Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie

30.01.2013 06:55
Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia

Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia (Fot. Shutterstock)

Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie lub nędzy. 132 tys. rodziców, którym w tym roku urodzi się dziecko, otrzyma z tego tytułu dodatek socjalny wypłacany najuboższym - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na prognozy resortu pracy.
W 2013 r. urodzi się w naszym kraju ok. 390 tys. dzieci. Blisko 35 proc. z nich przyjdzie na świat w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł. To poziom pozwalający zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby życiowe. Tzw. minimum egzystencji, wynosi ok. 500 zł na osobę. Jednorazowy dodatek socjalny to obecnie 1000 zł.

Osoby zajmujące się w gminach pomocą rodzinom wyliczają, że aby te najbiedniejsze przeżyły, trzeba je wspomagać w podstawowych rzeczach: zakupie odzieży, podręczników czy opału.

"To nie jest kraj dla młodych"

To dzieci i ich młodzi rodzice płacą najwyższą cenę za polską transformację. Dowodzą tego dane GUS. W powtarzanych co roku badaniach widać prawidłowość: skrajnym ubóstwem najbardziej zagrożone są młode rodziny, zwłaszcza wielodzietne.

- Ubóstwo w Polsce dotyczy głównie młodych. To mit, że dotyka starszych - zauważa w rozmowie z "Rz" Piotr Lewandowski, ekspert Instytutu Badań Strukturalnych. - Polska to nie jest kraj dla młodych. Są dyskryminowani, a to prowadzi m.in. do masowych emigracji. Eksperci postulują m.in. zmianę tej polityki, niższe koszty pracy i lepszy system edukacji - podsumowuje z kolei Paweł Dobrowolski, ekonomista i prezes Fundacji FOR.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (239)
Zaloguj się
 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 4 razy 0

  A palikociarnia obwołuje królem zboczeńca ,ktory operacje zmiany plci zafundował sobie okradając polskie dzieci.

 • atosatos1

  Oceniono 4 razy -2

  Taka wiadomość ucieszy księży. Stado owiec do strzyżenia nie zmniejszy się.

 • max2-012

  Oceniono 10 razy 10

  Sprawa jest oczywista. Ten rezim (jak wszystkie inne po 1989 r) robi wszystko, zeby eksterminowac Polaków i zlikwidować Polskę. Ale zmiast narzekac, trzeba masowo wyjsc na ulice. Bez rewolucji i renacjonalizacji calego ukradzionego Polakom majatku nic sie nie poprawi. Nie ma takiego drugiego kraju w Europie jak Polska, gdzie by rzadzili totalnie niekompetentni ale maksymalnie skorumpowani i sprzedajni debile. Dlatego Polska jest dzis najwiekszą nedzarką Europy. Hanba!

 • hare-hare

  Oceniono 3 razy -1

  to nie jest jeszcze tak zle,w planach jest 75%---im większa bieda tym większa wiara

 • maledia

  Oceniono 4 razy 4

  A Kidawa-Błońska mówi do narodu, o którego życiu jako poseł w jakimś stopniu decyduje: "przecież to TYLKO dwadzieścia parę tysięcy zł po odliczeniu podatku".

 • ad2009

  Oceniono 5 razy -1

  No i co wy na to, katolickie solidaruchy? "O take Polske" walczyliśta, potomkowie fornali?

 • sb_slav

  Oceniono 4 razy 4

  związki partnerskie qjerwa! Przecież to jest w tym kraju najważniejsze. Dobrą robot ę robicie gazeto, bardzo dobrą. Dajecie politykom temat związków a ci wszyscy rzucają się na niego, dyskutują, gadają, kłócą się - i nie muszą udawać, że obchodzi ich jakaś bieda w kraju, oni się biedni nie czują, więc czego chcą ludzie? Jaka bieda? Pogadajmy lepiej o związkach...

 • radon13

  Oceniono 5 razy 1

  To dosyc ciekawa sprawa . Stąd wynika że statystycznie rozmnażają się w Polsce glownie biedacy ?

 • mille666

  Oceniono 3 razy 3

  nie szkodzi: ważne, że nie rządzi Kaczyński!... kiedy ten ciemny naród pogoni całe to stado, które zrobiło z nich niewolników, a teraz robi nędzarzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje