Francja wstrzyma sprzedaż popularnych także w Polsce tabletek Diane 35

30.01.2013 14:59
Diane-35

Diane-35 (Fot. REGIS DUVIGNAU REUTERS)

Francuskie władze zawieszą sprzedaż leku hormonalnego Diane 35, popularnego w Polsce także jako środek antykoncepcyjny, z powodu wątpliwości, czy ich zażywanie jest bezpieczne. Przypuszczają, że lek mógł spowodować śmierć czterech kobiet.
Diane 35 to produkt niemieckiego giganta farmaceutycznego - firmy Bayer. Jest sprzedawany w ponad stu krajach, pod różnymi nazwami, m.in. jako Diane 35 i Dianette. W Polsce - jako Diane 35.

Na francuskim rynku jest od 1982 roku, ma leczyć zmiany hormonalne, których efektem jest m.in. trądzik. Ponieważ ma też działanie antykoncepcyjne i jest niedrogi, jest też używany jako środek antykoncepcyjny - we Francji, wg agencji ds. leków ANSM, stosuje go w ten sposób 300 tys. kobiet.

ANSM ogłosiła dziś, że zawiesi sprzedaż leku do czasu pełnego wyjaśnienia, czy lek jest bezpieczny. Z powodu jego zażywania mogły umrzeć ciągu ostatnich 25 lat cztery Francuzki. Sprzedaż ma być wstrzymana za trzy miesiące, do tego czasu pacjentki mają czas na znalezienie leku zastępczego.

Sprzedaż we Francji: 4-5 mln tabletek rocznie

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35. Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

W maju 2011 roku eksperci z ANSM zainteresowali się tym, w jakiej skali pigułka zapisywana była jako środek antykoncepcyjny, czego efektem jest opublikowany w niedzielę raport.

W Polsce podobnie. "Tania antykoncepcja"

W Polsce Diane 35 jest lekiem refundowanym i sprzedawanym podobnie jak we Francji - na receptę, jako lek hormonalny, ale pacjentki używają go jako środka antykoncepcyjnego. Na ulotce znajduje się ostrzeżenie, że może być niebezpieczny przy chorobie zakrzepowej.

- Mam wrażenie, że co najmniej w połowie przypadków klientki kupują ten preparat jako tanią antykoncepcję. Wydaje się go coraz rzadziej, bo zawiera spore dawki hormonów, które mogą mieć działanie niepożądane - powiedział nam warszawski farmaceuta Jakub Bułaciński.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • aelithe

  0

  myślę, marcin 1956 ma rację chodzi o walkę z konkurencją. O powikłaniach po lekach hormonalnych wiadomo od 40 lat, choć oficjalnie opublikowano duża próbę kliniczną dopiero w 2002 roku. ( NEJM).
  Rekomendacje zakazujące stosowanie octanu cyproteronu z innych wskazań niż potwierdzony hormonalnie hyperandogenizm znane są od co najmniej początku lat 90-tych. Mimo to środek przez wiele lat promowany był jako środek antykoncepcyjny i do leczenia trądzika.
  I prawdą jest, że jest bardzo tani.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 2 razy -2

  Cztery w ciagu 25 lat ...WOW to dopiero epokowe odkrycie.

 • qwww

  Oceniono 1 raz -1

  ależ afera ! qrva 4szt./25 lat, to po aspirynie jest wiecej zgonów

 • lelatka

  Oceniono 6 razy -2

  @mroczny.prosiol
  Mam 'gdzies' minusy.

 • lelatka

  Oceniono 7 razy -1

  @chomsterek
  na czym opierasz twierdzenie,ze NPR nie jest dobra metoda antykoncepcji a jedynie pomaga zajsc w ciaze ? Skoro pomaga zajsc,to czemu nie wykorzystac tego do antykoncepcji? I na tym w skrocie polegaja metody NPR. NPR wymaga zadania sobie trudu poznania metod lub kupna np monitora cyklu (co znacznie ulatwia zycie i samopoznanie sie), a dla niektorych jest to zbyt duze wyzwanie jak widac...Rozumiem,ze Ty tez nie nalezysz do tych 'pracowitych' ?

 • lelatka

  Oceniono 13 razy -3

  Po co zrec taki syf(czytaj tabletki antykoncepcyjne). Jak monitory cyklu np lady comp, pearly maja skutecznosc na poziomie 93,7% a jak do tego dodac samoobserwacje (np sluzu) to mamy prawie 100% skutecznosc. Zreszta, seks to nie potrzeba pierwszej kolejnosci, i mozna wytrzymac pare dni w mc. Nie jestesmy zwierzetami,ktore kopuluja jak im sie zechce. My mamy mozgi. Przynajmniej tak byc powinno.

 • moostuff

  Oceniono 31 razy 21

  Superhisteria!

  Zmarły 4 osoby.... Smutne. Gazety krzyczą.

  W USA w ciągu jednego roku 2010 na same choroby wątroby spowodowane alkoholem zmarło 15 990 osób....

  Gdzie nagłówki: "USA wstrzymuje sprzedaż popularnego także w Polsce alkoholu" ? ? ?
  Gazety milczą.

  Weźcie się za prawdziwe problemy.

 • wydra29

  Oceniono 9 razy 3

  po zaprzestaniu sprzedaży Diany najlepszy środek leczniczy, to wazektomia. Tak, tak, panowie, teraz wasza kolej

 • mroczny.prosiol

  Oceniono 24 razy -4

  @lelatka
  Ktoś dal ci już pierwszego minusa co oznacza że z tymi kopulującymi zwierzętami nie masz racji. Chcą żreć syf niech żrą, durny plebs myśli że tabletka to jedyna metoda antykoncepcji i jeśli ktoś napomknie że pigułki to rakotwórcze gówwno to na pewno moher, katolik i ogółem promuje rżnięcie na żywca i wielodzietny model rodziny. Może dzięki temu ten najciemniejszy motłoch się wytruje i będzie z głowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje