"La Repubblica": mur homofobii w Europie Środkowej i Wschodniej nie runął

29.01.2013 09:34
W niedzielę przed Sejmem odbyła się nielegalna manifestacja zwolenników związków partnerskich.

W niedzielę przed Sejmem odbyła się nielegalna manifestacja zwolenników związków partnerskich. (Fot. Łukasz Głombicki/Gazeta.pl)

Mur homofobii w Europie Środkowej i Wschodniej jeszcze nie runął - pisze dziennik "La Repubblica". W analizie sytuacji mniejszości homoseksualnych podkreśla się, że w Polsce największa nietolerancja panuje na prowincji, a umacnia ją niekiedy Kościół.
W obszernym tekście, zamieszczonym na łamach rzymskiej gazety, zauważa się, że podczas gdy w Warszawie widok trzymających się za ręce gejów jest normalny, to na polskich wsiach - określonych jako "domena naziskinów, katolików integrystów i narodowych populistów" - przedstawiciele mniejszości boją się.

"Niestety Kościół katolicki, osierocony przez geniusza dalekowzroczności, otwartego na świat, jakim był Karol Wojtyła, jest często wspólnikiem i inspiratorem jadu" - twierdzi autor publikacji Andrea Tarquini, relacjonujący od kilku dekad wydarzenia w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej. Wspólne stanowisko polskiego Kościoła i rosyjskiego patriarchatu w obronie tradycyjnych wartości włoski publicysta podsumował następująco: "ci wrogowie od lat pojednali się przeciwko gejom".

"Ciężka porażka Tuska"

Dziennik zwraca uwagę na zbieg dwóch wydarzeń w czasie: podczas gdy w Rosji uchwalono ustawę o zakazie "propagandy gejowskiej", polski premier Donald Tusk "poniósł ciężką porażkę". Za taką uznano w artykule odrzucenie przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Ale przytacza się też wypowiedź działacza organizacji broniącej praw mniejszości LGBT Krystiana Legierskiego, który oświadczył z naciskiem: "To nie jest jednak Rosja, gdzie dochodzi do represji na tle homofobii".

Sytuacja w Polsce powoli poprawia się - ocenia na łamach gazety działaczka Yga Kostrzewa, podając jako przykład programy w telewizji, w których mówi się o związkach partnerskich jako czymś normalnym.

W Czechach - stwierdza gazeta - "słabość Kościoła i dominujący laicyzm ograniczają homofobię". Ocenia, że znacznie większe zaniepokojenie budzi sytuacja na Węgrzech, rządzonych przez prawicę Viktora Orbana, gdzie dochodzi do pogróżek i ataków na tle niechęci do mniejszości homoseksualnych.Zobacz także
Komentarze (185)
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma zgody na żadne związki, i szlus, fersztejen!?

 • slonice_peru

  Oceniono 5 razy 1

  Zanim mur homofobii runie w Europie Wschodniej - w Europie Zachodniej islamiści obejmą władzę, wprowadzą szariat i będą pedziów kamienować w majestacie prawa.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 5 razy -1

  Ostatni byłem na polskiej wsi i widziałem jak całe hordy nazistów zatrzymywały samochody i wyłapywały Żydów, o mało nie wzięli mnie za redaktora GW, bo z gęby jakiś taki jestem - więcej już na wieś nie pojadę...

 • zielonysztandar

  Oceniono 8 razy 2

  Niech ten mur stoi jak najdłużej !!!!

 • zdzisiek66

  Oceniono 8 razy 4

  "..na polskich wsiach - określonych jako "domena naziskinów, katolików integrystów i narodowych populistów..."

  W życiu już do rodziny na wieś nie pojadę. Boję się, że te tłumy naziskinów ze swastykami wytatuowanymi na czołach i portretami Hitlera na koszulkach, będą biły nie tylko gejów.
  Co prawda nigdy jeszcze takiego nie zauważyłem, ale znana francuska gazeta na pewno wie lepiej.
  Natomiast, co do katolików integrystów, to są całkiem postępowi. Kiedy wikary przez 2 lata mieszkał ze swoim chłopakiem, to mu nikt złego słowa nie powiedział :)

 • elemir

  Oceniono 6 razy 4

  Nazi-skini w polskich wioskach?

  W głowach się rodakom Mussoliniego poprzewracało.

  Lewakom z La Republicca proponowałbym parę ciekawszych tematów:
  - Rola Włoch w powstaniu nowoczesnej przestępczości zorganizowanej
  - Moralność i etyka we współczesnej polityce La Repubblica
  - Życie na krechę, czyli jak wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy z Brukseli

  Można by z pewnością napisać więcej niż o nazistach w polskich wioskach.

 • asiamleko

  Oceniono 4 razy 2

  dogadal kociol garowi.... tak jakby we Wloszech byly uznawane zwiazki partnerskie i malzenstwa homoseksualne bla bla bla.....

 • johnny-kalesony

  Oceniono 7 razy 3

  Ja raczej bardziej martwiłbym się o to, jak postrzegani są ci wszyscy postępowi i poprawnie polityczni w Chinach. Bo już niebawem ich oazy postępu, polit-poprawności, bezrobocia i rosnącej biedy wykupią Chińczycy, których interesuje przede wszystkim, ile plastikowej tandety złożą ich gejowskie rączki w ciągu godziny i jak bardzo będzie można obciąć im i tak już śmieciowe pensyjki.
  Tak umiera Europa. Zepsuta, zgnuśniała, pozbawiona dyscypliny i ekspansywnej witalności.

 • radiowiec21

  Oceniono 7 razy 3

  Dziwne, ale na stronach reutersa jakies 80% ludzi chwali decyzje Polski. Sa nawet tacy,ktorzy chcieli by sie przeniesc do Polski...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje