Polak oskarżony o prowadzenie parabanku na Ukrainie. Obiecywał zysk od inwestycji w buty

28.01.2013 08:31
W sądzie

W sądzie (Fot. Stock Photo)

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia ws. Polaka, który na terenie Ukrainy prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną kwotę 4,5 mln zł. Śledztwo wspólnie z prokuraturą prowadziła ABW.
Jak poinformował rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński, określanemu mianem "prekursora parabanków" mężczyźnie grozi kara ponad 7 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik wyjaśnił, że mężczyzna swoją działalność rozpoczął 20 lat temu, po wyjeździe z Polski na Ukrainę. Tam też założył firmę, która zajmowała się głównie pośrednictwem finansowym, na które nie posiadała licencji Narodowego Banku Ukrainy. Oferta obejmowała między innymi lokaty z gwarantowanym zyskiem 10 proc. w skali miesiąca. Wpłacający po minimum 1000 dolarów klienci informowani byli, że ich środki inwestowane są w rozwój różnorodnych gałęzi przemysłu (m.in. produkcję obuwia i telefonów).

Sprawą zajął się ukraiński wymiar sprawiedliwości po tym, gdy okazało się, że firma jest piramidą finansową, niezdolną do zwrotu zobowiązań wobec klientów. Ziemowit T. został aresztowany i postawiony przed sądem pod zarzutem oszustwa. Sąd ukraiński uznał jednak, że prokuratura nie dopełniła wszelkich formalności i nakazał uzupełnienie sprawy.

Oskarżony uciekł do Polski, a jego sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach oraz katowicka Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pod koniec grudnia 2012 roku Ziemowit T. został oskarżony o oszustwa na łączną kwotę 4,5 mln zł, w wyniku których poszkodowanych zostało 800 osób.

Komentarze (9)
Polak oskarżony o prowadzenie parabanku na Ukrainie. Obiecywał zysk od inwestycji w buty
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 63

  Z Ukrainy to on uciekł nie przed wymiarem sprawiedliwości, a przed oszukanymi klientami. Prokuratura ukraińska wiedziała co robi puszczając go na wolność. Nie jeden taki cwaniaczek prosił o śmierć z włączoną lutownicą w srace....

 • arturo.k61

  Oceniono 24 razy 18

  Na Ukrainie po prostu: "wzięliby sekator - i po palcach" a u nas się bawią w sądy, procesy...
  Tam są krótkie i jasne zasady gry. Oszukasz - znajdziemy! i wyciągniemy kasę... choćby z Martwego ;-) Kości, siatkówka, płuca, serce... tez się da odzyskać USD ;-)

 • serwolatka5

  Oceniono 39 razy 3

  Dzisiaj w Polsce katolickiego dostojnika celebrytę ? będzie chowało 80 kardynałów o księżach nie wpomnę a w kraju przez nich pilnowanym ( chodzi o sumienia ) ku-wa i złodziej .

 • rabbinhood

  Oceniono 2 razy 2

  a może zdjęcie z czarnym prostokątem na oczach?Najlepiej takie jak się uśmiecha.

 • baby1

  Oceniono 9 razy -1

  Polak potrafi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje