Wróciła małpka wysłana w kosmos przez Iran

Iran zapewnia, że program kosmiczny jest w pełni pokojowy

Iran zapewnia, że program kosmiczny jest w pełni pokojowy (fot. screen alarabiya.net)

Wystrzelenie w kosmos kapsuły z małpą to kolejny krok na drodze Iranu do załogowego lotu w kosmos. ?Pishgam? wrócił już na ziemię, a małpka czuje się dobrze.
Iran nie informuje, kiedy kapsuła o nazwie "Pishgam" została wystrzelona. Wiadomo, że lot na wysokość 120 km zakończył się sukcesem. Zwierzęciu nic się nie stało.

Pokojowe plany Iranu

O tym, że Iran planuje wysyłać w kosmos zwierzęta wiadomo od 2008 roku. To przygotowania Iranu do zaplanowanego na 2021 rok lotu załogowego. Badania nad zwierzętami mają dać irańskim uczonym informacje o funkcjonowaniu organizmów żywych w stanie nieważkości.

Przy tym władze kraju podkreślają, że program kosmiczny Iranu ma wyłącznie pokojowy charakter. USA i ich sojusznicy obawiają się natomiast, że technologia z programu kosmicznego mogą być również wykorzystana do opracowania pocisków dalekiego zasięgu, które mogą potencjalnie zostać uzbrojone w głowice jądrowe.

Zobacz także
 • Sir Richard Branson zapowiedział, że wraz z synem i córką będzie na pokładzie pierwszego lotu Virgin Galactic Branson wraz z rodziną poleci pierwszym lotem turystycznym w kosmos
Komentarze (34)
Wróciła małpka wysłana w kosmos przez Iran
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 70 razy 54

  W tamtym roku Białoruś wysłała 0,5 tonową satelitę obserwacyjną z kosmodromu w Kazachstanie. W tamtym roku Chiny wysłały 3 osoby na swoją pierwszą mała stacje kosmiczną, w tym roku Chiny wyślą pierwszego łazika na księżyc od czasów łunochodów i ZSRR. Taka nawet biedna Korea Północna wysłała satelitę swoją rakietą. Teraz Iran wysłał małpę. Do 2015 r. Nigeria planuje mieć swego pierwszego astronautę. Czy wy ludzie widzicie jak świat nam ucieka? Już nawet małolitrażowych motorów nie produkujemy a co mówić o podboju kosmosu. Juz nie tylko jestesmy za wielkimi lecz już nawet za Nigerią, Iranem i Białorusią.

 • blski

  Oceniono 31 razy 27

  Wystrzelenie i co wazniejsze powrot do okreslonego miejsca jakiegokolwiek przedmiotu swiadczy o mozliwasci wyslania jakiegokolwiek innego obiektu w podobny sposob, a to rzeczywiscie moze spedzac sen z powiek wrogom tego kraju. Bedzie to tez skuteczne w zjednaniu narodu.
  Oczekuje sie, ze Iran bedzie mial w ciagu kilku lat bron nuklearna, co nie tylko zapewni Persom bezpieczenstwo przed "demokratyzacja" ich ropy naftowej, ale umocni ich dominujaca pozycje w swiecie Islamu.

 • antybiurokrata

  Oceniono 13 razy 13

  To NIC!!!

  My w Polsce wysłaliśmy cala bandę pawianów do parlamentu!!!

  certare.pl/wp/trzydziesci-lat-slomianej-rewolucji/

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 22 razy 12

  Był małpka, to teraz chyba czas na pół litra.

 • dd1987

  Oceniono 21 razy 11

  Prawdopodobnie MAEA zakaże wystrzeliwania małp a Netanjahu nakreśli czerwoną linię - na małpy

 • misiupisiu2

  Oceniono 55 razy 11

  To niesamowite .Taki maly kraj ,nieustannie nekany wojnami i niszczony przez Zydow i ich skrytobojcow jest w stanie takiego zaawansowania technologicznego . A u nas ? kiedy Polska wysle malpke na ksiezyc?
  Odpowiadam . Przedtem musimy wysłać na ksiezyc wszystkich pasożytów naszej ojczyzny . I tych parchatych i tych w sutannach bo inaczej -to smutny nasz los.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 14 razy 8

  Następne banowe mocarstwo chciałoby stać się mocarstwem w kosmosie. Chciałbym przypomnieć że Polska w tej dziedzinie ma znacznie większe osiągnięcia. My wysłaliśmy człowieka, i to na księżyc. Twardowski się nazywał.

 • supertlumacz

  Oceniono 13 razy 7

  Iran nie przyjmuje zapłaty za ropę w dolarach USA.
  Amerykańskie banki muszą wydawać nie tylko ogromne ilości zielonej makulatury produkowanej przez Federal Reserve Board rt.com/business/news/us-major-deposit-withdrawal-740/ ale i tony prawdziwego złota rt.com/news/gold-manhattan-new-york-594/ zdeponowane po 2ej wojnie światowej.
  Ciekawe czy USA przy zwrocie niemieckiego depozytu złota spróbują numeru z podmianą na pozłacane sztaby wolframu?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 22 razy 4

  Małpka przeżyła?
  To teraz wystrzelcie ajatollacha. I kubełek zielonej farby. Niech napisze Szahadę na Księżycu, to dopiero da Amerykanom i Żydom popalić! :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje