Francja wstrzyma sprzedaż popularnych także w Polsce tabletek Diane 35

30.01.2013 14:59
Diane-35

Diane-35 (Fot. REGIS DUVIGNAU REUTERS)

Francuskie władze zawieszą sprzedaż leku hormonalnego Diane 35, popularnego w Polsce także jako środek antykoncepcyjny, z powodu wątpliwości, czy ich zażywanie jest bezpieczne. Przypuszczają, że lek mógł spowodować śmierć czterech kobiet.
Diane 35 to produkt niemieckiego giganta farmaceutycznego - firmy Bayer. Jest sprzedawany w ponad stu krajach, pod różnymi nazwami, m.in. jako Diane 35 i Dianette. W Polsce - jako Diane 35.

Na francuskim rynku jest od 1982 roku, ma leczyć zmiany hormonalne, których efektem jest m.in. trądzik. Ponieważ ma też działanie antykoncepcyjne i jest niedrogi, jest też używany jako środek antykoncepcyjny - we Francji, wg agencji ds. leków ANSM, stosuje go w ten sposób 300 tys. kobiet.

ANSM ogłosiła dziś, że zawiesi sprzedaż leku do czasu pełnego wyjaśnienia, czy lek jest bezpieczny. Z powodu jego zażywania mogły umrzeć ciągu ostatnich 25 lat cztery Francuzki. Sprzedaż ma być wstrzymana za trzy miesiące, do tego czasu pacjentki mają czas na znalezienie leku zastępczego.

Sprzedaż we Francji: 4-5 mln tabletek rocznie

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35. Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

W maju 2011 roku eksperci z ANSM zainteresowali się tym, w jakiej skali pigułka zapisywana była jako środek antykoncepcyjny, czego efektem jest opublikowany w niedzielę raport.

W Polsce podobnie. "Tania antykoncepcja"

W Polsce Diane 35 jest lekiem refundowanym i sprzedawanym podobnie jak we Francji - na receptę, jako lek hormonalny, ale pacjentki używają go jako środka antykoncepcyjnego. Na ulotce znajduje się ostrzeżenie, że może być niebezpieczny przy chorobie zakrzepowej.

- Mam wrażenie, że co najmniej w połowie przypadków klientki kupują ten preparat jako tanią antykoncepcję. Wydaje się go coraz rzadziej, bo zawiera spore dawki hormonów, które mogą mieć działanie niepożądane - powiedział nam warszawski farmaceuta Jakub Bułaciński.

Zobacz także
 • Diane 35 Francja: Przypadki zgonów po zażyciu hormonalnych tabletek na trądzik
Komentarze (72)
Francja wstrzyma sprzedaż popularnych także w Polsce tabletek Diane 35
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 130 razy 104

  Oznacza to tylko jedno. Jakaś firma opracowała specyfik działający antyandrogennie (to działanie odróżnia Diane-35 od typowych leków antykoncepcyjnych) i trzeba zwiększyć sprzedaż. Czyli należy zdyskredytować tani, popularny środek dostępny na rynku od dziesięcioleci a w to miejsce wprowadzić wielokrotnie droższy preparat, który po kilku-kilkunastu latach okaże się pewnie jeszcze bardziej szkodliwy. Tylko zyski już pozostaną w kieszeni.

 • nedlog123

  Oceniono 82 razy 74

  To jak to jest, dopiero po 30 latach się zorientowali? Pewnie cena była za mała a w ofercie mają inne, bezpieczne tabletki z tym że 2 razy droższe.

 • tehuana

  Oceniono 48 razy 42

  4 smierci na 25 lat, to niewiele; ciekawe ilu podstarzalych amantow padlo na serce po zazywaniu viagry.

 • marcin1956

  Oceniono 48 razy 40

  Swoją drogą, za co Francja karze miecz zamiast ręki???
  To przecież nie jest lek dostępny bez recepty, czyli ktoś (w domyśle nieodpowiedzialni lekarze) go przepisywał niezgodnie ze wskazaniami. Idąc tropem tej logiki należy zakazać upraw winorośli, żyta czy chmielu, bo ilość śmierci po zatruciu alkoholem jest dramatycznie wysoka. Winna winorośl! Tylko akurat we Francji za śmierci po alkoholu można będzie obwiniać wszystko ZA WYJĄTKIEM winorośli, bo to uderza we własny Francuzów interes.

 • conick_polny

  Oceniono 34 razy 32

  Ja miałam problem z zakrzepicą po Yasminelle, również Bayera. Większość pigułek anty... może spowodować problemy z krążeniem. W tej chwili zaczęłam stosować środki z innej grupy, ale też rewelacji nie ma :/ A z drugiej strony tylko w ten sposób jestem w stanie regulować cykl. Mały wybór mamy, my kobiety, jeśli chodzi o te sprawy. Hormony - źle, bez - też źle :(

 • miroslawa133

  Oceniono 38 razy 28

  Obudzili sie po trzydziestu latach.

 • kalfiorowydzem

  Oceniono 35 razy 27

  Francuskie koncerny farmaceutyczne walczą z niemiecką konkurencją.
  Ostrzeżenie przed powikłaniami w ulotce dla osób z grupy ryzyka.
  30 lat w obiegu i kilka udokumentowanych zgonów.
  Za rok czy dwa po batalii sądowej okaże się, że Francuzi przesadzili z tym sianiem paniki, ale szum medialny osiągnie skutek i konkurencja zostanie osłabiona.

 • moostuff

  Oceniono 31 razy 21

  Superhisteria!

  Zmarły 4 osoby.... Smutne. Gazety krzyczą.

  W USA w ciągu jednego roku 2010 na same choroby wątroby spowodowane alkoholem zmarło 15 990 osób....

  Gdzie nagłówki: "USA wstrzymuje sprzedaż popularnego także w Polsce alkoholu" ? ? ?
  Gazety milczą.

  Weźcie się za prawdziwe problemy.

 • sateda

  Oceniono 42 razy 18

  "Mam wrażenie, że co najmniej w połowie przypadków klientki kupują ten preparat jako tanią antykoncepcję"

  Bo tak jest on przepisywany, o antykoncepcji jest cała ulotka do niego załączona i nie ma w niej nic o trądziku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje