Dowódca egipskiej armii ostrzega przed rozpadem państwa

29.01.2013 13:19
Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu w piątek, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją; w Kairze kilkanaście osób zostało rannych

Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu w piątek, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją; w Kairze kilkanaście osób zostało rannych (Fot. ASMAA WAGUIH REUTERS)

Naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu ostrzegł, że utrzymujący się konflikt może doprowadzić do rozpadu państwa, a ochrona Kanału Sueskiego jest jednym z głównych celów wysłania żołnierzy do położonych nad nim miast, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy.
Generał Abd el-Fatah es-Sisi, który jest również ministrem obrony, wypowiedział się na ten temat na Facebooku na oficjalnej stronie rzecznika armii. Obecne wyzwania ekonomiczne, polityczne i społeczne stanowią "realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Egiptu i jedności państwa egipskiego", a siły zbrojne pozostaną "trwałym i jednolitym blokiem", o który opiera się państwo - napisał generał Sisi. Jak zaznaczył, armia należy do wszystkich Egipcjan niezależnie od ich wyznania lub sympatii politycznych.

"Kontynuowanie walki różnych sił politycznych o kierowanie sprawami państwa może doprowadzić do rozpadu państwa. Rozmieszczenie wojsk w prowincjach Port Said i Suez ma na celu ochronę życiowo ważnych strategicznych interesów państwa, których priorytetem jest życiowo ważny Kanał Sueski" - dodał egipski generał. Podkreślił jednocześnie, że armia nie dopuści, by eksploatacja kanału doznała jakiegokolwiek uszczerbku.

Stan wyjątkowy w Egipcie

W nocy z poniedziałku na wtorek demonstranci zlekceważyli obowiązującą w prowincjach nad Kanałem Sueskim godzinę policyjną, atakując posterunki policji w trzech największych tamtejszych miastach - Port Saidzie, Ismaili i Suezie. Prezydent Egiptu Mohammed Mursi zarządził stan wyjątkowy, by uśmierzyć trwające od kilku dni zamieszki, w których zginęło co najmniej 52 ludzi. Demonstracje i protesty prowadzone są pod hasłem sprzeciwu wobec "zagrabienia władzy przez islamistów". Główna linia konfliktu przebiega między wywodzącym się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursim i jego zwolennikami a świecką opozycją.

Zobacz także
Komentarze (20)
Dowódca egipskiej armii ostrzega przed rozpadem państwa
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 37 razy 31

  W starożytności istniał Egipt Górny i Egipt Dolny. Czyżby powrót do tradycji?
  Kleopatra walczyła o władzę z bratem i skorzystała z rzymskiej pomocy, za którą nieźle zapłaciła.

 • sedaluk

  Oceniono 29 razy 25

  Nie wiem, czy ktos zdaje sobie sprawe jaka jest socjalna rzeczywististosc w Egipcie??
  Przeludnione panstwo, skostniale w starych strukturach, gdzie wiecej jak polowa ludnosci jest ponizej 20-tu paru
  lat i bez perspektyw. I teraz do wladzy doszedl klub starszych panow z haslem back to the roots-do starego
  dobrego islamu. Tam sie jeszcze w najlepsze wycina kobietom klitoris-robia to nawet niby chrzescijanscy Kopci.
  Doploki islam nie wycofa sie do meczetu i tam zamknie morde, tak dlugo nic sie nie zmieni.
  I niech to jest nauczka do polskich katolibow-do kosciola a na zewnatrz trzymac pysk.....

 • oh.bordello

  Oceniono 22 razy 14

  Lasty do Egiptu potanieja. Zacznijcie sie ustawiac w kolejce przed biurami.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 11 razy 7

  Niech jeszcze "wolny świat" spróbuje wprowadzić demokrację w Jordani ,to Izrael zostanie ugotowany w imię demokracji przez swych sojuszników.

 • 46greg

  Oceniono 16 razy 4

  To jak u nas. Tylko u nas władzę zagrabili watykańscy katolicy. Ale my też im urządzimy taki Egipt - jeszcze trochę więcej bezrobotnej młodzieży, jeszcze trochę więcej pracujących za głodowe pensje, jeszcze parę numerów typu ACTA czy związki partnerskie i pogonimy tych czarnych pasożytów, których świeccy przedstawiciele uważają się wybrańców narodu i muszą zarabiać na poziomie europejskim, a nam ma wystarczyć pensja minimalna.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 2 razy 0

  Widać wszystko w Egipcie zmierza w dobrą stronę.
  Armia się wqrwiła i niedługo wprowadzi dyktaturę wojskową, powołując dowódcę armii na prezydenta.
  Generale Abd el-Fatah es-Sisi do dzieła.
  Dawno wszyscy powinni dojść do oczywistej prawdy, że demokracja w kraju muzułmańskim nie jest możliwa.
  Nawet w kraju katolickim mamy z tym pewne problemy.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 7 razy -3

  A o to przeciez czosnkom chodzilo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje