Tusk zapowiada konsekwencje wobec Gowina? "Pełna lojalność wobec ekipy"

28.01.2013 18:10
Donald Tusk i Jarosław Gowin wchodzą na salę sejmową na serię głosowań nad projektami ustaw o związkach partnerskich

Donald Tusk i Jarosław Gowin wchodzą na salę sejmową na serię głosowań nad projektami ustaw o związkach partnerskich (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Będę oczekiwał od moich współpracowników pełnej lojalności wobec całej ekipy - powiedział podczas konferencji prasowej w Paryżu Donald Tusk. Wcześniej został zapytany czy będą jakieś konsekwencje wobec Jarosława Gowina i czy taka nielojalność zasługuje na dymisję. W piątek między premierem a ministrem sprawiedliwości doszło do różnicy zdań ws. związków partnerskich.
- W Polsce związki partnerskie, zarówno te w życiu, jak i te w polityce, na pewno wymagają lojalności. Będę oczekiwał od moich współpracowników pełnej lojalności wobec całej ekipy - powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji Francoisem Hollandem. - Rząd jest swoistym związkiem partnerskim i wymaga szczególnej wzajemnej lojalności. Analizuję ten przypadek także pod tym kątem - dodał. Była to odpowiedź premiera na pytanie czy będą jakieś konsekwencje wobec ministra sprawiedliwości i czy taka nielojalność zasługuje na dymisję.

Przed piątkowym głosowaniem w Sejmie ws. związków partnerskich minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że wszystkie trzy projekty, w tym ten z PO, są sprzeczne z konstytucją. Premier Donald Tusk oświadczył, że w tej sprawie Gowin wygłosił swoją osobistą opinię. Szef rządu poprosił też posłów o umożliwienie dalszych prac sejmowych nad regulacjami dotyczącymi związków partnerskich.

Piątkowa różnica zdań

Gowin uznał, że projekty niezgodne są z art. 18 konstytucji, który stanowi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". - Nieprzyznanie konkubinatom takich samych uprawnień, jakie mają małżeństwa, nie jest sprzeczne z konstytucją - takie jest orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Identyczne stanowisko zajmują Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekonywał Gowin.

Po wypowiedzi Gowina głos zabrał premier i zaapelował do "wszystkich, którzy nie mają twardych ideologicznych uprzedzeń", aby umożliwili komisji pracę nad rozwiązaniami, które "uczynią życie wszystkich Polaków, w tym homoseksualistów, życiem godniejszym". Dodał, że Sejm powinien wypracować przepisy, które ułatwią im życie, niezależnie od poglądów na temat par homoseksualnych. Tusk podkreślił, że spór o związki partnerskie nie jest polską specyfiką, a dzisiejszy stan prawny nie oddaje wyzwań, przed jakimi stoi społeczeństwo, w którym istnieją zarówno związki małżeńskie, jak i konkubenckie.

Większość posłów PO przeciwko projektom

Sejm odrzucił w piątek trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: zarówno ten autorstwa Artura Dunina z PO, jak i te złożone przez Ruch Palikota i SLD. Oprócz posłów PiS i SP, którzy wnioskowali o odrzucenie, przeciw projektom opowiedzieli się też posłowie PSL i część posłów PO.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego ze wspólnych projektów SLD i RP było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu SLD i RP o związkach partnerskich za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30. Za odrzuceniem projektu PO było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Większość posłów PO zagłosowała przeciwko projektom RP i SLD. Za odrzuceniem pierwszego projektu zagłosowało 94 posłów Platformy (84 było przeciwnych, 23 wstrzymało się od głosu), zaś za odrzuceniem drugiego było 101 posłów PO (72 było przeciwko, 29 wstrzymało się od głosu). Większość parlamentarzystów PO poparła natomiast projekt swojego partyjnego kolegi - za odrzuceniem tego projektu było 46 posłów, 146 było przeciwnych, 8 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także
Komentarze (242)
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  Lewicy wolno mniej-A Michnik/Prawicy wolno więcej-Elwer?

 • dorotka247

  Oceniono 6 razy 0

  Gowin, jesteś Facet z jajami a nie jak homo-lewackie pospólstwo na tym forum. Brawo

 • stasiek-the-best

  0

  Jego podwładny członek R.M. jedną nogą jest z dawnym szefem, który niczym Jurand ze Spychowa…” zmienił się w obliczu osobistego nieszczęścia – po tragicznej śmierci brata, stał się mężczyzną żądnym zemsty za wyrządzoną krzywdę, którą postrzega jako wielką niesprawiedliwość, bo nie ten miał zginąć, co powinien. Od tej pory swoje życie podporządkował walce z premierem, a utrata brata uczyniła z niego człowieka posępnego, zawziętego i bezlitosnego.”

 • aja_88

  Oceniono 2 razy 0

  na pal dziada na pal;-)

 • janusz20011

  Oceniono 4 razy 0

  Zamiast zająć się zrujnowaną gospodarką , przekrętami mafijnymi to w rządzie się kłócą o prawa dla zboczeńców !!!!!!!! SZKODA GADAĆ

 • von_seydlitz

  Oceniono 5 razy -3

  Brawo Gowin....

  !

 • like.a.virgin

  Oceniono 3 razy 1

  Propozycja dymisji Gowina to żadna nowość:
  antypiskopat.blogspot.com/2013/01/zwiazki-partnerskie-polska-racja-stanu.html
  Ale faktycznie, jak ktoś napisał w komentarzach, jeśli Donald ma jaja to Gowina wywali :) Może będzie normalnej?

 • filthpurger

  Oceniono 3 razy 3

  tusk zaskoczyl chyba wszystkich w negatywnym swietle. Wiedzial co gowin powiedzial ( bo mowil po nim) to jednak zaryzykowal i postawil go naprzeciw siebie , musial wiec liczyc na wygrana !!!. Inaczej taki scwany polityczny lis jakos by sie zabezpieczyl na wypadek braku poparcia, a on nic -- czolem w mur....
  Gowin teraz moze na niego spojrzec z gory, hehehe
  Tusk kameleon jak zawsze popiera tych co najglosniej krzycza, a nie zwaza na MILCZACA WIEKSZOSC, gowin odwrotnie, gowin wyrasta na prawdziwego lidera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje