sejmie w czasie debaty o projektach ustaw o związkach partnerskich, jak i na nagraniu, w którym mówiła do swoich wyborców w Mińsku Mazowieckim o Annie Grodzkiej. Wydaje mi się, że jeszcze takiej personalnej agresji to my w Sejmie nie mieliśmy. Kiedy Andrzej Lepper wchodził do Sejmu, to nam się wydawało, ze to barbaryzacja, zmiana języka, a teraz? Andrzej Lepper wychodzi przy posłance Pawłowicz na grzecznego baranka.

- Nie popieram języka Janusza Palikota, który porównuje to z faszyzmem, ale jak przypomnimy sobie, jak mówiono kiedyś o Żydach, to był ten sam rodzaj pogardy, rodzaj odczłowieczenia - stwierdził gość TOK FM.

"Nóż w kieszeni się otwiera"

- Każdy z nas, przyjmując stopień doktora nauk humanistycznych czy innych, ślubuje zachowanie pewnego etosu i wierność prawdzie - podkreślił Kochanowski. - Nauka ma wypracowane zdanie na temat homoseksualności i osób transpłciowych. Ale jeżeli ktoś reprezentuje świat nauki i mówi, że homoseksualizm jest chorobą czy zaburzeniem; mówi, że związki homoseksualne są oparte tylko na seksie i że trzeba leczyć homoseksualistów; dodaje, że o płci decydują geny, to nóż w kieszeni się otwiera. Tak po prostu nie można.

- Ja rozumiem, jak robią to posłowie Prawa i Sprawiedliwości czy Solidarnej Polski - to jest polityka i chamstwo - zauważył naukowiec. - Jednak autorzy listu uważają, że jest jakaś rola nas - intelektualistów - kiedy wchodzimy do polityki. Ten list nie jest w zasadzie skierowany do pani Pawłowicz, bo nie liczymy na to, że się opamięta. Nie jest też skierowany do posłów prawej strony. On jest w zasadzie wezwaniem, żebyśmy się zastanowili, jak prowadzimy debatę publiczną w Polsce. Czy naprawdę o sprawach kontrowersyjnych nie możemy rozmawiać tak, aby nie szydzić i nie pogardzać ludźmi? Przecież te tematy jeszcze wrócą...

Zobacz także
Komentarze (354)
Zaloguj się
 • buffalo69

  0

  Dr Jacek Kochanowski: "Nie popieram języka Janusza Palikota, który porównuje to z faszyzmem, ale jak przypomnimy sobie, jak mówiono kiedyś o Żydach, to był ten sam rodzaj pogardy, rodzaj odczłowieczenia."

  Panie Doktorze, porównanie wypowiedzi pani Pawłowicz z faszyzmem nie jest niestosowne. Co więcej, ta pani wypowiada się o osobach homoseksualnych nie w duchu faszyzmu w ogóle, ale jego niemieckiej odmiany, czyli nazizmu. Każdy, kto wgłębił się nieco w historię III Rzeszy nie ma wątoliwości, że stosunek nazistów do homoseksualistów był dokładnie taki, jak do Żydów, czyli właśnie pogarda i odczłowieczenie. Czas najwyższy porzucić eufemizmy i nazywać rzeczy po imieniu. Może wtedy ludzie zrozumieją, w jakim kierunku dryfuje znaczna część PiS.

 • klakson49

  Oceniono 1 raz 1

  Mój pierd....ęty pies to przy niej obraz kultury i ogłady.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  w Polsce jak widać dohtórem może zostać też byle łajza

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 2

  Jak można porównywać Pana Andrzeja ojca dzieciom z bezpłodną PiS-owską starą kobyłą.

 • 2lukasz81

  Oceniono 3 razy -1

  Jeżeli ktoś z tytułami wchodzi do polityki, to robi po to, żeby wnieść jakość merytoryczną. Taki jest sens. A jeżeli ktoś wchodzi do polityki i robi z siebie bulteriera, to w zasadzie doszliśmy do ściany - mówił w "Popołudniu TOK FM" dr Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z inicjatorów listu.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Myślę, a nawet jestem o tym przekonany, że jeżeli ktoś z tytułami wchodzi do polityki, to robi to po to, żeby wnieść jakość moralną i stać na straży obowiązującego prawa, prawa naturalnego (dekalog) i prawa zawartego w konstytucji RP.
  Dr Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego próbuje wejść do polityki i już na starcie robi z siebie bulteriera

 • red.kris

  Oceniono 1 raz 1

  tyle, że Andrzej Lepper nie zasłużył na taki koniec, natomiast ta pani ..... hmmmmm ;)

 • czesio48

  Oceniono 4 razy -2

  Pawłowicz trzymaj się mądrzy Polacy z tobą, nie zważaj na szczekanie kundli

 • 13sw

  Oceniono 5 razy 3

  Porównanie z Lepperem całkiem trafne.

  A do posłanki Pawłowicz pasuje idealnie zdanie wypowiedziane kiedyś przez Leppera bodajże do Rokity - "pan jest po prostu wykształcony, a ja inteligentny się urodziłem" :P.

 • taxiport

  Oceniono 3 razy 3

  Niech się nie produkuje z tym szlachectwem, na Podlasiu żyła zaściankowa szlachta, tylko niektóre rody osiągnęły znaczenie, jak Kossakowscy, czy Morawscy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje