Już za tydzień w PO spotkanie nt. nowego projektu ws. związków. "Trzeba kuć żelazo póki gorące"

29.01.2013 07:39
Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński i Artur Dunin

Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński i Artur Dunin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Autor projektu PO ws. związków partnerskich Artur Dunin powiedział, że już w przyszłym tygodniu ma zamiar rozmawiać z władzami klubu Platformy na temat ponownego złożenia projektu ustawy o związkach partnerskich. Własne projekty zgłoszą też kluby SLD i RP.
Sejm w piątkowym głosowaniu odrzucił wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, zarówno ten złożony przez PO, jak i dwa autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Za ich odrzuceniem opowiedzieli się posłowie PiS, SP, PSL i część posłów Platformy. Po głosowaniu wszystkie trzy kluby zadeklarowały, że w sprawie związków nie zamierzają składać broni.

- Trzeba kuć żelazo, póki gorące - podkreślił Dunin. Zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu będzie chciał rozmawiać z kierownictwem klubu PO na temat ponownego złożenia projektu ustawy o umowie związku partnerskiego, który w piątek odrzucił Sejm, m.in. głosami 46 jego partyjnych kolegów. - Chciałbym się spotkać z przewodniczącym Rafałem Grupińskim, wiceprzewodniczącą Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także panią minister (pełnomocnik rządu ds. równego traktowania) Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, żeby się zorientować, czy mają jakieś sugestie, tak by zwiększyć szanse na akceptację projektu - powiedział Dunin.

PO nie wycofa się ze związków

Nie wykluczył, że mógłby zmienić pewne zapisy swej propozycji, gdyby gwarantowało to przychylność sceptycznie nastawionych do inicjatywy posłów Platformy. - Pojawiły się takie sugestie - niestety, już po głosowaniu - że może by wykreślić zapis o możliwości zawierania związku w urzędzie stanu cywilnego, by można było tego dokonać wyłącznie u notariusza - zaznaczył autor propozycji PO. Jak jednak dodał, decyzję o tym, czy ostatecznie zdecyduje się na modyfikację zapisów projektu, podejmie po rozmowach z Kozłowską-Rajewicz i władzami klubu PO.

Kidawa-Błońska przyznała, że Platformę czekają rozmowy o tym, co dalej po piątkowych głosowaniach. - Rzeczywiście, musimy jeszcze raz przeprowadzić rozmowę w klubie, szczególnie z tymi posłami, którzy nie chcieli zaakceptować tego projektu, i zastanowić się, co dalej, czy coś trzeba zmienić w tym projekcie, czy nie - powiedziała wiceszefowa klubu PO. Zapewniła, że Platforma nie wycofa się z tematu związków partnerskich.

SLD zgłosi swój projekt

Własny projekt w sprawie związków zamierza jeszcze w tym tygodniu złożyć SLD. - W najbliższych godzinach mamy zamiar złożyć nowy projekt ustawy o związkach partnerskich. Trzymamy za słowo premiera, który mówił, że chce, by Sejm pracował nad tymi rozwiązaniami. Liczymy, że Donald Tusk skruszy jakoś ten beton w Platformie i przekona swoje koleżanki i kolegów, by poparli rozwiązania w sprawie związków partnerskich - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński. Inicjatywę dotyczącą związków zapowiedział rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Odrzucony w piątek projekt Dunina ustawy o umowie związku partnerskiego zakładał, że dwie osoby - hetero- lub homoseksualne - mogłyby zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt regulował też m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz także
Komentarze (94)
Już za tydzień w PO spotkanie nt. nowego projektu ws. związków. "Trzeba kuć żelazo póki gorące"
Zaloguj się
 • tak.bo.tak

  Oceniono 152 razy 98

  Może tylko u notariusza, a nie w urzedzie stanu cywilnego, tak żeby konserwatywne skrzydło mogło zaakcepotwac. A czemu nie w piwnicy, czy kanałach?? Pani Pawłowicz i konserwatywne skrzydło PO byłoby szczesliwe. Powiem zatem krótko: NIE! DZIĘKUJEMY! JUŻ WIĘCEJ NA PO NIE ZAGŁOSUJĘ!!!!

 • niktwazny126

  Oceniono 120 razy 86

  Panie premierze, dostał pan (dostało PO) nasze glosy wyborcze jako przeciwwagę do Jarosława i PiSu. Nie liczyliśmy na cud, ale nie sądziliśmy, że będziecie tacy bezwolni i zachowawczy. Błąd. Jeżeli natychmiast nie zrobicie porządku we własnych szeregach, to mam nadzieję, że bardziej zaistnieje lewica i Palikot. Przy okazji - szeroko komentowane, oburzajace wypowiedzi Palikota to pikuś w porównaniu z wystepem panny Pawlowicz.

 • zenblue1

  Oceniono 82 razy 72

  A kiedy nowe spotkanie w sprawie Funduszu Kościelnego ?
  A może tu nie było różnicy zdań w PO ?

 • el_bigos

  Oceniono 57 razy 47

  Gadanie, fandzolenie, pie...nie, i tak tygodniami, miesiącami, latami. W tym kraju już za niedługo powiedzenie do kogoś "ty polityku" będzie gorsze niż nierobie, ku..., sku...synu, dziwko, debilu. Ewentualnie będzie jako zamiennik dla wszystkich wulgaryzmów w naszym słowniku.

 • winnie11

  Oceniono 59 razy 35

  Piss-koltunstwo w PO

 • freejazzy

  Oceniono 58 razy 32

  Jeszcze bardziej okroić?! Panie Dunin, pana projekt i tak koncentrował się głównie na sprawach ostatecznych - prawo pochówku i dziedziczenia po śmierci. A może tak coś w sprawach życia doczesnego, hmmm? Wspólne opodatkowanie na przykład?
  Nie powiem, i tak zrobił Pan kawał dobrej roboty, w porównaniu z tym, co zrobił w tej sprawie poseł Żalek Dópę Ściska. Swoją drogą, ciekawa postać - sam napisał swój projekt o związkach partnerskich ale bez tworzenia instytucji takiego związku-czyli taki związek bez związku. Dzisiaj jest przeciw.

 • thorngorn

  Oceniono 67 razy 13

  To ważniejszych spraw niż związki homoseksualnych w Państwie nie ma?
  Jakie mamy bezrobocie w styczniu? Jaka produkcja?

  Drodzy rządzący........a co z postulatami 4x TAK? Może tym byście się zajęli?

  Aż się zaczynam bać bo jak rzuca się takie tematy na główne łamy mainstreamowej prasy to z reguły za plecami przepychane jest jakieś.....świństwo.

 • jegorism

  Oceniono 8 razy 6

  GOSPODARKA GŁUPKI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje