Holenderska królowa Beatrix ogłosiła abdykację

28.01.2013 20:02
Królowa Holandii Beatrix ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.
Monarchini, która w najbliższy czwartek ukończy 75 lat, poinformowała o swej abdykacji w transmitowanym przez telewizję i radio orędziu do narodu. Jak zaznaczyła, nadszedł czas, by "przekazać odpowiedzialność za kraj w ręce nowego pokolenia".

Decyzja królowej nie jest niespodzianką. Holenderskie media już od dłuższego spekulowały, że Beatrix, bardzo popularna wśród poddanych i nazywana przez nich familiarnie "Bea", wykorzysta swe 75. urodziny dla przekazania tronu synowi.

Mąż Beatrix, książę Claus z niemieckiej szlacheckiej rodziny von Amsberg, zmarł w 2002 roku w wieku 76 lat. Poza Wilhelmem Aleksandrem królewska para dochowała się jeszcze dwóch innych synów. Jeden z nich, książę Friso został w lutym ubiegłego roku zasypany przez lawinę w trakcie urlopu narciarskiego w Austrii i jest od tego czasu w śpiączce.

Władcy Niderlandów (a obecnie Holandii) uzyskali tytuł królewski w 1815 roku na mocy ustaleń kongresu wiedeńskiego. Dziedziczenie monarchii orańskiej nie jest uzależnione od płci i dlatego Wilhelm Aleksander będzie pierwszym mężczyzną na holenderskim tronie od ponad stu lat - a dokładnie od 1890 roku, gdy rozpoczęło się panowanie jego prababki Wilhelminy. Przyszły król ma trzy córki - najstarsza z nich, 9-letnia dziś księżniczka Katarzyna Amalia przejmie po ojcu sukcesję.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • pl2512

  0

  A gdzie tłumaczenie? Nie macie jednej osoby znającej holenderski?

 • michalfront

  Oceniono 4 razy 2

  fajnie mają w takich krajach jak Holandia czy Szwecja z tymi królami

  normalne demokratyczne państwa ale z drugiej strony posiadanie króla niesie ze sobą kawał tradycji, spokoju pewną ciągłość (nie koalicje zmieniane co 4 lata i partie co rok to nowe), inne rozumienie racji stanu, nutkę nostalgii, której republiki już w spbie nie mają...

 • ncc74656

  Oceniono 3 razy 1

  Wolałbym królową niż demokratycznie wybranych cwaniaczków przez mase idiotów. Chodzi o każdy rząd i prezydenta po '89.

 • ergosumek

  Oceniono 12 razy -2

  "Holenderska królowa Beatrix ogłosiła abdykację"
  ++++++++++++++++++++++++++
  Widzisz, Donek, a Ty co?
  Na co czekasz? Na taczki?

 • danluv

  Oceniono 1 raz -1

  "obywatele" królestwa konstytucyjnego... jasne...

 • danluv

  Oceniono 4 razy -2

  osłabiacie mnie... kto jeszcze interesuje się arystokratami oprócz ich najbliższej rodziny... nawet poddanych w ich krajach to niezbyt interesuje.

 • tsuranni

  0

  podniecające :>

 • rekin.finansjery

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe jest widziec, ze dla co poniektorych Jaro K jest krolem, skoro proponuja mu odejsc tak jak ta krolowa.

  Budzicie sie i juz o nim myslicie? Kladziecie sie spac i tez o nim myslicie? Krol waszej (chorej) wyobrazni.

 • az1960

  Oceniono 15 razy 13

  O - i t o jest wiadomość, którą warto opublikować i przeczytać.
  A nie ciągle pyskówki z Wiejskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje