Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie

30.01.2013 06:55
Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia

Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia (Fot. Shutterstock)

Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie lub nędzy. 132 tys. rodziców, którym w tym roku urodzi się dziecko, otrzyma z tego tytułu dodatek socjalny wypłacany najuboższym - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na prognozy resortu pracy.
W 2013 r. urodzi się w naszym kraju ok. 390 tys. dzieci. Blisko 35 proc. z nich przyjdzie na świat w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł. To poziom pozwalający zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby życiowe. Tzw. minimum egzystencji, wynosi ok. 500 zł na osobę. Jednorazowy dodatek socjalny to obecnie 1000 zł.

Osoby zajmujące się w gminach pomocą rodzinom wyliczają, że aby te najbiedniejsze przeżyły, trzeba je wspomagać w podstawowych rzeczach: zakupie odzieży, podręczników czy opału.

"To nie jest kraj dla młodych"

To dzieci i ich młodzi rodzice płacą najwyższą cenę za polską transformację. Dowodzą tego dane GUS. W powtarzanych co roku badaniach widać prawidłowość: skrajnym ubóstwem najbardziej zagrożone są młode rodziny, zwłaszcza wielodzietne.

- Ubóstwo w Polsce dotyczy głównie młodych. To mit, że dotyka starszych - zauważa w rozmowie z "Rz" Piotr Lewandowski, ekspert Instytutu Badań Strukturalnych. - Polska to nie jest kraj dla młodych. Są dyskryminowani, a to prowadzi m.in. do masowych emigracji. Eksperci postulują m.in. zmianę tej polityki, niższe koszty pracy i lepszy system edukacji - podsumowuje z kolei Paweł Dobrowolski, ekonomista i prezes Fundacji FOR.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (239)
Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie
Zaloguj się
 • mefisto1606xl

  Oceniono 456 razy 336

  Jak czytam taką wiadomość , a za chwilę oglądam zdjęcia z posiedzenia episkopatu ,
  widząc całą zgraje wypasionych facetów w czerwonych czapeczkach żyjących
  na koszt podatnika - to wyć mi się chce Z BEZSILNOŚCI !!!!!! .
  aMEN .

 • dziadekjam

  Oceniono 266 razy 218

  Ciekawe jak by wyglądało życie Lesia Wałęsy, gdyby mu przyszło w "takej Polsce" terzódkę swoich dzieci wychowywać. Raczej by mu "wywalczona" przez niego Polska nie pomagała tak, jak tamta "komuna".
  Tak aspołecznego, antyludzkiego systemu, jaki się Najjaśniejsza Pomroczna dorobiła, to w całej naszej historii nie było.
  A te kur...wy na górze siedzą i "złotka zawijają"...

 • mefisto1606xl

  Oceniono 225 razy 147

  Brawo !!! _ ZIELONA WYSPA !!!!! .Polacy Naród oszołomów religijnych .
  Na zabobony i kościół są pieniądze .
  Smutny , beznadziejny kraj !!! .
  Amen .

 • vidi12

  Oceniono 127 razy 125

  Ale nie, no - poważnie... zastanówmy się czy rzeczywiście przyznanie sobie przez czlonkow prezydium Sejmu i Senatu premii po 40 000 i 45 000 zł a Borusewicz nawet 50 000 zl bylo etyczne, słuszne , zgodne, k urwa z prawem czy może powinna wreszcie krew nas zalać i powinniśmy zacząć na pie rdalać a nie prosić o sprawiedliwość !!!

 • z_ulicy

  Oceniono 132 razy 118

  Witam,
  ciągle czytamy na forach pod różnymi artykułami,że w kraju źle się dzieje,że PiS to,a PO tamto o ruchu Palikota,PSL-u czy SLD też nie lepiej komentujący piszą...może najwyższy czas coś zrobić z tym fantem?
  Mamy jeszcze tylko 2 lata najbliższe wybory w 2015 roku czy jesteśmy zdolni by zjednoczyć się w słusznej sprawie ?

  Czy każdy z tych co pisze o różnych politykach czy ugrupowaniach politycznych „epopeje” poprzez komentowanie artykułów o gospodarce,czy o sytuacji w Polsce...zastanowił się co można zrobić z tym fantem,jak to zmienić....czy cokolwiek zrobił oprócz wylewania żółci pisząc swoje pomysły,spostrzeżenia,diagnozy...!

  Może czas się zebrać do kupy i zrobić wreszcie coś RAZEM...bez tych polityków i udziału mediów!
  Dopóki nie będzie zasad,standardów w polityce czy też norm obowiązujących w gospodarce...nic się nie zmieni!

  A czemu to,zapytacie!
  A choćby dlatego,że „elita” stworzona przez polityków i media tacy jak Prezesi,Rady Nadzorcze,lekarze,sędziowie,prokuratorzy,posłowie,senatorzy,celebryci itd... traktowani są jako TA LEPSZA CZĘŚĆ SPOŁECZEŃSTWA! Nie ponoszą żadnych konsekwencji,zawsze „upadają na cztery łapy”,a oprócz tego mają przywileje,których nie ma żaden Kowalski czy Nowak,ich wynagrodzenia nie podlegają żadnym normom i ciągle im mało!
  Czy uczciwe jest,że Prezes przedsiębiorstwa zarabia 20,30 razy więcej niż szeregowy pracownik w jego firmie?

  A jeśli sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa się pogarsza to kto ponosi konsekwencje jak nie ten szeregowy pracownik,przykład z ostatnich dni...Prezes LOT,który to dostaje na koniec odprawę za to ,że LOT doprowadził do tragicznej sytuacji finansowej,a gdzie...odpowiedzialność gdzie konsekwencje dla niego?!
  Przecież 600 pracowników LOT zostanie bez środków do życia...zostaną zwolnieni!
  Czy to jest uczciwe?

  W czyim interesie jest by ten na samym końcu zamiast najniższej krajowej zarabiał więcej?
  Nikt nie ma w tym interesu,ponieważ w przeciwnym wypadku „elita” u góry miała by mniej dla siebie!

  Czemu nie wprowadzić proporcji w wynagrodzeniach...by np. poseł miał 3 najniższe krajowe a Prezes-5 najniższych w „swoim” przedsiębiorstwie!!!!
  Czy wówczas nie byłoby w interesie tego Prezesa czy posła by ten na dole „miał” więcej?
  Co sądzicie o tym by stworzyć ugrupowanie polityczne z góry określonymi i ustalonymi zasadami dla ogółu bez wyjątków.

  Jak sądzicie...czy jest jeszcze możliwe zorganizowania się społeczeństwa,które ma dość polityki i polityków,straciło nadzieję na lepsze jutro,ponieważ politycy ciągle ich oszukują tworzą prawo,przywileje nie dla społeczeństwa,a dla tej „lepszej części społeczeństwa”,czy jest
  szansa ...na ugrupowanie polityczne,które postawi na konkrety i nie będzie krzyczeć frazesów jakie krzyczą Ci nasi politycy w czasie wyborów,a później robią swoje!

  cdn

 • forgotten_realms

  Oceniono 63 razy 47

  W Polsce ubóstwem zagrożonych jest większość pracujących. Wystarczy, że pani lemingowa lub pan leming straci pracę i nagle te tylko 2000 zlotych mini ratki za mieszkanie i tylko 700 za samochód i tylko 1500 za przedszkole okazuje się gigantyczną kwotą.
  A tzw eksperci FOR niech nie pieprzą o kosztach pracy bo u nas nie są wcale wyższe niż w Niemczech, Francji, czy Skandynawii. Zaś elastyczny rynek pracy, na ktorym kiedyś mieliśmy się wzorować ma Hiszpania, która obecnie bezrobocie niszczy. Jest źle bo struktura gospodarki jest kiepska, a jest kiepska bo transformacja byla głupia wyprzedażą przedsiębiorstw. Polska w światowym podziale pracy stała się krajem akwizytorów, a akwizycja tworzy nisko płatne miejsca pracy i tworzy ich malo.

 • anna22290

  Oceniono 43 razy 39

  dla mlodych nie i dla starszych na emeryturach nie mundurowych tez nie,mlody moze jeszcze wyjechac a starszy czlowiek z czego ma zyc, jak dotstanie 800zl zaplaci czynsz , oplaty podstawowe ,kupi minimum lekarstw bo nie wszytskie ,tania zywnosc i to wszystko, ubranie ile wytrzyma tak dlugo sie w nim chodzi .Dla kogo jest wiec POLSKA? ten smutny kraj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje