Holenderska królowa Beatrix ogłosiła abdykację

28.01.2013 20:02
Królowa Holandii Beatrix ogłosiła abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego księcia Wilhelma Aleksandra. Obejmie on tron 30 kwietnia - dokładnie w 33. rocznicę inauguracji panowania Beatrix po abdykacji jej matki, królowej Juliany.
Monarchini, która w najbliższy czwartek ukończy 75 lat, poinformowała o swej abdykacji w transmitowanym przez telewizję i radio orędziu do narodu. Jak zaznaczyła, nadszedł czas, by "przekazać odpowiedzialność za kraj w ręce nowego pokolenia".

Decyzja królowej nie jest niespodzianką. Holenderskie media już od dłuższego spekulowały, że Beatrix, bardzo popularna wśród poddanych i nazywana przez nich familiarnie "Bea", wykorzysta swe 75. urodziny dla przekazania tronu synowi.

Mąż Beatrix, książę Claus z niemieckiej szlacheckiej rodziny von Amsberg, zmarł w 2002 roku w wieku 76 lat. Poza Wilhelmem Aleksandrem królewska para dochowała się jeszcze dwóch innych synów. Jeden z nich, książę Friso został w lutym ubiegłego roku zasypany przez lawinę w trakcie urlopu narciarskiego w Austrii i jest od tego czasu w śpiączce.

Władcy Niderlandów (a obecnie Holandii) uzyskali tytuł królewski w 1815 roku na mocy ustaleń kongresu wiedeńskiego. Dziedziczenie monarchii orańskiej nie jest uzależnione od płci i dlatego Wilhelm Aleksander będzie pierwszym mężczyzną na holenderskim tronie od ponad stu lat - a dokładnie od 1890 roku, gdy rozpoczęło się panowanie jego prababki Wilhelminy. Przyszły król ma trzy córki - najstarsza z nich, 9-letnia dziś księżniczka Katarzyna Amalia przejmie po ojcu sukcesję.

Zobacz także
Komentarze (109)
Holenderska królowa Beatrix ogłosiła abdykację
Zaloguj się
 • criss22

  Oceniono 68 razy 36

  Czy wy na prawdę wszyscy myślicie że abdykowała bo nie została wybrana w demokratyczny sposób, jest za droga w utrzymaniu,albo że naród się buntował??!! to nie są informacje z U.K. W Holandii królowa jest traktowana jak kraj w jednej osobie, ukochana matka narodu, jej urodziny są najważniejszym dniem w państwie,bardziej obchodzone niż święta religijne...

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 65 razy 31

  Brawo dla krolwowej Holandii...Teraz moze dotrze cos do krolowej Malgorzaty II z Danii,ze niewarto trzymac sie krzesla pazurami i zebami. Frederik bylby rownie swietnym krolem :)

 • zack1989

  Oceniono 38 razy 30

  W polskim nazewnictwie imiona króli i królowych są tłumaczone na język polski, stąd w artykule jest błąd- władcą Królestwa Niderlandów jest królowa Beatrycze. Tak samo jak Elżbieta (Elizabeth) jest królową Wielkiej Brytanii a książę Wilhelm (William), jej wnuk, jest pretendentem do tronu.

 • iwka2013

  Oceniono 30 razy 18

  Do autora: poprawna nazwa tego państwa w języku polskim brzmi "Królestwo Niderlandów".

 • az1960

  Oceniono 15 razy 13

  O - i t o jest wiadomość, którą warto opublikować i przeczytać.
  A nie ciągle pyskówki z Wiejskiej

 • pandada

  Oceniono 12 razy 10

  jacy znowu "poddani" królowej? W Holandii jest "monarchia" konstytucyjna, państwo prawa, a mieszkańcy są obywatelami.

 • zzj

  Oceniono 49 razy 7

  jarku, bierz przykład: czas odejść!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje