W skarbcu Zimbabwe zostało... 217 dolarów

30.01.2013 11:52
Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe (Fot. PHILIMON BULAWAYO REUTERS)

Minister finansów Zimbabwe, Tendai Biti, przyznał w rozmowie z agencją AFP, że krajowy skarbiec świeci pustkami - znajduje się w nim zaledwie 217 dolarów.
To nie jest dobra wiadomość dla kraju, w którym wkrótce ma odbyć się referendum konstytucyjne oraz wybory prezydenckie. Ich koszt szacuje się na co najmniej 104 miliony dolarów.

Minister Tendai Biti przyznał, że Zimbabwe będzie musiało się zwrócić z prośbą o pomoc finansową do innych krajów. Rząd planuje także podwojenie eksportu diamentów w tym roku, jednak wątpliwe, aby to uratowało sytuację. Zimbabwe posiada wielkie złoża minerałów, w tym diamentów oraz drugie w świecie pod względem zasobów złoża platyny.

Bieda i brak żywności

Jeszcze w czasach kolonializmu oraz rządów Europejczyków Zimbabwe było jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Afryki. W latach 90. nastąpił jednak spadek tempa wzrostu gospodarczego, spowodowany m.in. złym zarządzaniem gospodarką. Od czasów rozpoczęcia rządów przez prezydenta Roberta Mugabe w kraju nastąpił znaczy wzrost korupcji oraz gwałtowna inflacja, która z 32 proc. w 1998 roku, w ciągu 10 lat sięgnęła poziomu 231 milionów procent. Mugabe jest oskarżany również o łamanie praw człowieka oraz fałszowanie wyborów i likwidowanie swoich politycznych przeciwników.

Obecnie bezrobocie w Zimbabwe przekracza 90 procent. Kraj cierpi również na chroniczne braki żywności. W dużym stopniu jest uzależniony od dostaw pomocy humanitarnej.

Zobacz także
 • Prezerwatywy Policja w Zimbabwe: W kraju działa grupa gwałcicielek. Potrzebują spermy do rytuału
 • Robert Mugabe z żoną Grace w Watykanie w maju 2011 roku Martwe dusze z Zimbabwe zagłosują na Roberta Mugabe
 • Zimbabwe błaga o pomoc
Komentarze (115)
W skarbcu Zimbabwe zostało... 217 dolarów
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 309 razy 253

  Nie podobał się brytyjski kolonializm w Rodezji, to niech sobie teraz radzą.

 • villiers

  Oceniono 185 razy 179

  Niech sprzeda złoty zegarek . Będzie 1217 dolarów.

 • mg_40

  Oceniono 122 razy 112

  "W latach 90. nastąpił jednak spadek tempa wzrostu gospodarczego, spowodowany m.in. złym zarządzaniem gospodarką"

  Ależ zgrabny eufemizm. Pod tym niewinnie brzmiącym zdaniem kryje się to, że murzyńska większość z pobudek rasistowskich wygoniła z kraju białych farmerów, którzy stanowili ok. 7% populacji kraju. Zimbabwe w ciągu kilku lat z jednego z najbogatszych krajów Afryki stał się upadłym krajem nędzy i głodu

 • stary.gniewny

  Oceniono 76 razy 72

  Zostało 217 bo tego się nie da podzielić na dwóch.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 153 razy 55

  Ciekawe, że problemy Zimbabwe zaczęły się po pogonieniu stamtąd białych. Na "niepodległości" wyszli mniej więcej tak samo jak pewien bantustan nad Wisłą.

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 53 razy 41

  Opis Zimbabwe niemal kropka w kropkę pokrywa się z republiką Zangaro z książki Forsytha (choć tam wzorem była chyba Gwinea Równikowa). I jeszcze ta platyna. :-) Ech, dziś prawdziwych najemników już nie ma...

 • trombozuh

  Oceniono 78 razy 38

  Po co jakaś kasa ma się marnować w państwowym skarbcu? O wiele lepiej, gdy kasa leży na kontach pana Mugabe i jego rodzinki. Zupełnie jak u nas.

 • miroslawa133

  Oceniono 39 razy 35

  A w moim skarbcu jeszcze mniej. Siedzicie na diamentach i platynie.. Wezcie sie do roboty to i glodu nie bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje