Zbierają podpisy, chcą zmienić nazwę miasta. Na Stalingrad

30.01.2013 14:18
Wołgograd, dawniej Stalingrad

Wołgograd, dawniej Stalingrad (fot. wikipedia)

Mieszkańcy rosyjskiego Wołgogradu złożyli w administracji prezydenta listę 50 tys. podpisów. Chcą, żeby miasto nosiło nazwę "Stalingrad".
Za akcją zbierania podpisów stoi Związek Zawodowy Obywateli Rosji oraz Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej. Jak powiedziała agencji Interfax rzeczniczka prasowa Związku Daria Diedowa, mają jeszcze więcej podpisów z innych regionów i zamierzają także dołączyć je do swojego wniosku.

Cała akcja rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Komuniści i przedstawiciele Związku postulują przywrócenie dawnej nazwy z okazji rocznicy bitwy pod Stalingradem. 2 lutego minie 70 lat od zwycięskich walk z Niemcami.

Miasto już kilkakrotnie w swojej historii zmieniało nazwę. Początkowo było Carycynem. W 1925 roku przemianowano je na Stalingrad. W 1961 roku w ramach prowadzonej w ZSRR destalinizacji nadano miastu nazwę Wołgograd, od przepływającej przez nie rzeki.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • zenblue1

  0

  Prezydent Katowic Uszok też ma plany przywrócenia Stalinogrodu

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  Zadziwiajace, ale sama wolalabym te historyczna nazwe od Wolgogradu. Stalingrad to juz historyczny symbol i warto go zachowac, chocby ...dla turystow.

 • wodakrolewska

  Oceniono 1 raz 1

  PO wojnie bolszewicy Katowice przemianowali na 3 lata na Stalinogród.

 • tryndyrynda

  Oceniono 1 raz 1

  Cenzor! Coś się u was knoci! Mimo komunikatu "nie powtarzaj się" komentarz się nie pojawia. Zresztą tym razem kliknąłem "wyślij" bez jakiegokolwiek wpisu.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Wniosek jest zasadny. Miasto PRZEŁOMOWEJ bitwy Drugiej Wojny Światowej powinno nosić HISTORYCZNĄ nazwę z tamtego okresu.

 • niebieski.k

  Oceniono 2 razy -2

  Polscy okupanci - won ze Ślonska!!!

 • red.kris

  Oceniono 3 razy -1

  Za jakiś czas, a to pewne jest , będziemy mieć w Polsce w stolicy ul. Kaczyńskich, albo ul. Lecha Kaczyńskiego, albo Jarosława Kaczyńskiego, albo ul. Braci Kaczyńskich, albo Matki Jarosława i Lecha Kaczyńskich, a może i ul. Marty Kaczyńskiej :)))))). Tyle, że te ludki nic pożytecznego nie zdziałały.

 • batza32

  Oceniono 3 razy 1

  Przez prawie 400 lat ta miejscowość nosiła nazwę Carycyn.

 • wydeusz

  Oceniono 12 razy 6

  Madrzy ludzie. Stalingrad jest znany (niektorym) z historii, Wolgograd raczej nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje