Uciekający islamiści podpalili bezcenne manuskrypty w Mali

28.01.2013 11:46
Żołnierze armii Mali na lotnisku w Gao

Żołnierze armii Mali na lotnisku w Gao (Fot. Mohammad Hannon AP)

Islamscy bojownicy uciekający przed francuską armią z malijskiego Timbuktu podpalili bezcenne starożytne manuskrypty. Podłożyli ogień pod bibliotekę. Miasto znajduje się już pod kontrolą wojsk francuskich.
"Rebelianci podpalili Instytut Ahmeda Baby, który niedawno został zbudowany przez RPA. Stało się to cztery dni temu" - powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera burmistrz Halle Usman, który obecnie przebywa w stolicy kraju Bamako. Burmistrz wyjaśnił, że informacje te przekazał mu jego współpracownik, który był na miejscu. Usman nie był jednak w stanie powiedzieć, jak duża część budynku została zniszczona.

W Timbuktu, które od czerwca 2012 r. było kontrolowane przez dżihadystów, przechowywanych jest w różnych instytutach i bibliotekach ok. 100 tys. starożytnych rękopisów, w tym wiele sprzed VII wieku. Przez lata były w rękach lokalnych rodzin. To m.in. traktaty na temat muzyki, botaniki, religii, prawa, nauki, historii lub handlu.

Kluczowe punkty w rękach wojsk francuskich

Armia francuska opanowała lotnisko w Timbuktu. Żołnierze wkraczający do miasta nie napotkali oporu ze strony bojowników, którzy od dziesięciu miesięcy kontrolują ten region. Wcześniej armia zajęła Gao, najludniejsze miasto w północnej części Mali. To dwa kluczowe punkty na terytorium opanowanym przez islamistów. Obecnie pod kontrolą sił zbrojnych Mali wspieranych przez Francję znajduje się terytorium rozciągające się pomiędzy tymi miastami.

Dżihadyści, którzy w czerwcu przejęli kontrolę nad północną połową Mali i utworzyli tam własny kalifat, wycofują się przed Francuzami na północny wschód, w kierunku Sahary i tamtejszych górskich kryjówek. W ich rękach pozostaje jeszcze miasto Kidal, rodzinne strony emira sprzymierzonych z Al-Kaidą malijskich talibów Ijada ag Ghalego. W Kidalu schronił się też ponoć jeden z najważniejszych komendantów saharyjskiej Al-Kaidy, Abu Zeid.

Mali walczy z radykałam

Islamscy radykałowie okupują północ Mali od kwietnia 2012 roku. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Islamska rebelia opiera się na koalicji trzech ugrupowań: Ansar Dine, Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu oraz Ruchu na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO). Według ekspertów do spraw bezpieczeństwa islamiści chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu, zagrażający sąsiednim krajom.

Francja przyłączyła się do operacji przeciw islamistom 11 stycznia. To reakcja na prośbę malijskiego rządu o międzynarodowe wsparcie w odzyskaniu kontroli nad krajem.

Zobacz także
Komentarze (159)
Zaloguj się
 • city-zen

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejna "misja cywilizacyjna" w Afryce - tym razem dla zabezpieczenia złota (Niemcy zażądali ostatnio zwrotu swojego złota od Paryża) i uranu (francuscy komandosi już zabezpieczyli kopalnie w sąsiadującym Nigrze). Oddziały bojowników muzułmańskich, uzbrojonych przez NATO przybyły tutaj z Libii, po obaleniu Kadafiego. Rzetelnie informuje o tym Pepe Escobar z Asia Times.

 • doni72

  Oceniono 3 razy 1

  @zigzaur
  Nie musisz,niczego nie oczekuje od Ciebie tak odpowiedzi jak i twoich wywodow.Co do twojej prosby to nie spelnie dlatego ze forum to nie twoja prywatna wlasnosc.Gdyby forum bylo twoja wlasnoscia zapewniam ze dostosowalbym sie do twojej prosby.Skoro nie rozumiesz o co chodzi to trudno,jestesmy dla siebie zupelnie obcy,zyjemy w zupelnie innych swiatach,jestesmy po diametralnie odmiennych przejsciach i doswiadczeniach zyciowych wiec darujmy sobie jakiekolwiek starania.Zegnam,spokojnej nocy.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 0

  @zigzaur
  Ja wiem twoja kultura jest bliska twojej zlosliwsci i nie smialbym jasnie aroganta o cokolwiek prosic.Jezeli sie tak bardzo obruszyles to przepraszam,ale powiem krotko odbij.Ja reprezentuje tylko prekariat,jestem nikim w twoim faszystowskim systemie i mam prawo do bledow hipokryto.Po mimo mojego prostactwa w pisowni nigdy nie szantazowalem cenzora tego forum straszac donosicielstwem w obcych ambasadach,zapomniales jak kablowales sam niejednokrotnie prowokujac aroganciku.

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 1

  Parę wniosków:
  1. Jednak ktoś przed Francuzami ucieka. Gratulacje.
  2. Zabezpieczenie skarbów sztuki starożytnej Mezopotamii w Iraku było słuszne.
  3. Z krajów islamskich należy zabrać wszystkie skarby starożytnej kultury. Przewieźć w najbezpieczniejsze miejsce świata - do USA.
  4. Nie cackać się z terrorystami.

 • villiers

  Oceniono 3 razy -1

  Terroryzm to bezsilność ,rozpacz ,strach. To powstanie rabowanych ,bitych ,okradanych ,gwałconych.To współczesna partyzantka . To współczesny Cafe Club i Mitropa.

 • doni72

  Oceniono 6 razy 2

  @1europejczyk
  Przeciez globalizacj to neokolnizacja.Kiedys kolonizowaly panstwa rozrastajac sie w imperia i korzystaly na tym.Dzisiaj panstwa sa instrumentem i sponsorem na rzecz ponad narodowych korporacji dla ktorych licza sie tylko zyski,nie racja stanu panstwa.Panstwa na tym traca ponoszac ciezar kosztow(kryzys),korporacje sie bogaca i de fakto przejmuja wladze i dodatkowo zadluzaja panstwa.To o czym napisalem mozna czasami znalezc w oficjalnych gazetach choc z zadka.Nie jest to zadna spiskowa teoria.

 • 1europejczyk

  Oceniono 6 razy 0

  To jest "rozczulające" jak "cywilizowane" media po kilku wiekach swojego kolonialnego barbarzyństwa w Afryce północnej i środkowej, bronią dzisiaj "bezcennych starożytnych manuskryptów'" ...

  Kiedy sami nie tak jeszcze dawno prawem kolonialnych zwycięzców dewastowali i rozkradali bezcenne starożytne arcydzieła w Afryce nikt jakoś dziwnie, chociażby w imię tego "cywilizowanego" poszanowania dorobku podbitych terytoriów, nie protestował.

  To jest właśnie ta "nasza" cywilizacyjna hipokryzja w wymiarze globalnym, wyrosła na gruncie europejskich "chrześcijańskich korzeni", którą w wymiarze krajowym dumnie reprezentuje rządzący naszym krajem półświatek półinteligentów opętanych nie tyle religią i wiarą co kompleksem własnego zagubienia wobec tego co dzieje się na świecie.

  Stad ta nieustająca, przy każdej okazji jak ta ostatnia sejmowa na okoliczność związków partnerskich, potrzeba potwierdzania "chrześcijańskich korzeni"

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 2

  A propos terroryzmu - właśnie wyciekły dokumenty z brytyjskiej firmy sektora zbrojeniowego dotyczące Kataru, kraju sponsorującego ludobójstwo w Syrii, z planami prowokacji z użyciem broni chemicznej w Syrii:
  "We’ve got a new offer. It’s about Syria again. Qataris propose an attractive deal and swear that the idea is approved by Washington.
  We’ll have to deliver a CW to Homs, a Soviet origin g-shell from Libya similar to those that Assad should have.
  They want us to deploy our Ukrainian personnel that should speak Russian and make a video record.
  Frankly, I don’t think it’s a good idea but the sums proposed are enormous. Your opinion?"
  www.cyberwarnews.info/reports/a-look-into-the-britam-defence-data-leak-files/

 • 1europejczyk

  Oceniono 6 razy 2

  Tyle, że miasto Kidal jest na wschodzie Mali przy granicy z Nigerią i południową pustynna Algierią przez którą idzie korytarze do południowej Libii. I stamtąd właśnie docierają do Mali islamscy radykałowie.
  Ci sami, którzy nie tak dawno jeszcze, wspierani przez zachód i bezprawnie zaopatrywani w bron miedzy innymi przez Francję (40 ton bezprawnie dostarczonej Libijczykom broni) , przy medialnym kociokwiku zachodnich mediów obalili, Kadafiego.

  Nikt oczywiście tak tego co dzieje się obecnie w Malii , nie tylko zresztą w naszym kraju, nie relacjonuje bo to mogłoby zaszkodzić nie tylko różnego rodzaju pajacowatym awanturnikom jak francuski inicjator krucjaty przeciwko Kadafiemu BHL ( Bernard Henri LEVY ) ale przede wszystkim temu medialnemu prestiżowi "oswobodzicieli uciśnionych" przez krwawą dyktaturę Kadafiego.

  Zdewastowali Libię tylko po to by podpalić Afryke środkową.

  I dzisiaj dumnie bronią "starożytnych rękopisów" !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje