Strajk w Tesco? Nie chcą skanować 1500 produktów na godzinę

28.01.2013 16:39
Tesco Extra w Bydgoszczy

Tesco Extra w Bydgoszczy (Mat. prasowe)

Wszystkie związki działające w Tesco Polska domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Kasjerzy są oburzeni nowymi normami, które zakładają, że muszą zeskanować 1500 artykułów na godzinę.
Podpisane pod postulatem związki: WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu domagają się zrównania płac między marketami w różnych częściach kraju. - Pensja za pracę na tym samym stanowisku, w sieci w różnych częściach kraju jest zróżnicowana. Uważamy, że jest to niezgodne z Kodeksem pracy - piszą związkowcy. Domagają się też podwyżki wynagrodzeń w wysokości 5 proc. dla kierowników oraz 10 proc. dla pracowników podstawowych i liderów.

1500 artykułów w godzinę? Straci klient

Związkowcy w piśmie przesłanym do pracodawcy żądają wyjaśnienia "na jakiej podstawie zostało obliczone obecnie obowiązujące tempo skanowania oraz z postulatem obniżającym tę normę z 1500 do 1200 produktów na godzinę".

Zdaniem pracowników na złej organizacji tracą klienci Tesco. Szybkie tempo skanowania skutkuje koniecznością kasowania klienta za klientem. Dochodzi do mieszania się poszczególnych zakupów.

5 lat od historycznego strajku

Rzecznik "Tesco" w rozmowie z "Rzeczpospolitą" twierdzi, że firma "nie otrzymała dotychczas ze strony związkowej bezpośrednio żadnego pisma z propozycjami czy postulatami". - Oczywiście ustosunkujemy się do nich, gdy tylko takowe otrzymamy. Sprawa dotyczy bardzo ważnych dla nas kwestii pracowniczych i przed podjęciem jakichkolwiek decyzji wymaga rzetelnej wewnętrznej analizy - mówi w rozmowie z dziennikiem Michał Sikora , rzecznik Tesco Polska.

Związkowcy nie chcą też namawiać klientów na karty lojalnościowe Club Card.

W lutym tego roku minie 5 lat od pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie.

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • uzdek98

  0

  piekne ... deutsche walcza o POlaczkow .. a gdzie sa: radek zdradek, duda-g..o-sie uda i ten koles z psl
  o twarzy oPOznionego w rozwoju ...

 • elzbietawypych

  Oceniono 1 raz 1

  Mają rację, że walczą o swoje. Polacy to nie niewolnicy. A tak na marginesie, to co może zrobić taka kasjerka, jak ja płacę za towar dopiero wtedy, gdy go spakuję. Właśnie dlatego, żeby mi nie dokładano cudzych zakupów i żeby się nie mieszały. Jestem klientem, a nie robole przy taśmie. Płacę i nie musze się spieszyć. Jak się śpieszę to nie jadę do Tesco, ale kupuję w osiedlowym sklepiku. elzbietawypych.blog.onet.pl

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  Kochani, wystarczy omijać ich sklepy. I zaraz cwani właściciele zmądrzeją....

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Tesco ma dobre wyczucie biznesu. Czuje, ze w Polsce idzie bida wiec moze przykrecic srube. Jeszcze tu posiedza. Dobry pieniadz dla firmy.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego ci glupi ludzie ida pracowac do zagranicznego wyzyskiwacza a potem narzekaja. Poszli by pracowac w polskiej firmie, tam by ich przytulili.

 • illuminatus1

  Oceniono 2 razy 0

  Tesco już może pomału wypie...ć z Polski. Jest dosyć rodzimych przedsiębiorców a ci mają usługi już tylko coraz gorsze i wcale też nie najtańsze. Niższe ceny ma np Auchan a usługi na dużo wyższym poziomie i nawet stać ich na darmowe siateczki.

 • andy39

  0

  1500 na godzinę to 2,4 sek na skan i wzięcie kasy za towar - czy praktycznie to możliwe? Szczerze wątpię, szczególnie przy płatności kartą, wyrobienie normy nie możliwe więc jest "podstawa" do obniżki zarobków - PROSTE!!!!

 • illuminatus1

  0

  Za chwilę będzie 20 tyś a jak nie to dyscyplinarne zwolnienie i kara finansowa.

 • ryba12366

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się składa iż norma 1500 produktów na godzinę nie jest jedyną normą w Tesco.. Pracuję tam od 5 lat. W Poznaniu przy ul.Serbskiej. My jako sklep w formacie EXTRA mamy wiele innych norm... Zacznijmy od ekspozycji towaru. Pracownik wykładając towar w ciągu 8 godzin pracy musi wyłożyć na półki taką ilość towaru że nie ma nawet czasu na normalną przerwę. Dodam że każdy produkt wyłożony na półkę musi być wyłożony "frontem" oraz pod kreskę na półce. Co naprawdę jest sprawdzane codziennie przez "menagera" oraz co jakiś czas przez Sz.P. Shannona... każdy boi się wizyty pana Shannona.. każdy dział dostaje wtedy ocenę tzw.światło.. jeżeli w.w. zauważy jakieś niedociągnięcia dział dostaje np. czerwone światło i dostaje się kierownikom, a następnie pracownikom.. Kolejną normą w naszym sklepie jest "2in Front" czyli pomiary kolejek co pół godziny...Specjalna kamera robi zdjęcie linii kas. Liczeni są wtedy klienci stojący do kasy. Wiąże się to z nieprzyjemnym przeganianiem klientów do pustych kas przez Asystentów linii kas. Tempo skanowania wiąże się z kolejną normą czyli tzw.'czasem pustym'... kiedy klienta nie ma przy kasie kasjer ma obowiązek wylogować się z kasy i sprzątać swoje stanowisko pracy bądż jest odsyłany na inne działy w celu ułożenia towaru na półki lub rozniesienie produktów pozostawionych przy kasie przez klienta. to są tylko niektóre z obowiązków... poza tym kasjer musi być zawsze uśmiechnięty i musi się trzymać złotych zasad obsługi klienta... "nawiązuję kontakt wzrokowy, uśmiecham się, witam klienta, pytam o clubcard, zawsze pomagam, dziękuję za zakupy,żegnam klienta, zapraszam ponownie." jet to również sprawdzane przez kierowników oraz współpracowników na specjalnym formularzu.... niestety niektórzy nie wyrabiają norm takich jak zakłada TESCO.. wtedy nie zostaje mu przedłużona umowa o pracę lub jest przenoszony na inne stanowisko.. Nie wypowiem sie o traktowaniu pracowników... nie raz słyszałam o "podglądaniu" przez całe 8 godzin pracy niewygodnego pracownika żeby znależć na niego haczyk powodujący zwolnienie.. Nie wspomnę o wewnętrznym przepisie odnoszącym się do zwolnień z powodu "utrudnieniu pracy sklepu" tzn. jeżeli człowiek ma jakieś przewlekłe choroby i często choruje a takich osób jest wiele może on być zwolniony ponieważ utrudnia pracę sklepu..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje