W. Brytania zniechęca Bułgarów i Rumunów. "Nie przyjeżdżajcie, tu pada"

28.01.2013 16:54
Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii

Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii (Fot. Piotr Bernaś / AG)

Nie przyjeżdżajcie do Wielkiej Brytanii, bo ciągle tu pada, pracę trudno znaleźć i jest ona niskopłatna - taki wydźwięk będzie miała kampania, jaką chcą przeprowadzić władze brytyjskie w Bułgarii i Rumunii, by zniechęcić potencjalnych imigrantów.
Jak podał brytyjski dziennik "Guardian" kampania informacyjna skoncentrowana na minusach życia w Wielkiej Brytanii jest jednym z potencjalnych środków, które mają ograniczyć imigrację na Wyspy Brytyjskie, po tym jak w przyszłym roku wygasną ograniczenia związane z imigracją i pracą w Wielkiej Brytanii, nałożone w okresie przejściowym na mieszkańców tych nowych krajów członkowskich UE.

Inne z rozważanych opcji to - jak pisze gazeta - utrudnienie imigrantom z UE dostępu do usług publicznych, albo deportacja osób, które przeniosły się do Wielkiej Brytanii, ale w ciągu trzech miesięcy nie znalazły tam pracy.

Macie Karpaty i Morze Czarne

Jak podaje "Guardian" w ostatni weekend media cytowały jednego z brytyjskich ministrów, który miał stwierdzić, że taka negatywna kampania "skoryguje wrażenie, iż brytyjskie ulice są wyłożone złotem". Jak przyznaje dziennik na razie nie wiadomo, czy celem tych działań będzie faktycznie przedstawienie Wielkiej Brytanii w jak najgorszym świetle, czy raczej pokazanie potencjalnym imigrantom pięknych miejsc w ich własnym kraju np. Karpat w Rumunii, czy wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii.

Jak pisze "Guardian" byłoby ironią, że w czasie, kiedy rządy na całym świecie płacą miliony londyńskim specjalistom za "wybielanie wizerunku", W. Brytania woli zniszczyć własny wizerunek, pokazując na przykład domy zalane przez zimowe powodzie. Dziennik przypomina też, że dotychczas W. Brytania wydała miliardy funtów na kampanie promujące jej wizerunek choćby przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Nowa fala emigrantów?

Według szacunków organizacji pozarządowej Migration Watch w ciągu pięciu najbliższych lat z Rumunii i Bułgarii na Wyspy Brytyjskie może przyjechać 250 tys. ludzi. Zdaniem deputowanego z Partii Konserwatywnej Philipa Hollobone'a w ciągu dwóch lat może ich przyjechać nawet 425 tys.

Eksperci twierdzą jednak, że liczby te są zawyżone, ponieważ szacunki oparte są na liczbie Polaków i Czechów, którzy przyjechali do W. Brytanii w 2004 roku, jednak wówczas tylko trzy stare kraje UE w pełni otworzyły swoje granice. Teraz obywatele wszystkich nowych państw unijnych będą już mieli dostęp do wszystkich krajów UE, a jak pisze "Guardian" np. Rumuni mają bliższe powiązania z Niemcami czy Włochami niż z W. Brytanią.

Zobacz także
Komentarze (78)
W. Brytania zniechęca Bułgarów i Rumunów. "Nie przyjeżdżajcie, tu pada"
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 153 razy 83

  akurat praca to ostatnia rzecz, o której marzą rumuni

  benefity i dom w chelsea za kasę podatników

 • docsnugg

  Oceniono 93 razy 77

  Niemcy po pełnym otwarciu rynku zrobią kampanię w Polsce : "Zaufaj Wandzie..."

  A na poważnie jak nazwać kampanię skierowaną do jedynie dwóch krajów UE jak nie ksenofobią ? Jak mybyśmy się poczuli w takiej sytuacji.

  Chyba nie tak nam daleko do "Zachodu" jak nam usiłuje się w mówić.

 • kolejnynowybezsensownylogin

  Oceniono 95 razy 63

  Nie dziwię im się. Zaraz im się zwalą cyganie, których w owych krajach jak much.

 • grol

  Oceniono 87 razy 57

  Widzę, że wciąż wiele osób wymaga dokształcenia. Nie mylcie Bułgarów i Rumunów z Cyganami. Jakoś przez te lata w UK wszyscy, powtarzam wszyscy Bułgarzy i Rumuni jakich spotkałem operowali angielskim w stopniu dobrym, pracują ciężko, a benefity biorą wtedy, kiedy im się normalnie należą. Niestety nie mogę powiedzieć tego o wielu Polakach - jedyne co potrafili, to dokonać zakupu biletu lotniczego. Widzę wiele agresywnych komentarzy pod adresem Rumunów i Bułgarów... O święta polska naiwności!!!

 • stoik1

  Oceniono 29 razy 21

  dobrze że w Bułgarii i Rumunii nie pada. pierdoły.

 • maniakon

  Oceniono 30 razy 14

  nie da sie ukryc standard zycia w UK a krajach typu rumunia, bulgaria i polska - chyba dobrze wymienilem trzy najbiedniejsze w eu? jest nieporownywalny - czlowiek odwiedza urzedy raz w roku lub rzadziej a jak ktos jeszcze lapie sie na benefity i socjale bo malo zarabia to juz jego radocha ja nie zaznalem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje