Odwilż w całej Polsce. Na Dolnym Śląsku dzisiaj 14 st. C i stany alarmowe w 7 miejscach

30.01.2013 15:25
Lodołamacz na Odrze

Lodołamacz na Odrze (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Nawet 10 stopni Celsjusza - taka temperatura będzie nam towarzyszyć w najbliższych dniach. W wielu regionach kraju czekają nas roztopy i podtopienia. Najgorzej sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku, gdzie już w siedmiu miejscach woda w rzekach przekroczyła stan alarmowy.
- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, wody w rzekach wciąż przybywa głównie z powodu odwilży, ale i padającego deszczu. Na razie nigdzie nie doszło jednak do podtopień - mówi Janusz Gisman z Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

- Jeżeli chodzi o sytuację hydrologiczną, nie wygląda ona najlepiej, szczególnie jeżeli mówimy o województwie dolnośląskim i lubuskim. W tym momencie mamy tam 7 miejsc, w których woda w rzekach przekroczyła stany alarmowe. Są to głównie górskie dopływy Odry. Z najnowszego raportu wynika również, że wystąpiło tam 13 przekroczeń stanów ostrzegawczych - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Grzegorz Walijewski, synoptyk hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Groźna sytuacja do soboty

Walijewski tłumaczy, że sytuacja może być groźna w tych częściach Polski, gdzie rzeki są całkowicie skute lodem.

- Takich miejsc jest sporo, bo wcześniej mieliśmy mroźną zimę i lód skuł wiele rzek w kraju, m.in. Wisłę w okolicach Zbiornika Włocławskiego, rzeki w zlewni Narwi i Bugu, dolną Odrę i rzeki w woj. warmińsko-mazurskim. W niektórych miejscach może dochodzić do podtopień, ale na razie nic nie wskazuje na to, aby pojawiły się powodzie - wyjaśnia.

Groźna sytuacja będzie się utrzymywać do soboty, kiedy to znowu temperatury, szczególnie w nocy, spadną poniżej zera.

Na Dolnym Śląsku nawet 14 st. C

- W najbliższych dniach najcieplejszy będzie zachód i południowy zachód, a szczególnie Dolny Śląsk, gdzie było dziś nawet 14 stopni. W Legnicy, we Wrocławiu i Lesznie było po 10 stopni Celsjusza. Także ziemia lubuska będzie miała wyższe temperatury - mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Centrum Nadzoru Operacyjnego IMGW.

- W ciągu najbliższych dni utrzyma się odwilż. Bardzo ciepłym dniem będzie czwartek z temperaturą od 2 do 8 st. Celsjusza, piątek będzie nieco chłodniejszy - od 0 do 4-5 stopni. Noce początkowo będą głównie z temperaturami dodatnimi, od 0 do 4 stopni - mówi Tomczuk. Jak dodaje, w weekend temperatury mogą spaść do -4, szczególnie na północnym-wschodzie.

Więcej o pogodzie w serwisie pogoda.gazeta.pl >>

Zobacz także
Komentarze (3)
Odwilż w całej Polsce. Na Dolnym Śląsku dzisiaj 14 st. C i stany alarmowe w 7 miejscach
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 3 razy 3

  A taka piękna zima była :) Mogło by tak pozostać do końca lutego a potem dopiero odwilż 20 stopni Celsjusza i od razu pełnia wiosny. A tak to będziemy przez miesiąc grzęznąć w tej brei jeśli luty nie przymrozi.

 • janan2

  Oceniono 5 razy 3

  Powodzie zimowe w lutym czy letnie w czerwcu to naturalne zjawisko i cykliczne w naszym klimacie.Po co to nakręcanie spirali!Czyżby szykowały się też cykliczne dotacje,odszkodowania,budowy i kasa wyłudzona od innych dla zawsze poszkodowanych z KRUS!?To norma!Widzę już brodzącego wśród kry miłosiernego półtuska ze sfrasowaną miną.Dawać z cudzego nie boli.Ale czemu się nie ubezpieczyć.!?

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy -2

  Wróżenie to jest symulacja. Jeżeli zakłada się, że klimat nie ulega zmianie to mamy biniendzizm. W efekcie fałszywych założeń symulacja daje kretyńskie wyniki. Ergo: biniendzizm.

  Władze różne bardzo niewiele robią przygotowań do kataklizmów pogodowych. Najprawdopodobniej zrobiły sobie wygodne założenie, że propaganda, którą szerzą w Unii w związku z niechęcią do rezygnacji z węgla opałowego, ma podstawy w rzeczywistym braku wpływu wzrostu ilości CO2 na pogodę w Polsce.

  Największe zagrożenie stanowią stopnie wodne, a w szczególności Tama we Włocławku. Pęknięcie którejś z tam wywoła skutki podobne do tsunami z 2004 roku. Oczywiście tamy wodne mogą pękać nie tylko w Polsce. Zmiany klimatu niemal wszędzie temu sprzyjają.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/43rx/horoskop-na-rok-2013#ixzz2JUEGQDjY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje