Wniosek do prezydenta o wysłanie do 20 żołnierzy na misję do Mali

29.01.2013 15:18
Francuscy żołnierze wspierają wojsko w Mali w walce przeciw islamskim rebeliantom

Francuscy żołnierze wspierają wojsko w Mali w walce przeciw islamskim rebeliantom (Fot. HANDOUT REUTERS)

Wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali przyjął rząd. W misji UE miałoby wziąć udział do 20 polskich instruktorów. Misja miałaby trwać od 16 lutego do końca 2013 r.
O decyzji Rady Ministrów poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Planowane wydatki związane z użyciem kontyngentu wyniosą ok. 5,8 mln zł i zostaną sfinansowane z budżetu MON.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma szkolić malijską armię. Na początku stycznia na interwencję wojskową w Mali zdecydowała się Francja - popierana przez pozostałe państwa UE. Celem działań 2500 francuskich żołnierzy jest powstrzymanie ofensywy powiązanych z Al-Kaidą islamistów, którzy opanowali północ Mali i posuwali się w kierunku stolicy - Bamako.

W poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Francois Hollande'em. Po spotkaniu premier powiedział, że nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych ze strony polskich żołnierzy. W misji unijnej w Mali uczestniczyć będzie 20 polskich instruktorów. Premier zadeklarował też ewentualną pomoc w zakresie sprzętu wojskowego.

UE w ramach misji szkoleniowej zamierza wysłać do Mali około 200 instruktorów wojskowych i około 250 żołnierzy dla ochrony misji, która zostanie rozmieszczona na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro, a jej mandat ma obowiązywać 15 miesięcy.

Wielka Brytania zaoferowała wysłanie żołnierzy

Wielka Brytania zaoferowała wysłanie 240 żołnierzy do Mali i krajów Afryki Zachodniej, w których mówi się po angielsku - podały we wtorek władze w Londynie. Wojskowi będą uczestniczyli w misjach szkoleniowych. Londyn zaoferował też wsparcie logistyczne dla Francji w walce z islamistami w Mali. Zwiększenie pomocy logistycznej może oznaczać wykorzystanie promu, którym francuscy żołnierze i sprzęt zostaną przerzuceni do Afryki.

W ramach dwóch oddzielnych misji treningowych 40 brytyjskich żołnierzy ma być wysłanych do Mali, gdzie dołączą do misji Unii Europejskiej. Kolejnych 200 wojskowych ma być wysłanych do krajów Zachodniej Afryki, w których jednym z języków urzędowych jest angielski, gdzie pomogą w szkoleniu wojsk w walce z islamistami - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona. Co najmniej 70 kolejnych Brytyjczyków może uczestniczyć w zadaniach logistycznych i misjach wspierających.

- To afrykańska operacja mająca na celu wsparcie władz Mali i uważamy, że powinny w niej przewodzić siły regionalne - oświadczył rzecznik Camerona, zaznaczając, że Brytyjczycy nie będą brali udziału w walkach.

Zobacz także
Komentarze (89)
Wniosek do prezydenta o wysłanie do 20 żołnierzy na misję do Mali
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 86 razy 78

  "Wielka Brytania zaoferowała wysłanie 240 żołnierzy do Mali i krajów Afryki Zachodniej w których mówi się po angielsku."
  ================================================================'
  Może, analogicznie, Polska też wyśle żołnierzy do krajów Afryki Zachodniej w których mówi się po polsku ?

 • lajosz3

  Oceniono 85 razy 69

  Koniecznie i to jak najszybciej.

  Przecież nasze żywotne, rozległe interesy jakie prowadzimy w Mali są zagrożone.

 • the_qwert

  Oceniono 76 razy 62

  Francja i Wlk. Brytania wysyła żołnierzy dla ochrony swoich interesów w swoich byłych koloniach. Polska wysyła żołnierzy, bo rząd w Polsce lubi być d****** przez obce państwa i koniecznie chce ściągnąć na siebie ataki odwetowe. ( bo ta taki obciach, że u nas zamachów nie ma )

 • igla5858

  Oceniono 54 razy 50

  Szczytnym celem jest ksztalcenie innych . Tylko zeby oni nie wyslali do Polski ze 20 terrorystow na zajecia praktyczne...

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 58 razy 40

  .
  Oni chyba oszaleli !
  .
  Znow sie zaczyna.
  Najpierw 20 zolnierzy, pozniej dokladka + Rosomaki i tak w kolko.
  .
  20 zolnierzy to zadna sila wiec bez znaczenia w jakiejkolwiek wojnie.
  .
  Tego Zdradka Sikorskiego trzeba trzymac na smyczy i w kagancu !
  Wpedzi nas w klopoty !
  .
  .

 • iha-iha-iha

  Oceniono 39 razy 31

  taaaak ... - będą bronić ojczyzny na rozkaz rudego nieroba

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 34 razy 30

  "Od rzemyczka do koniczka", tal gadali dziadowie.Przy dupoliztwie naszych rządzących,niedługo będzie ze 2 tysiące.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 31 razy 25

  Wyślą jednego generała, jednego adiutanta, jednego kapelana, jednego... i żołnierza. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje