TVP pokaże dwa filmy o katastrofie smoleńskiej

29.01.2013 08:08
Tupolew uderza w brzozę - animacja z filmu

Tupolew uderza w brzozę - animacja z filmu "śmierć prezydenta" (Fot. materiały prasowe)

Telewizja Polska planuje pokazać dwa dokumenty o katastrofie smoleńskiej - informuje Presserwis. Jednym z nich będzie "Anatomia upadku" Anity Gargas, drugim - "Śmierć prezydenta", film wyemitowany w ostatnią niedzielę przez kanał National Geographic.
- Od paru tygodni prowadzimy rozmowy z producentem filmu "Śmierć prezydenta". Sytuacja z drugim dokumentem jest jasna, ale jeszcze za wcześnie na podawanie daty emisji - mówi w rozmowie z Presserwis rzeczniczka prasowa TVP Joanna Stempień-Rogalińska.

Niech widzowie wyrobią sobie własną opinię

O emisję w TVP "Anatomii upadku" producenci filmu zabiegają od pewnego czasu. O pokazanie go w telewizji apelowało też Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wygląda na to, że się udało.- Katastrofa smoleńska budzi zainteresowanie społeczne i jest przedmiotem gorącej debaty w przestrzeni publicznej. Trudno, żeby nadawca publiczny udawał, że nie ma tematu - wyjaśnia rzecznika TVP. - Zamierzamy zaprezentować oba filmy, żeby przedstawić różne punkty widzenia na sprawę i dać widzom możliwość wyrobienia sobie własnej opinii - dodaje.

"A jeśli ktoś nakręci dokument, że Ziemia jest płaska..."

Odmiennego zdania jest medioznawca Maciej Mrozowski. - Jeśli dokument jest nierzetelny, nie należy go emitować, niezależnie od czyichkolwiek żądań - mówi. - Nie można emitować wszystkiego jak leci. Telewizja publiczna powinna trzymać się pewnych standardów. Inaczej puszczałaby też filmy dowodzące, że Ziemia jest płaska, bo i taki dokument można nakręcić - uważa.

Zobacz kadry z obu filmów o katastrofie smoleńskiej

Zobacz także
Komentarze (525)
Zaloguj się
 • janko-1976

  0

  Ja jeszcze mam dwa pytania
  1. Na jakiej wysokości był samolot dla taws 38- taws 38 został odczytany z rejestratorów. Taws 38 nie istnieje w raporcie Millera.
  2. Dlaczego do tej pory Miller wraz z komisją nie podważył naukowo tych "bredni" Maciarewicza (czy profesorów którzy te badania robili?). To nie powinno być dla nich trudne mają o wiele więcej danych niż Maciarewicz a raz na zawsze sprawa byłaby jasna.

 • janko-1976

  0

  Ja mam do was pytanie zasadnicze. Na jakiej wysokości był samolot dla taws 38?

 • janko-1976

  0

  Wczoraj umieściłem kilka postów o smoleńsku na gazeta.pl mogę poprosić o pomoc w ich odnalezieniu?

 • janko-1976

  0

  Ja mam do Was parę pytań.
  Już zdawałem ale nie mam jeszcze sensownej odpowiedzi.
  1. Pęka skrzydło ok. Tylko kiedy pękła ta brzoza. Bo skoro skrzydło ma kilka mocnych wzmocnień każde z nich musiało być przecięte żeby skrzydło odpadło. Więc jak dla mnie brzoza powinna zostać cała skoro poradziła sobie z tak mocnym skrzydłem.
  2. Po raporcie MAKu wysłaliśmy kilkadziesiąt pytań do nich. Były wtedy uzasadnione wątpliwości. Nie było odpowiedzi - na jakiej podstawie powstał raport Millera. To pierwszy przypadek w historii wypadków lotniczych kiedy raport powstaje bez dowodów (np. wraku, dokładnych badań)
  3. Jakie macie zdanie o kilkunastu już profesorach którzy podpisują się pod dostępnymi już badaniami ze strony komisji Maciarewicza. I jakie autorytety poza Klichem możecie podać po stronie przeciwnej (chodzi mi tylko o kwestie techniczne)
  4. Kto podpisał się pod badaniami technicznymi, naukowymi w raportach MAC i Millera (o ile takie są)
  5. Wyniki prac naukowców ze strony komisji Maciarewicza są dostępne. Dlaczego profesor z Rosji czy z Polski czy z USA ich nie podważy Kłótnie bez naukowych badań są bez sensu.
  6 W nawiązaniu do 5, Jedynym sposobem na zakończenie tej sprawy jest przeprowadzenie badań naukowych które będą nie do podważenia. Na razie widzę taki kierunek w komisji Maciarewicza. Nie widzę nikogo ze strony Millera.

 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  To jest zdanie p. Mrozowskiego.
  A widz - płatnik abonamentu - ma PRAWO wyrobić sobie WŁASNE zdanie na podstawie obejrzenia DWÓCH filmów. I TVP powinna to umożliwić.
  Niech Mrozowski NIE DECYDUJE za MILIONY widzów - płatników.

 • saba.the.dog

  Oceniono 1 raz -1

  Przykro mi ale w NG nie pracują debile. Jeśli słyszą o "niezbitych argumentach w sprawie zamachu", traktują to jako argumenty w sprawie "że Ziemia jest w centrum wszechświata" albo że nie istniała ewolucja i "wszystko naraz stworzył Pan Bóg" i tym podobne. Z różnych opcji wybierają tę najbardziej - według nich - prawdopodobną: czyli w tym wypadku wersję MAK-u. W Rosji nie oprotestowaną - z oczywistych względów. Poza tym rosyjskie media mają znacznie większą siłę przebicia na Zachód niż jakiekolwiek polskie. Chodzi o nakłady finansowe, stacje anglojęzyczne, itd, etc. Jeśli twórcy takiej rangi jak NG mieliby kiedykolwiek nakręcić film według bredni Macierewicza, to chyba jedynie jako dokument na temat wierzeń wąskiej grupy fanatyków. Ciekawostka = czysty folklor... Białe Bractwo, relikt dawnych czasów w sercu Europy.

 • dependo

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra decyzja. Trzeba być niezłym oszołomem z jednej lub drugiej strony, aby odmawiać prawa bytu przeciwnej opcji. Każdy trzeźwo myślący człowiek powinien uświadomić sobie, że tak naprawdę to jeszcze nie można przesądzać sprawy. Zauważam, że emisja obu filmów bardziej boli lemingów niż ludzi normalnych, którzy cenią sobie wolność wypowiedzi i różne punkty widzenia.

 • prof-antoni

  Oceniono 1 raz -1

  na filmie gargas witac POTEZNA brzoze

  widocznie przeoczenie v bo nie pasuje do ukladanki

 • prof-antoni

  Oceniono 1 raz -1

  Antoni juz 3ci rok szuka DZIURY w calym

  prezydent i pis nie moga byc winni
  tylko
  mgla
  hel
  magnes
  .................................................................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje