Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie Gowina

30.01.2013 15:40
Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Politycy Ruchu zarzucają Gowinowi m.in., że "w rażący sposób minął się z prawdą" w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich.
W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że w piątek minister sprawiedliwości powiedział w Sejmie, że związki partnerskie są niezgodne z konstytucją.

"W rażący sposób minął się z prawdą"

- Minister Gowin powołał się przy tym na art. 18 konstytucji, który mówi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej". W ocenie większości konstytucjonalistów minister sprawiedliwości w rażący sposób minął się z prawdą. Wypowiedziane słowa miały na celu jedynie świadome i celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej, w tym posłanek i posłów na Sejm RP - napisali politycy Ruchu. We wniosku podkreślono, że związki partnerskie nie naruszają konstytucji.

Politycy Ruchu uznali też, że "Jarosław Gowin interpretując konstytucję w sposób ograniczający jej zasadnicze funkcje, stwarza zagrożenie dla podstawowych wartości - wolności oraz zasady, że każdy ma prawo do autonomicznego decydowania o swoim życiu, oczywiście w granicach istniejącego porządku prawnego i moralnego".

Liczą na wsparcie SLD i PO

Wniosek o wotum nieufności dla ministra musi być podpisany przez co najmniej 69 posłów. Klub RP liczy 43 posłów. Poseł Artur Dębski podczas konferencji podkreślił, że jego klub zwróci się do pozostałych z prośbą o podpis pod wnioskiem. Zaznaczył, że najbardziej zależy mu na wsparciu posłów SLD i liczy także posłów PO. - Należy rozważyć kompetencje pana ministra. Nie chodzi o światopogląd, a o przygotowanie merytoryczne. Należy podjąć dyskusję, czy taka osoba może stać na straży wymiaru sprawiedliwości - powiedział Dębski.

Według RP Gowin powinien być również odwołany za niektóre swoje wypowiedzi, chodzi m.in. w wypowiedź z 15 listopada ub.roku w programie "Kropka nad i" TVN24, dotyczącą listopadowego marszu niepodległości. - Myślę, że większość ludzi obecnych na Marszu to nie byli zwolennicy skrajnej prawicy, ale raczej ludzie, chcący w takiej formie wyrazić swoje niezadowolenie - powiedział wówczas minister.

"Gowin przekroczył granicę"

- Słowa ministra Gowina stającego w obronie środowisk skrajnie nacjonalistycznych stoją w jawnej sprzeczności z konstytucją państwa polskiego, której art. 13 zabrania nawoływania do nienawiści oraz propagowania faszyzmu i komunizmu - oceniają posłowie RP.

Według nich minister Gowin złamał konstytucję i obowiązki związane ze sprawowanym urzędem oświadczając we wrześniu ub.roku podczas jednego z briefingów, iż nie liczy się z literą przepisów, a jedynie z ich "duchem". - Tym samym minister sprawiedliwości podważył podstawowe zasady ustroju prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, kwestionując fundamentalną zasadę prymatu konstytucyjnych źródeł prawa - czytamy we wniosku.

"Likwidacja sądów nie powinna mieć miejsca"

Za niedopuszczalne posłowie RP uznają we wniosku działania ministra sprawiedliwości dotyczące likwidacji małych sądów rejonowych i utworzenie w ich miejsce wydziałów zamiejscowych. - Eliminacja z przestrzeni lokalnej organów wymiaru sprawiedliwości jest postępowaniem niezgodnym z Konstytucją RP, ponieważ realnie ogranicza dostępu do jednej z podstawowych instytucji państwowych (...) minister Gowin przekroczył granicę upoważnień ustawowych.

- Likwidacja sądów nie powinna mieć miejsca w drodze rozporządzenia ministerialnego - podkreślają. Posłom RP nie podoba się również zaproponowany przez Gowina projekt dotyczący deregulacji zawodów. Według nich narusza on zasadę równości wobec prawa, skutkuje ograniczaniem wolności przedsiębiorców, wprowadza dyskryminację wykonywania działalności gospodarczej w niektórych grupach zawodowych m.in. w zawodzie notariusza.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • peloxxx

  0

  Jak nic Biedron bedzie ministrem sprawiedliwosci

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Palikot doskonale wie, że Platforma bez Gowina straci wiele na znaczeniu. Więc próbuje robić to co potrafi. Niepoważne przedstawienie.

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz -1

  Za głupie wypowiedzi należałoby pozbyć się z parlamentu przede wszystkim Palikota. A jacyż to konstytucjonaliści oceniali zgodność projektów z konstytucją. Chyba tacy, którzy konstytucji nie znają. Chyba, ze do tych konstytucjonalistów zalicza pseudoorganizację chłopców z Klubu 89 i Młode Centrum, którzy uzurpowali sobie prawo oceny opinii Sądu Najwyższego rzucając luźne, nic nie znaczące sformułowania Kto oceniał jest już przedstawione w internecie i dla chcących wiedzieć dostępne. Ale czy tu potrzebne są ekspertyzy i opinie, jeżeli przeczyta się definicję małżeństwa zawartą w konstytucji? Palikot, jako lewica, która na dzień dzisiejszy nie ma wiele do zaoferowania, bo postkomunistyczne przywileje obciążają społeczeństwo, a o resztki tych przywilejów walczą jeszcze kolejarze. Więc szuka tematów zastępczych i chce im nadać wielką wagę. Niestety wg autorytetów i wg logiki związki projekty ustaw są Niezgodne z konstytucją. Nagonka na Gowina ma swoje drugie dno. To obsesja, aby zachować obecny stan w sądownictwie. A społeczeństwo przecież chce chodzić do sądu po sprawiedliwość. Więc co z sitwami. Może Palikot o tym by pomyślał.

 • telewidz9

  Oceniono 7 razy 3

  JAROSŁAW POLSKĘ ZBAW-JAROSŁAW GOWIN KACZYŃSKI DO DYMISJI, MINISTER NIE ZNA KONSTYTUCJI WSTYD

 • kniazwitold

  Oceniono 13 razy 9

  Gowin powinien stanąć przed Trybanłem Stanu za okłamanie Sejmu w sprawie "zgodności z konstytucją" propozycji ustaw o związkach partnerskich.

  Ale wylanie go na gruk, to krok w dobrym kierunku.

 • poljack

  Oceniono 2 razy 2

  Który polityk służy Ojczyźnie ?! Żaden !!!Czyli wszystkich pod trybunał i do piachu może następni będą potrafili się zachowywać jak ludzie .

 • vdb1902

  Oceniono 12 razy 0

  Niech Ruch weźmie się za Palikota, który nawoływał do likwidacji Państwa Polskiego!

 • oryntagon

  Oceniono 4 razy 2

  Tyle było biadolenia "Bzdety" na temat, "konserwatywnego sejmu" i "liberalnego społeczeństwa". O tym jak to posłowie zagłosowali przeciwko ludowi itp. A tym czasem... Dziś opublikowano sondaż, PIS 30 proc. PO 29 proc. Tylko o tym jakoś wzmianki na "Wybiórczej" znaleźć mi się nie udało (może źle szukałem, może w ogóle nie było, a może sprytnie ukryto). Czytanie tej gazetki to dobrowolne ogłupianie się i łykanie zniekształconej wizji świata.

 • djemen

  Oceniono 9 razy 5

  A ja dopiero teraz powoli zaczynam wierzyc ze RP zachowuje sie sensownie i w obronie obywatelskich interesow.
  .
  Gowin mydlil oczy i totalnie odwracal kota ogonem wiedzac ze to sie nijak ma do zwiazkow partnerskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje