Wielkie powodzie na północnym wschodzie Australii, czworo zabitych

29.01.2013 06:58
Powodzie w Hiszpanii

Powodzie w Hiszpanii (Fot. Samantha Cantwell AP)

Ulewne deszcze wywołały powodzie na północnym zachodzie Australii i spowodowały już śmierć co najmniej czterech osób. Władze, przygotowując się na falę powodziową, zarządziły ewakuację ludności z najbardziej zagrożonych terenów.
W Bundaberg (około 370 km na północ od Brisbane) ekipy ratownicze ewakuowały około tysiąca ludzi. Rzeka, która przepływa przez miasto, przerwała wały przeciwpowodziowe, a strumienie mulistej wody zalały ulice i domy. Dalsze 1,5 tys. osób znalazło azyl w schroniskach, natomiast pacjentów miejscowych szpitali prewencyjnie przewieziono do Brisbane. 2,5 tys. mieszkańców Grafton (w stanie Nowa Południowa Walia, 600 km od Sydney) nakazano opuszczenie domów, gdyż poziom płynącej tam rzeki Clarence niepokojąco wzrasta.

Władze i mieszkańcy stanu Queensland zachowują ostrożność, mając świeżo w pamięci niszczycielskie powodzie z przełomu 2010 i 2011 roku. Wtedy w północno-zachodniej Australii zginęło 35 osób, zniszczeniom uległo 30 tys. budynków, a Brisbane - trzecie co do wielkości miasto kraju - znalazło się na wiele dni pod wodą.

Choć obecne powodzie nie są aż tak duże jak przed dwoma laty, sprzyjają im obfite opady; miejscami spadło już ponad pół metra deszczu. Ulewy przyniósł cyklon tropikalny Oswald, który przeszedł przez region. Wywołał także tornada oraz wytworzył ogromne ilości morskiej piany, którą morze wyrzuciło na brzeg w stanie Queensland.

W miasteczku Mooloolaba piana sięgała nawet 3 m wysokości. Całkowicie zasłoniła plażę i prowadzące do niej ulice.

Zobacz także
Komentarze (10)
Wielkie powodzie na północnym wschodzie Australii, czworo zabitych
Zaloguj się
 • pi3141592

  Oceniono 7 razy 7

  Ktoś nie rozróżnia tu kierunków: w tytule artykułu jest (poprawnie) "na północnym-wschodzie", a w treści (już błędnie) "na północnym-zachodzie"). Drogi autorze artykułu, jak już wroćisz po południu ze szkoły, to weź do ręki atlas i sprawdź, w której części Australii leży Brisbane.

 • cwdj

  Oceniono 16 razy 4

  Tam powodzie, cyklony, gradobicia, a my tu sobie siedzimy na zielonej wyspie. Szkoda tylko, ze kończy się trawa, którą musimy w końcu żreć

 • jestemzalegalem

  Oceniono 3 razy 3

  Macierewicz, Binienda, Nowaczyk

  challange accepted!

 • plus_minus_zero

  Oceniono 3 razy 3

  przestańcie wypisywać bzdury typu " Brisbane - trzecie co do wielkości miasto kraju - znalazło się na wiele dni pod wodą"! Tereny najniżej położone i przyrzeczne to tak...Widziałem to na własne oczy!

 • ewa561011

  Oceniono 2 razy 2

  co za analfabeta pisal ten artykul? Brisbane to jest polnocno-wschodnia Australia. Zachodnia Australia jest tam gdzie jest Perth - stolica stanu Western Australia.

 • burina

  Oceniono 1 raz 1

  To w końcu wschód czy zachód?

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 1

  Czterech zabitych ?
  Może utonęli ?

 • tirinti

  Oceniono 2 razy -2

  Powodzie w kraju gdzie sąpustynie. Co za marnotrawstwo wody. Powinni wykopać kanały i nawodnić pustynie.

 • kichchi

  Oceniono 11 razy -3

  jak co roku, co nie strawił pożar zaleje powódź. zapraszamy na emigrację do australii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje