Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie Gowina

30.01.2013 15:40
Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Politycy Ruchu zarzucają Gowinowi m.in., że "w rażący sposób minął się z prawdą" w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich.
W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że w piątek minister sprawiedliwości powiedział w Sejmie, że związki partnerskie są niezgodne z konstytucją.

"W rażący sposób minął się z prawdą"

- Minister Gowin powołał się przy tym na art. 18 konstytucji, który mówi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej". W ocenie większości konstytucjonalistów minister sprawiedliwości w rażący sposób minął się z prawdą. Wypowiedziane słowa miały na celu jedynie świadome i celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej, w tym posłanek i posłów na Sejm RP - napisali politycy Ruchu. We wniosku podkreślono, że związki partnerskie nie naruszają konstytucji.

Politycy Ruchu uznali też, że "Jarosław Gowin interpretując konstytucję w sposób ograniczający jej zasadnicze funkcje, stwarza zagrożenie dla podstawowych wartości - wolności oraz zasady, że każdy ma prawo do autonomicznego decydowania o swoim życiu, oczywiście w granicach istniejącego porządku prawnego i moralnego".

Liczą na wsparcie SLD i PO

Wniosek o wotum nieufności dla ministra musi być podpisany przez co najmniej 69 posłów. Klub RP liczy 43 posłów. Poseł Artur Dębski podczas konferencji podkreślił, że jego klub zwróci się do pozostałych z prośbą o podpis pod wnioskiem. Zaznaczył, że najbardziej zależy mu na wsparciu posłów SLD i liczy także posłów PO. - Należy rozważyć kompetencje pana ministra. Nie chodzi o światopogląd, a o przygotowanie merytoryczne. Należy podjąć dyskusję, czy taka osoba może stać na straży wymiaru sprawiedliwości - powiedział Dębski.

Według RP Gowin powinien być również odwołany za niektóre swoje wypowiedzi, chodzi m.in. w wypowiedź z 15 listopada ub.roku w programie "Kropka nad i" TVN24, dotyczącą listopadowego marszu niepodległości. - Myślę, że większość ludzi obecnych na Marszu to nie byli zwolennicy skrajnej prawicy, ale raczej ludzie, chcący w takiej formie wyrazić swoje niezadowolenie - powiedział wówczas minister.

"Gowin przekroczył granicę"

- Słowa ministra Gowina stającego w obronie środowisk skrajnie nacjonalistycznych stoją w jawnej sprzeczności z konstytucją państwa polskiego, której art. 13 zabrania nawoływania do nienawiści oraz propagowania faszyzmu i komunizmu - oceniają posłowie RP.

Według nich minister Gowin złamał konstytucję i obowiązki związane ze sprawowanym urzędem oświadczając we wrześniu ub.roku podczas jednego z briefingów, iż nie liczy się z literą przepisów, a jedynie z ich "duchem". - Tym samym minister sprawiedliwości podważył podstawowe zasady ustroju prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, kwestionując fundamentalną zasadę prymatu konstytucyjnych źródeł prawa - czytamy we wniosku.

"Likwidacja sądów nie powinna mieć miejsca"

Za niedopuszczalne posłowie RP uznają we wniosku działania ministra sprawiedliwości dotyczące likwidacji małych sądów rejonowych i utworzenie w ich miejsce wydziałów zamiejscowych. - Eliminacja z przestrzeni lokalnej organów wymiaru sprawiedliwości jest postępowaniem niezgodnym z Konstytucją RP, ponieważ realnie ogranicza dostępu do jednej z podstawowych instytucji państwowych (...) minister Gowin przekroczył granicę upoważnień ustawowych.

- Likwidacja sądów nie powinna mieć miejsca w drodze rozporządzenia ministerialnego - podkreślają. Posłom RP nie podoba się również zaproponowany przez Gowina projekt dotyczący deregulacji zawodów. Według nich narusza on zasadę równości wobec prawa, skutkuje ograniczaniem wolności przedsiębiorców, wprowadza dyskryminację wykonywania działalności gospodarczej w niektórych grupach zawodowych m.in. w zawodzie notariusza.

Zobacz także
Komentarze (40)
Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie Gowina
Zaloguj się
 • kalamata99

  Oceniono 55 razy 43

  Swietne zdjecie. Wyglada jakby pan minister Gowin mial juz aureole. Santo subito?

 • nedlog123

  Oceniono 59 razy 29

  Panie Palikot, obawiam się że ta cegiełka za mocno zmurszały mur trzyma, żeby ją tak teraz wyciągać i Tusk nic nie zrobi.
  Ale dobrze że pan podnosi larum, niech się to średniowiecze moralne nie panoszy bądź co bądź w XXI wieku!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 27 razy 15

  Nie rozumiem czemu Janusz się czepia Jarka G. Przecież dzięki Jarkowi G. notowania Janusza wciąż rosną... W następnych wyborach RP ma szanse wyprzedzić PO.

 • jajagam

  Oceniono 14 razy 10

  Jestem za. Tylko jak odwołać kogoś tak świętego - patrz zdjęcie - podwójna aureola nad głową. I na dodatek episkopat mu dziękuje.

 • jerjar

  Oceniono 24 razy 10

  A ja myślałem, że daremne wnioski o odwoływanie ministrów to specjalizacja tylko pisia.

 • kniazwitold

  Oceniono 13 razy 9

  Gowin powinien stanąć przed Trybanłem Stanu za okłamanie Sejmu w sprawie "zgodności z konstytucją" propozycji ustaw o związkach partnerskich.

  Ale wylanie go na gruk, to krok w dobrym kierunku.

 • djemen

  Oceniono 9 razy 5

  A ja dopiero teraz powoli zaczynam wierzyc ze RP zachowuje sie sensownie i w obronie obywatelskich interesow.
  .
  Gowin mydlil oczy i totalnie odwracal kota ogonem wiedzac ze to sie nijak ma do zwiazkow partnerskich.

 • telewidz9

  Oceniono 7 razy 3

  JAROSŁAW POLSKĘ ZBAW-JAROSŁAW GOWIN KACZYŃSKI DO DYMISJI, MINISTER NIE ZNA KONSTYTUCJI WSTYD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje