Francja: Przypadki zgonów po zażyciu hormonalnych tabletek na trądzik

28.01.2013 18:44
Diane 35

Diane 35

Hormonalny lek przeciwko trądzikowi Diane 35, zatwierdzony w 135 krajach świata i stosowany często jako środek antykoncepcyjny, spowodował we Francji co najmniej cztery zgony - podał francuski urząd ds. leków ANSM. Lek dostępny jest w Polsce, często używany jako tani środek antykoncepcyjny.
Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35. Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

Lek jest w Polsce od wielu lat

W Polsce Diane 35 jest lekiem refundowanym. Po krótkim przeglądzie internetowych for na temat zdrowia, okazuje się, że lek również i u nas jest powszechnie stosowany jako tani środek antykoncepcyjny. - Nie dziwi mnie informacja o zgonach - mówi portalowi Gazeta.pl mgr Jakub Bułaciński z apteki Beata przy al. Jana Pawła II w Warszawie. - W ulotce w działaniach niepożądanych jest podana informacja o tym, że lek może być niebezpieczny przy chorobie zakrzepowej - dodaje.

Farmaceuta potwierdza, że jest to lek sprzedawany w Polsce od wielu lat. Wydawany jest na receptę, sprzedawany tylko i wyłącznie w aptekach otwartych. - Mam wrażenie, że co najmniej w połowie przypadków klientki kupują ten preparat jako tanią antykoncepcję. Wydaje się go coraz rzadziej, bo zawiera spore dawki hormonów, które mogą mieć działanie niepożądane - tłumaczy Bułaciński.

Niepokojące sygnały od 1982 r.

Diane 35 firmy Bayer została wprowadzona na francuski rynek w 1982 roku jako lek na leczenie młodzieńczego trądziku. Ze względu na wysoki poziom progesteronu lek dość szybko zaczął być zalecany przez lekarzy jako środek antykoncepcyjny, choć nigdy władze francuskie nie wydały na to zezwolenia.

Niepokojące sygnały o tym, że pigułka niesie ze sobą ryzyko powikłań, zaczęły pojawiać się już w roku 1982. Pismo medyczne "Proscrire" opublikowało wówczas informację, że progesteron zawarty w Dianie 35 zwiększa o 6,68 razy ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Firma Bayer odmówiła wykonania badań nad tymi zagrożeniami.

W maju 2011 roku eksperci z ANSM zainteresowali się tym, w jakiej skali pigułka zapisywana była jako środek antykoncepcyjny, czego efektem jest opublikowany w niedzielę raport.

Tymczasem minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine zaleciła lekarzom niezapisywanie tabletek antykoncepcyjnych 3. i 4. generacji, które mają wywoływać podobne powikłania jak Diane 35. Decyzja minister jest następstwem pozwu wniesionego w połowie grudnia przez młodą kobietę przeciwko firmie Bayer, producentowi tabletki 3. generacji. Kobieta na skutek jej stosowania dostała porażenia mózgowego, który spowodował paraliż ciała. 30 kolejnych pozwów przeciwko firmom farmaceutycznym produkującym tabletki 3. i 4. generacji zostało złożonych z początkiem stycznia.

Komentarze (51)
Zaloguj się
 • izaarte1

  Oceniono 4 razy 0

  Mam pytanie do osób, które narzekają na skutki tabletek anty. Która z Was powiedziała lekarzowi o przyjmowanych lekach, paleniu papierosów, przebytych chorobach, powtarzających się dolegliwościach? Ile z Was do ginekologa poszło po raz pierwszy po tabletki? Zatajacie fakty, później narzekacie. Skąd lekarz, który widzi pacjentkę pierwszy raz na oczy ma wiedzieć o paleniu, problemach zdrowotnych? Polega na tym, co ona mówi.
  Poza tym wypadanie włosów, tycie, drżenie rąk nie są skutkami antykoncepcji.
  Wszystkim polecam artykuł o antykoncepcji na nowym portalu www.czytamiwiem.pl/o-potrzebie-refundacji-antykoncepcji/

 • a-s-c-k

  Oceniono 6 razy 6

  tak to się kończy wiara w firmy farmaceutyczne.
  polecam ten film, nawet całkowitym ignorantom, żeby przynajmniej mieli jakiś ogólny obraz tego, czym nas karmią:
  www.youtube.com/playlist?list=PL74CB2B7B45D1A9F3
  a to jest dopiero sam wierzchołek góry...

 • d.alexa

  0

  Mówi się że kobiety powinny być odpowiedzialne biorąc lek ale przecież nie każda ma wiedzę medyczną żeby ocenić choćby powagę i prawdopodobieństwo ryzyka opisanego w ulotce!
  A co powiedzieć o lekarzach i tym co przepisują?
  Brałam Diane 35 i napiszę wam jak do tego doszło. Gdy miałam ze dwadzieścia lat, przeczytałam w pisemku kolorowym że na problemy ze skórą można brać lek Diane 35. Poszłam do lekarza-ginekologa i poprosiłam żeby przepisał mi lek bo mam takie a takie kłopoty. I co? Przepisał od ręki nawet o nic nie pytając, bez wywiadu, o badaniach nie wspominając. Dzięki temu szprycowałam się tym lekiem choć mój problem nawet nie był natury zdrowotnej a raczej wynikał z cech wrodzonych (nadmierne owłosienie i tylko tyle).
  Potem wróciłam do Diane 35 jako pigułki antykoncepcyjnej, skoro miałam sprawdzoną. I też poprosiłam o receptę i dostałam od ręki, bez jakichkolwiek pytań czy badań.
  Nadal brałam to bo kiedyś nazwa wpadła mi w oko w szpalcie pisemka dla kobiet i chciałam recepty.
  Czy to poważne? Byłam młoda, mogłam wierzyć w zdawkową wzmiankę i zapytać lekarza ale żeby każdy przepisywał na życzenie, oparte na prasie kobiecej?

 • moni_zaw

  Oceniono 6 razy 0

  To chyba artykul, zeby rozpetac teraz kampanie przeciw antykoncepcji hormonalnej.

 • pierwszy_leming

  0

  BAYER po raz kolejny zabija ludzi? Główny producent CyklonuB?

 • pytlarro

  Oceniono 5 razy 5

  a zaraz, czy to nie bylo tak, ze jak cos wspominales, ze antykoncepcja hormonalna moze byc szkodliwa, to automatycznie byles klasyfikowany jako koscielny fanatyk i ciemnogrodzianin? To na pewno tylko malutkie potkniecie na drodze postepu

 • puch_puch

  Oceniono 4 razy 0

  Nie tabletka przeciw ciąży, to szczepionką Cie pogrąży.
  Ciemny naród swe miliony wyda w aptece na zabobony
  dadzą sobie wszytsko wszepić przeciw grypie i dla dzieci
  wierzą w tv reklamowe i programy tvnowe
  co tam im poiwedzą wierzą do apteki w podskokach bierzą
  ciemnogrody sie szprycują farmaceutyki kase kolekcjonuja
  zamiast dobrze sie odzywiac troche biegac trochę pływać
  zeby ciałko zdrowe było
  wola szpryce za sryliardy sobie wszepić
  mozgownice ciasne ciemne
  niech tak bedzie

 • kanasta22

  Oceniono 4 razy 0

  najlepsze - wycofujemy leki, które sami wprowadzamy bo są niebezpieczne. nieźle to świadczy o systemie dopuszczania do obrotu. jednocześnie naturalne substancje, które nigdy nie spowodują śmierci w wyniku zażycia lub przedawkowania, jak marihuana są n i e l e g a l n e

 • ernie123

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie leki mogą zabić.
  Nie od dziś wiadomo, że środki antykoncepcyjne hormonalne mogą prowadzić do poważnych problemów krążeniowych, w tym do zgonu.

  Zawsze jest coś za coś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje