Wniosek do prezydenta o wysłanie do 20 żołnierzy na misję do Mali

29.01.2013 15:18
Francuscy żołnierze wspierają wojsko w Mali w walce przeciw islamskim rebeliantom

Francuscy żołnierze wspierają wojsko w Mali w walce przeciw islamskim rebeliantom (Fot. HANDOUT REUTERS)

Wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali przyjął rząd. W misji UE miałoby wziąć udział do 20 polskich instruktorów. Misja miałaby trwać od 16 lutego do końca 2013 r.
O decyzji Rady Ministrów poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Planowane wydatki związane z użyciem kontyngentu wyniosą ok. 5,8 mln zł i zostaną sfinansowane z budżetu MON.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma szkolić malijską armię. Na początku stycznia na interwencję wojskową w Mali zdecydowała się Francja - popierana przez pozostałe państwa UE. Celem działań 2500 francuskich żołnierzy jest powstrzymanie ofensywy powiązanych z Al-Kaidą islamistów, którzy opanowali północ Mali i posuwali się w kierunku stolicy - Bamako.

W poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Francois Hollande'em. Po spotkaniu premier powiedział, że nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych ze strony polskich żołnierzy. W misji unijnej w Mali uczestniczyć będzie 20 polskich instruktorów. Premier zadeklarował też ewentualną pomoc w zakresie sprzętu wojskowego.

UE w ramach misji szkoleniowej zamierza wysłać do Mali około 200 instruktorów wojskowych i około 250 żołnierzy dla ochrony misji, która zostanie rozmieszczona na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro, a jej mandat ma obowiązywać 15 miesięcy.

Wielka Brytania zaoferowała wysłanie żołnierzy

Wielka Brytania zaoferowała wysłanie 240 żołnierzy do Mali i krajów Afryki Zachodniej, w których mówi się po angielsku - podały we wtorek władze w Londynie. Wojskowi będą uczestniczyli w misjach szkoleniowych. Londyn zaoferował też wsparcie logistyczne dla Francji w walce z islamistami w Mali. Zwiększenie pomocy logistycznej może oznaczać wykorzystanie promu, którym francuscy żołnierze i sprzęt zostaną przerzuceni do Afryki.

W ramach dwóch oddzielnych misji treningowych 40 brytyjskich żołnierzy ma być wysłanych do Mali, gdzie dołączą do misji Unii Europejskiej. Kolejnych 200 wojskowych ma być wysłanych do krajów Zachodniej Afryki, w których jednym z języków urzędowych jest angielski, gdzie pomogą w szkoleniu wojsk w walce z islamistami - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona. Co najmniej 70 kolejnych Brytyjczyków może uczestniczyć w zadaniach logistycznych i misjach wspierających.

- To afrykańska operacja mająca na celu wsparcie władz Mali i uważamy, że powinny w niej przewodzić siły regionalne - oświadczył rzecznik Camerona, zaznaczając, że Brytyjczycy nie będą brali udziału w walkach.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • aleksander45

  Oceniono 1 raz 1

  20-tu żołnierzy na walkę z moskitami i muchami tse-tse !!

 • illuminatus1

  Oceniono 1 raz 1

  "w misji szkoleniowej Unii Europejskiej..."

  No proszę , to unia ma już własną armię !!!!

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 2

  A co z przetargiem na wielbłądy ?
  Może z wrocławskiego ZOO ?

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Wysłać tam do Mali-Sikorskiego,Tuska,Palikota,Niesiołowskiego,Nowaka,Anne Grocką,Pawlaka,Wałęse,Kwaśniewskiego,Rozenka-narazie wystarczy.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 4

  Politykiernia nie jest juz w stanie mnie omamic czy oczrowac wiec rozczrowac takze.Bodaj dwa tygodnie temu pojawil sie artykul mowiacy ze Polska rozwaza wyslanie zolnierzy do Mali.W poscie napisalem ze Polska juz rozwazyla i wysle naszych wojakow.O faktycznej liczbie wyslanych zolnierzy i w ogole formie zaangazowania dowiemy sie moze za pol roku,o kosztach nigdy.Koszty choc nie do sprecyzowania beda wyczuwalne i odczuwalne bo koszty zycia na "zielonej wyspie"beda wzrastac.

 • malgoska_k

  Oceniono 6 razy 6

  Ja mam tylko jedno pytanie, mianowicie:

  chcę wiedzieć ile zapłaci Podatnik za tą bezsensowną zabawę nieodpowiedzialnych polityków ?

 • walburga

  Oceniono 6 razy 6

  Qwa czy My nie mamy na co przeznaczyć prawie 6 mln złotych ?????????????
  dajcie je mnie - może nie będzie lepiej ale ja będę żyć bosko

 • wydeusz

  Oceniono 6 razy 6

  A na San Domingo nie mamy interesu kogos spacyfikowac?

 • szakez

  Oceniono 7 razy 5

  "Tępe chu..."

  kapitan Bomba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje