PiS: MSZ musi interweniować ws. filmu National Geographic

30.01.2013 14:40
Antoni Macierewicz z publikacją '28 miesięcy po Smoleńsku' raportem, który podsumowuje prace jego zespołu badającego katastrofę smoleńską

Antoni Macierewicz z publikacją '28 miesięcy po Smoleńsku' raportem, który podsumowuje prace jego zespołu badającego katastrofę smoleńską (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Politycy PiS zwrócili się do MSZ o podjęcie działań zmierzających do umiędzynarodowienia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chcą również, aby polska dyplomacja interweniowała ws. wyemitowanego przez kanał National Geographic filmu "Śmierć prezydenta".
Antoni Macierewicz, szef sejmowego zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej, powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że PiS wielokrotnie bezskutecznie zwracał się do polskich władz, by skierowały do międzynarodowych instytucji, takich jak NATO czy Unia Europejska, "prośbę o wsparcie w śledztwie smoleńskim w związku z zachowaniem i stanowiskiem Federacji Rosyjskiej".

"Sikorski wszystko bojkotuje"

Macierewicz poinformował, że zespół, którego pracami kieruje, jest w posiadaniu dokumentu (chodzi o odpowiedź prywatnej osoby na pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej), z którego wynika, że MSZ do grudnia ub. roku nie wystąpiło w tej sprawie z ani jedną notą dyplomatyczną skierowaną do NATO lub UE.

- Mamy sytuację zupełnego bojkotu przez MSZ i Radosława Sikorskiego wysiłków na rzecz uzyskania lepszej sytuacji w śledztwie smoleńskim, mimo że zwracaliśmy uwagę, że unijne rozporządzenia i regulacje prawne Parlamentu Europejskiego nakazują rządowi włączenie ekspertów do tego śledztwa - powiedział poseł PiS. Macierewicz skonkretyzował, że chodzi o rozporządzenie 996/2010 w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym, które - jego zdaniem - pozwala na włączenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz ekspertów z innych państw członkowskich w prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej".

"Interwencja, gdyby NG nie dokonał znaczących zmian"

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaznaczył, że razem z europosłem Ryszardem Legutką zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton i Komisji Europejskiej z pytaniem dot. jej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie zwrotu do Polski wraku Tu-154M.

Według służb prasowych Ashton temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE - Rosja. O poruszenie sprawy podczas szczytu prosił szef polskiego MSZ.

Europosłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację, jakiej konkretnie odpowiedzi udzielił rosyjski polityk oraz czy sprawa będzie poruszana na kolejnych szczytach.

- Liczymy również, że nastąpi wreszcie interwencja MSZ ws. skandalicznego filmu National Geographic w związku z próbą rozpowszechniania tego filmu na całym świecie, w którym prezentuje się wyłącznie wersję rosyjską, i to w skrajnym ujęciu. (...) Rząd może podjąć interwencję, włącznie z wejściem na drogę prawną, gdyby National Geographic nie dokonał znaczących zmian - powiedział Macierewicz.

"Pancerna brzoza"

Poinformował ponadto, że dotarł do dokumentu Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z dnia katastrofy, z 10 kwietnia 2010 roku, będącego prokuratorskim opisem z oględzin miejsca tragedii.

- Metr po metrze opisuje obszar katastrofy, a w szczególności obszar, na którym miałaby stać "pancerna brzoza". Udowadnia, że nie była ona, w tamtym czasie, między godziną 15 a 20, ścięta na wysokości, która mogłaby zagrozić samolotowi - powiedział polityk PiS. Dodał, że jeszcze dzisiaj przedstawi szczegóły dokumentu.Zobacz także
Komentarze (404)
PiS: MSZ musi interweniować ws. filmu National Geographic
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 421 razy 407

  Rozumiem, że Rezolucja Rady Bezpieczeństwa, a przynajmniej uchwała Zgromadzenia Ogólnego ONZ byłyby najbardziej na miejscu. Nie mówiąc oczywiście o restrykcjach handlowych wobec Kanady.

 • fakiba

  Oceniono 296 razy 278

  Nie wiem o co Macierewiczowi chodzi nie pierwszy raz zresztą przecież ten film będzie oglądany na całym świecie bardziej już umiędzynarodowić się tej katastrofy nie da co tu ma jeszcze robić MSZ

 • fakiba

  Oceniono 230 razy 224

  Czyli Antek chce żeby Polska dyplomacja interweniowała i zwróciła koszty jakie ponieśli producenci na realizację

 • s-lukasz

  Oceniono 191 razy 185

  SUUPEER
  Antek przeskoczył samego siebie.
  Rząd nasz ukochany ma według niego protestować przeciwko filmowi zgodnemu z ustaleniami rządowej komisji.
  Ten gość już zupełnie odpłynął. Ciekawe co bierze.

 • kralik111

  Oceniono 168 razy 160

  Przed tragedia w Smolenska Macierewicz wielokrotnie powtarzal za Rydzykiem przed kamerami telewizyjnymi, ze prezydent Lech Kaczynski byl zdrajca norodu polskiego, ktory za Traktat Lizbonski powinien poniesc kare smierci. Wiec pytam sie, kto najbardziej chcial smierci Lecha Kaczynskiego o kto stoi za ewentualnym zamachem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje