Marcin P. chce 400 tys. zaległego wynagrodzenia. Syndyk Amber Gold: On miał płacę minimalną

29.01.2013 18:52
ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P.

ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P. (fot. Paweł Radewicz / TOK FM)

- Ostatnia pensja szefa Amber Gold Marcina P. stanowiła równowartość płacy minimalnej, tj. 1500 zł brutto - powiedział syndyk masy upadłościowej spółki Józef Dębiński. Według mediów Marcin P. chce zaległego wynagrodzenia w wysokości prawie 400 tys. zł.
- Jedyna umowa o zatrudnieniu Marcina P., jaką dysponuję, opiewa tylko na taką kwotę (1500 zł brutto). Żadne inne wynagrodzenie mu nie przysługuje - powiedział syndyk Amber Gold.

Jak doniosły "Fakty" TVN, prezes Amber Gold Marcin P. chce wypłaty zaległego wynagrodzenia za lipiec i sierpień 2012 r. w wysokości prawie 400 tys. zł. Jego pismo w tej sprawie wpłynęło do gdańskiego sądu. Cytowany przez TVN wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki powiedział, że pozew Marcina P. zostanie rozpatrzony przez sędziego komisarza; sprawdzony zostanie jego stosunek pracy i jeśli wszystko będzie w porządku, to szef Amber Gold zostanie dopisany do listy wierzycieli.

614 zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold

W wyznaczonym przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ terminie do 27 grudnia 2012 r. zarejestrowano 12 tys. 614 zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold. Zarejestrowane będą też wnioski wierzytelności złożone po terminie. Kwota wierzytelności, zgłaszana przez wierzycieli, będzie znana po zakończeniu procesu ich rejestracji, a następnie weryfikacji pod kątem formalnym przez sędziego komisarza. Prawidłowo złożone zgłoszenia przekazywane są syndykowi.

Ostateczne sprawozdanie o stanie masy upadłościowej spółki syndyk Amber Gold złożył 31 grudnia w Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Wartość majątku spółki zabezpieczonego przez syndyka wynosi ok. 130-140 mln zł.

W lutym syndyk zamierza złożyć do sędziego komisarza wniosek o sprzedaż należących do Amber Gold czterech apartamentów przy ul. Szafarnia w Gdańsku i biura przy ul. Starowiejskiej w Gdyni. Nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu można spodziewać się ogłoszenia przetargu ofertowego na sprzedaż dwóch luksusowych bmw po Amber Gold. Pojazdy zostały wcześniej zlicytowane, ale osoby, które wylicytowały dwa pojazdy na łączną kwotę 539,5 tys. zł, odstąpiły od umów na ich zakup.

Grozi mu15 lat więzienia

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub.r. ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów. 20 września sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold.

W sierpniu 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która wraz z ABW prowadziła śledztwo, przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. siedem zarzutów, m.in. oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. został aresztowany, przebywa w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim.

Także jego żona, Katarzyna P., usłyszała osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Na początku października ub.r. śledztwo w sprawie Amber Gold zostało przeniesione z Gdańska do Łodzi, gdzie prowadzi je tamtejsza prokuratura okręgowa oraz ABW.

Dotąd do śledczych zgłosiło się już ponad 10 tys. poszkodowanych przez Amber Gold. Ostatnie szacunki prokuratury są takie, że firma mogła pozyskać z lokat ponad 500 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (57)
Marcin P. chce 400 tys. zaległego wynagrodzenia. Syndyk Amber Gold: On miał płacę minimalną
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 102 razy 88

  Może nie dotarło do niego, że kolesie postawili na nim krzyżyk?

 • jezierskiadam

  Oceniono 76 razy 64

  Traktując sprawę Amber Gold jako pretekst, chciałbym zająć się pewnym stale w naszym życiu obecnym problemem. Rożne parabanki i zwykłe banki mają wielu pracowników. Ktoś przygotowuje umowy pisane drobnym druczkiem. Ktoś namawia klientów do zakładania lokat i brania kredytów na niekorzystnych warunkach. Często niewiele na tym zarabia. Pracując na akord otrzymuje jedynie niewielką prowizję za usidlenie nowych ofiar.

  W większości przypadków pracownicy dobrze zdają sobie sprawę z tego z czego nie zdają sobie sprawy ludzie namawiani przez nich do niekorzystnego zarządzania swoim majątkiem lub swoją gotówką. Jeżeli nawet nie są pewni tego, że wpuszczają ludzi w maliny, to najczęściej dlatego, że swoje podejrzenia starają się wypierać ze świadomości żeby nie mieć wyrzutów sumienia.

  Tak jest w wielu firmach. Nie tylko tych stosujących banksterskie sztuczki. Pracownicy wiedzą, że parówki drobiowe, które produkują nazywają się „cielęce” bo taką mają „nazwę handlową”. Pracownicy wiedzą, że „sok żurawinowy” składa się z wody, cukru, barwnika i chemikaliów o dziwnej nazwie i smaku podobnym do żurawiny. O zagrożeniach wiedzą pracownicy budowlani i robotnicy przemysłowi.

  Gdzieś tam daleko jest jakiś wielki bankster Goldman, czy inny Żyd Sachs, który jest „wszystkiemu winien”, a oni są tylko pracownikami. Porządnymi ludźmi pracującymi w „pocie czoła” na utrzymanie swoich katolickich dzieci.

  Teraz syndyk sprzeda co się da i w pierwszym rzędzie zaspokoi roszczenia pracowników Amber Gold.

  Ci, którzy naciągali klientów mają pierwszeństwo. Ochłapy zostaną ewentualnie przeznaczone dla pokrzywdzonych.

  Co o tym sądzicie?

  Więcej: www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski

 • wmc-33

  Oceniono 60 razy 52

  Oszust musi mieć tupet, tego wymaga jego zawód. Podobnie jak adwokat.

 • remo29

  Oceniono 37 razy 37

  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby wygrał w sądzie pracy ;))
  --
  parada karzełków

 • raf_ogniomistrz

  Oceniono 30 razy 30

  No ten to jest niezły drifter. Trzeba przyznać że ma koleś klasę. Fason trzyma do końca. Pewnie na fajki zbiera na 25 lat z góry. Po słynnej konferencji od razu pomyślałem, że temu to się sufit na pewno na głowę zwalił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje