Po skandalu z końskim DNA Tesco zrywa z dostawcą hamburgerów

30.01.2013 11:24
Tesco

Tesco (Fot. Sang Tan AP)

Firma Tesco, największa brytyjska sieć handlu detalicznego, poinformowała w środę o zrezygnowaniu z irlandzkiego dostawcy mrożonych hamburgerów wołowych, w których znaleziono końskie DNA - firmy Silvercrest, należącej do grupy ABP Food.
Tesco zapowiada też wprowadzenie systemu badania DNA wszystkich produktów mięsnych, które ma w swej ofercie.

Poinformowano o wynikach śledztwa w sprawie końskiego DNA w mrożonych hamburgerach. Według Tesco, firma Silvercrest używała do ich wyrobu mięsa, które nie pochodziło od zatwierdzonych dostawców, ani nawet - wbrew wyraźnej instrukcji - z Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

Władze irlandzkie informowały w sobotę, że wołowina zawierająca końskie DNA, dostarczona przez Silvercrest do sieci handlu detalicznego, pochodziła z Polski. Wcześniej irlandzki Urząd Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) poinformował o znalezieniu końskiego DNA w hamburgerach wołowych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii przez Tesco i kilka innych sieci. Ujawniono, że w większości przypadków chodziło o bardzo niski poziom końskiego DNA, ale w jednej z próbek z Tesco konina stanowiła ok. 29 proc. zawartości.

Końskie DNA w hamburgerach wywołało oburzenie w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie w zasadzie nie jada się koniny.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • co-rel

  Oceniono 1 raz 1

  Umiejętność kojarzenie faktów – leży i kwiczy… Przecież Irlandia jeszcze niedawno była „końską potęgą”. W co drugim gospodarstwie domowym, w którym był dom na wsi, trzymano konie. Normalne do jazdy, ale też całą masę kucyków. Po ostatnim załamaniu gospodarczym, ponad 20 tysięcy koni wypuszczono wolno, było o tym głośno 2 lata temu. Tutaj artykuł, który wykluł się w tej samej redakcji: wyborcza.pl/1,76842,8715986,Kto_przygarnie_konia.html
  Oczywiście nadal wszyscy będą się dziwili i zastanawiali, skąd konina w burgerach produkowanych w największej wytwórni w Irlandii. :) W polskich ubojniach nie znaleziono… No to skąd się wzięła, skoro jeszcze niedawno Irlandia nie potrafiła sobie poradzić z wałęsającymi się bez opieki tysiącami koni? :)

 • csirkecomb

  0

  Konina jest jadalna (i jadana), jak chrabąszcze czy inne świnki morskie, ale w określonych szerokościach geograficznych. Problem w tym, że eksporter trefnego towaru pomylił półwysep iberyjski z wyspami brytyjskimi. Znajomość zwyczajów żywieniowych przydaje się w kontaktach biznesowych.

 • apf

  0

  Polska jest krajem, gdzie konina kosztuje drożej niż wołowina i opłaca się ją dodawać do mięsa wołowego?

  Wiadomo, też, że w rejestrze koni prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa największe pogłowie koni jest w Warszawie, bo tam mieszkają ich właściciele;)

  Widziałem film o bezpańskich koniach wałęsających się po Irlandii, ciekawe ile z nich zostało zmieszanych z wołowiną z Polski i sprzedane jako hamburgery w Tesco?!

 • jan_sobczak1

  0

  Szkoda że takie smaczne mięsko zamiast skończyć jako pyszne kabanosy zmarnowano do hamburgerów.

 • wodakrolewska

  0

  POwinno się badać w mięsie zawartość hormonów pochodzących z paszy.
  Wyspiarze wiedzą co to jest KLENBUTEROL, faszerują tym wszystkie swoje zwierzęta hodowlane.

 • nedlog123

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jakby konina miała być największym "problemem" tego przemielonego świństwa.....

 • jwko

  Oceniono 2 razy 2

  ,,Panie, a z czego ta kiełbaska ,wołowo - drobiowa , odpowiada sprzedawca , to znaczy ?, dopytuje się kupujący , to znaczy pół na pół jeden indyk jeden wół.

 • hare-hare

  0

  lepiej niech sobie koni polskich du.pą gęby nie wycierają bo mamy jeszcze w zanadrzu sól,mleko w proszku i pewnie wiele innych specjałów

 • sears31

  Oceniono 2 razy -2

  No i rynek polakom sie zmiejsza...tu pokazuja inteligencje polska...uczciwie by rosli w potege a tak beda beda sprzatac, reperowac krany albo podcierac doopki...mozemy sie madrzyc ale to daje opinie o polakach nawet w tych prostych pracach za granica i traktuja nas jak smieci przez takich oszustow...a wy sie cieszycie ze polacy oszukali i ze sa tacy sprytni i niech angole sa zadowoleni ze jeszcze wiecej nie zostali oszukani...odbije sie to na naszych rodakach i ich portfelu...bardziej beda znienawidzeni...taka prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje