Zbierają podpisy, chcą zmienić nazwę miasta. Na Stalingrad

Wołgograd, dawniej Stalingrad

Wołgograd, dawniej Stalingrad (fot. wikipedia)

Mieszkańcy rosyjskiego Wołgogradu złożyli w administracji prezydenta listę 50 tys. podpisów. Chcą, żeby miasto nosiło nazwę "Stalingrad".
Za akcją zbierania podpisów stoi Związek Zawodowy Obywateli Rosji oraz Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej. Jak powiedziała agencji Interfax rzeczniczka prasowa Związku Daria Diedowa, mają jeszcze więcej podpisów z innych regionów i zamierzają także dołączyć je do swojego wniosku.

Cała akcja rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Komuniści i przedstawiciele Związku postulują przywrócenie dawnej nazwy z okazji rocznicy bitwy pod Stalingradem. 2 lutego minie 70 lat od zwycięskich walk z Niemcami.

Miasto już kilkakrotnie w swojej historii zmieniało nazwę. Początkowo było Carycynem. W 1925 roku przemianowano je na Stalingrad. W 1961 roku w ramach prowadzonej w ZSRR destalinizacji nadano miastu nazwę Wołgograd, od przepływającej przez nie rzeki.

Zobacz także
 • Katyń - pomnik pomordowanych Polaków Prokuratura Rosji: Stalin niewinny zbrodni katyńskiej
Komentarze (89)
Zbierają podpisy, chcą zmienić nazwę miasta. Na Stalingrad
Zaloguj się
 • leon.bzykacz

  Oceniono 90 razy 46

  Prawie każda rodzina ucierpiała przez Wujaszka,
  a oni dalej,qrva,swoje.

 • kramka23

  Oceniono 53 razy 33

  W Paryżu znajduje się stacja metra, która nazywa się Stalingrad. Nikogo to nie dziwi, nie hańbi, ot taki.... znak szacunku dla historii i dla ludzi, którzy w tamtym czasie bronili miasta.

 • krystin9

  Oceniono 23 razy 19

  Mają rację!
  Stalingrad zawsze będzie się kojarzyć z dramatyczną obroną oblężonego miasta i wielką klęską hitlerowców, która być może zmieniła bieg historii

 • tryndyrynda

  Oceniono 26 razy 16

  W jednym z polskich miast była sobie ulica Obrońców Stalingradu. Została przemianowana na Bankową. Jak widać, preferencje w Narodzie się zmieniają. De gustibus est non disputandum.

 • rabbinhood

  Oceniono 14 razy 10

  «Родина-мать зовёт!» ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%8C_%28%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%29
  pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Ojczyzna_wzywa
  Cały świat usłyszał o tej miejscowości gdy nazywała się Stalingrad. Nie ma to nic wspólnego z gloryfikacją Stalina, ma za to sens jako hołd tamtej bohaterskiej walce, która sprawiła że dzisiaj żyjemy.
  Ciekawe ilu naszych rodaków tam zginęło po obydwu stronach? Tak , wiem ktoś powie że nas tam nie było...

 • zigzaur

  Oceniono 44 razy 8

  Oj, dobre!
  "Związek zawodowy obywateli Rosji" - od razu skojarzyło mi się z zawodem.
  Najstarszym.

 • wydeusz

  Oceniono 12 razy 6

  Madrzy ludzie. Stalingrad jest znany (niektorym) z historii, Wolgograd raczej nie.

 • harbour5

  Oceniono 29 razy 5

  To jakaś nowa odmiana moherów.
  Antek zawalaj do nich i rozpyl mgłę.

 • zgryz3

  Oceniono 6 razy 4

  Nazwa własna jest tylko znakiem rozpoznawczym. Z niewiadomych powodów ludzie ubzdurali sobie dawanie nazw różnym rzeczom wedle preferencji kojarzących się im pozytywnie. A rzeczom, nazwom i ludziom ich używającym - wsio rawno. Mieszkałem kiedyś przy ulicy generala Pankowa i kówno nas obchodziło, kim był ten gość. Nazwę ulicy "Związku Walki Młodych" zmieniono - nikt by nie zgadł - "Jana Pawła II". Co to znaczy - że wcześniej mieszkały przy tej ulicy diabełki, które wraz z nazwą zmieniły się w aniołki? Dzieci, które się urodziły w ostatnich dniach życia polskiego papieża, nie znają tego gościa i znać nie będą. Nazwa nie emanuje wartościami, które jej zaczadzeni przypisują. Więc ulica "Kiełbaśnicza" we Wrocławiu nie pachnie kiełbasą, a "Kacza" nie kwacze. Za najmądrzejszy uważam amerykański pomysł numerowania ulic, co wyklucza bogoojczyźniane popisy politycznych kaczkodanów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje