PiS: MSZ musi interweniować ws. filmu National Geographic

30.01.2013 14:40
Antoni Macierewicz z publikacją '28 miesięcy po Smoleńsku' raportem, który podsumowuje prace jego zespołu badającego katastrofę smoleńską

Antoni Macierewicz z publikacją '28 miesięcy po Smoleńsku' raportem, który podsumowuje prace jego zespołu badającego katastrofę smoleńską (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Politycy PiS zwrócili się do MSZ o podjęcie działań zmierzających do umiędzynarodowienia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chcą również, aby polska dyplomacja interweniowała ws. wyemitowanego przez kanał National Geographic filmu "Śmierć prezydenta".
Antoni Macierewicz, szef sejmowego zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej, powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że PiS wielokrotnie bezskutecznie zwracał się do polskich władz, by skierowały do międzynarodowych instytucji, takich jak NATO czy Unia Europejska, "prośbę o wsparcie w śledztwie smoleńskim w związku z zachowaniem i stanowiskiem Federacji Rosyjskiej".

"Sikorski wszystko bojkotuje"

Macierewicz poinformował, że zespół, którego pracami kieruje, jest w posiadaniu dokumentu (chodzi o odpowiedź prywatnej osoby na pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej), z którego wynika, że MSZ do grudnia ub. roku nie wystąpiło w tej sprawie z ani jedną notą dyplomatyczną skierowaną do NATO lub UE.

- Mamy sytuację zupełnego bojkotu przez MSZ i Radosława Sikorskiego wysiłków na rzecz uzyskania lepszej sytuacji w śledztwie smoleńskim, mimo że zwracaliśmy uwagę, że unijne rozporządzenia i regulacje prawne Parlamentu Europejskiego nakazują rządowi włączenie ekspertów do tego śledztwa - powiedział poseł PiS. Macierewicz skonkretyzował, że chodzi o rozporządzenie 996/2010 w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym, które - jego zdaniem - pozwala na włączenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz ekspertów z innych państw członkowskich w prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej".

"Interwencja, gdyby NG nie dokonał znaczących zmian"

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaznaczył, że razem z europosłem Ryszardem Legutką zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton i Komisji Europejskiej z pytaniem dot. jej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie zwrotu do Polski wraku Tu-154M.

Według służb prasowych Ashton temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE - Rosja. O poruszenie sprawy podczas szczytu prosił szef polskiego MSZ.

Europosłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację, jakiej konkretnie odpowiedzi udzielił rosyjski polityk oraz czy sprawa będzie poruszana na kolejnych szczytach.

- Liczymy również, że nastąpi wreszcie interwencja MSZ ws. skandalicznego filmu National Geographic w związku z próbą rozpowszechniania tego filmu na całym świecie, w którym prezentuje się wyłącznie wersję rosyjską, i to w skrajnym ujęciu. (...) Rząd może podjąć interwencję, włącznie z wejściem na drogę prawną, gdyby National Geographic nie dokonał znaczących zmian - powiedział Macierewicz.

"Pancerna brzoza"

Poinformował ponadto, że dotarł do dokumentu Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z dnia katastrofy, z 10 kwietnia 2010 roku, będącego prokuratorskim opisem z oględzin miejsca tragedii.

- Metr po metrze opisuje obszar katastrofy, a w szczególności obszar, na którym miałaby stać "pancerna brzoza". Udowadnia, że nie była ona, w tamtym czasie, między godziną 15 a 20, ścięta na wysokości, która mogłaby zagrozić samolotowi - powiedział polityk PiS. Dodał, że jeszcze dzisiaj przedstawi szczegóły dokumentu.Zobacz także
Komentarze (404)
Zaloguj się
 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  W sprawie działań p. Macierewicza muszą - z kolei - interweniować psychiatrzy.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ten zespol chorych umyslowo pamieta, ze ;

  PAMIETAJMY ZE DO 10 KWIETNIA 2010 roku

  ZWIERZCHNIKIEM SIL ZBROJNYCH byl lech Kaczynski a dowodzil nim jego blizniak

  DOWODCA SIL POWIETRZNYCH byl niejaki alkocholik general blasik

  TO ONI BYLI WOWCZAS ODPOWIEDZIALNI ZA STAN LOTNICTWA.
  TO ONI SA WINNI SMIERCI 93 OSBOB W WYPADKU LOTNICZYM POD SMOLENSKIEM

 • ptak57

  Oceniono 2 razy 2

  Tak jest .Lech Kaczyński był tak niebezpiecznym człowiekiem dla Rosji i całego swiata że KGB , FBI i CIA zleciły wykonanie zamachu . Dlatego jako chętni do międzynarodowej komisji zgłaszają się profesorowie i inni naukowcy ale niestety , nie chcą ich wypuścić z zamknietych zakładów psychiatrycznych dlatego powołanie tej komisji tak sie wlecze.

 • emer04

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywiście, że był zamach i NG łże jak pies. Tak naprawdę jeszcze nie wiemy jak został on przeprowadzony, ale cały czas zbieramy dowody: mgła, magnez, hel, bomba (a raczej dwie). Przyjdzie czas i zdecydujemy się na jedną z przyczyn, a może nawet na wszystkie. Teraz MSZ powinien pozwać NG, UE, USA, oraz Szatana i Pana Boga,być może lista ta wymaga rozszeżenia. I TO JEST PRAWDA OBJAWIONA!

 • 64stasiek

  Oceniono 4 razy 4

  Macierewicz może robić z siebie idiotę, jego wizerunku i tak już nie da się bardziej zepsuć. Sikorski ma zbyt wiele do stracenia, by do niego dołączać.

 • filmik2000

  Oceniono 2 razy -2

  Gościu... a kogo to obchodzi ;( www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8&list=PLyfz7tY_aBSHSZqqddA9EXjIj2zyOfmSG

 • felss

  Oceniono 2 razy 2

  Pisiory kwiczą.

 • atosatos1

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma ważniejszej sprawy dla rządu, parlamentu, parlamentu europejskiego, prezydenta Obamy, kongresu amerykańskiego i wszystkich ważnych gremiów na świecie jak katastrofa smoleńska
  .A w ogóle to film na ten temat powinien nakręcić Spielberg , a pan Macierewicz powinien być głównym konsultantem.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy -2

  "Okolica "

  Faktow jest wiele ,to okolica pelna zycia .
  To nie pustkowie ,ze nikt niczego nie widzi,
  nic nie powie, tu jednak swiadkowie widzieli ,
  jak Tupolew nad drzewami lecial w dol kolami.

  Brzoz nie kosil , lecz trotyl go nad lasem roznosil.
  Spadly skrzydla ,ogon ,a pozniej kadlub z cala
  delegacja i zaloga .
  A zdjecia satelity to dowod tej hanby nieukryty .
  A kto watpi tej prawdzie ,niechaj sam siebie sie zaprze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje