Strajk w Tesco? Nie chcą skanować 1500 produktów na godzinę

Tesco Extra w Bydgoszczy

Tesco Extra w Bydgoszczy (Mat. prasowe)

Wszystkie związki działające w Tesco Polska domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Kasjerzy są oburzeni nowymi normami, które zakładają, że muszą zeskanować 1500 artykułów na godzinę.
Podpisane pod postulatem związki: WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu domagają się zrównania płac między marketami w różnych częściach kraju. - Pensja za pracę na tym samym stanowisku, w sieci w różnych częściach kraju jest zróżnicowana. Uważamy, że jest to niezgodne z Kodeksem pracy - piszą związkowcy. Domagają się też podwyżki wynagrodzeń w wysokości 5 proc. dla kierowników oraz 10 proc. dla pracowników podstawowych i liderów.

1500 artykułów w godzinę? Straci klient

Związkowcy w piśmie przesłanym do pracodawcy żądają wyjaśnienia "na jakiej podstawie zostało obliczone obecnie obowiązujące tempo skanowania oraz z postulatem obniżającym tę normę z 1500 do 1200 produktów na godzinę".

Zdaniem pracowników na złej organizacji tracą klienci Tesco. Szybkie tempo skanowania skutkuje koniecznością kasowania klienta za klientem. Dochodzi do mieszania się poszczególnych zakupów.

5 lat od historycznego strajku

Rzecznik "Tesco" w rozmowie z "Rzeczpospolitą" twierdzi, że firma "nie otrzymała dotychczas ze strony związkowej bezpośrednio żadnego pisma z propozycjami czy postulatami". - Oczywiście ustosunkujemy się do nich, gdy tylko takowe otrzymamy. Sprawa dotyczy bardzo ważnych dla nas kwestii pracowniczych i przed podjęciem jakichkolwiek decyzji wymaga rzetelnej wewnętrznej analizy - mówi w rozmowie z dziennikiem Michał Sikora , rzecznik Tesco Polska.

Związkowcy nie chcą też namawiać klientów na karty lojalnościowe Club Card.

W lutym tego roku minie 5 lat od pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie.

Zobacz także
 • Sławomir Nowak Nowak do kolejarzy: Przełóżcie strajk. Nie bierzcie pasażerów na zakładników. I to w taki mróz
 • Ochroniarz, który strzelał w Tesco, był poczytalny
Komentarze (172)
Strajk w Tesco? Nie chcą skanować 1500 produktów na godzinę
Zaloguj się
 • docsnugg

  Oceniono 328 razy 282

  Takie sytuacje sprawiają, że chyba najwyższy czas od nowa zastanowić się nad miejscem i rolą hipermarketów na polskim rynku.

  Wbrew temu co nam wmawiono przez lata, ochrona własnych rynków pracy jest priorytetem rządów panstw unijnych. Podczas gdy Niemcy i Holandia zablokował francuskich (Auchan, Carrefoure) czy angielskich (Tesco) hipermarketów na swoje rynki, my udzieliliśmy im 10 letniego zwolnienia z podatków (jakby bez tego i tak nie weszli na nasz rynek).

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 267 razy 211

  Generalnie powinna być zasada, że wszystkie zagraniczne sieciówki powinny być ZMUSZONE ustawą do płacenia pracownikom w Polsce, takiej samej kasy, jaką płacą Niemcom, czy Austriakom.

  ZARA, Tesco, Benetton itd.
  Skoro ceny są u nas takie same, a nawet wyższe niż na zachodzie, to cała różnica w zarobkach pracowników jest dodatkowym zyskiem pazernych koncernów.
  Godząc się na niższe pensje, nigdy nie dogonimy zachodu, bo zawsze będziemy biedniejsi.

  Nie podoba się? Wypad! To im zależy na sprzedawaniu u nas swojego chłamu.
  Trochę popiszczą i zapłacą. Stać ich.

 • sijena

  Oceniono 211 razy 207

  Nie znam sie na tym wszystkim, ale cos mi mowi,ze to 1500 prduktow to wymysl polskiego kierownictwa (managementu). Tutaj na wyspach kasjerzy ruszaja sie jak muchy w smole, maja czas na pogawedki etc.wiec skad nagle obozy prazy w Polsce?

 • majuufes

  Oceniono 187 razy 177

  1500 skanów na godzinę,
  A jak sobie wsadzą piórko w du.pę to przy okazji mogliby zamiatać.
  Chciałbym zobaczyć tego cwaniaczka który to wymyśli jak skanuje chociaż 300 na godzinę. O wydawaniu reszty już nie wspomnę.

 • mamograf

  Oceniono 162 razy 156

  Przecież to mobbing w czystej postaci. Pytanie ile skanów mają wykonać pracownicy w anglii czy w niemczech.
  Chociaż jestem przekonany że to wymiślił jakiś polak który chciał się podlizać. Można nazwisko imie i fotkę tego gościa?

 • ellen.bw

  Oceniono 127 razy 119

  Wyzysk, wyzysk i jeszcze raz wyzysk!!! Nie tylko w hipermarketach, ale we wszystkich dużych korporacyjnych firmach. Tam mają klapki na oczach w formie "$". W mojej firmie jest to samo. Jak człowiek pada na pysk, to jeszcze powiedzą, że niewydajnych nie potrzebują - droga wolna, nikt na siłę nie trzyma. Po 25 latach pracy dla firmy słyszę taki tekst właśnie. Taaa... "Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść"... :/

 • nwowatch

  Oceniono 120 razy 116

  Kierunek całej gospodarki światowej jest taki żeby tym co zasuwają rękami i nogami podkręcić tempo i jeszcze z 10zł za godzinę urwać złotówkę a wszystko po to żeby gościowi który ma 10 miliardów dołożyć dwa.

 • stan-1

  Oceniono 49 razy 35

  Jak widzę klientów udających się TESCO do kas samoobsługowym to tłumaczę im, że właśnie pozbawiają pracy Polaka kasjera i wykonują za darmo pracę skanując samemu. Jak Polak na kasie zarobi to tu wyda i podatek jakiś zostanie w kraju.
  Walczmy o miejsca pracy nie dajmy się cwaniakom, nie skanujmy sami w kasach samoobsługowych!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje