Lista Kwaśniewskiego do europarlamentu? Na lewicę zagłosowałby co czwarty Polak

28.01.2013 06:25
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Wspólna lista lewicy pod patronatem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego może liczyć na co czwarty głos w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". Takie rozwiązanie nie podoba się jednak SLD, który nie zamierza poprawiać poparcia Ruchowi Palikota.
Badanie miało dwa warianty. Pierwszy zakładał osobny start w wyborach SLD i Ruchu Palikota, które mogłyby wtedy liczyć odpowiednio na 16 i 3 proc. poparcia. Ale gdyby miejsce tych dwóch ugrupowań zajęła wspólna lista pod patronatem Kwaśniewskiego, chciałoby na nią głosować 25 proc. badanych. Dałoby to miejsce na podium za PO i PiS.

- To pokazuje, że nazwisko byłego prezydenta wciąż jest dla wyborców lewicy magnesem. I niezależnie od tego, czy na co dzień popierają oni SLD czy Ruch Palikota - ocenia w rozmowie z "Rz" dr Rafał Chwedoruk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego. Do listy z byłym prezydentem na czele niechętnie pochodzi jednak samo SLD i zauważa, że byłaby ona jedynie w interesie Ruchu Palikota bądź związanych z Kwaśniewskim byłych polityków Unii Wolności.

Niezdecydowani gotowi poprzeć Kwaśniewskiego

Jak wynika z sondażu, brak listy byłego prezydenta niemal nie zmienia poparcia dla dwóch największych partii - na PO chce wtedy głosować 31 proc. (o 1 pkt proc. więcej, niż gdyby lista Kwaśniewskiego startowała), na PiS - 26 proc. (bez zmian). Natomiast PSL zyskałby 1 pkt proc. (z 7 do 8 proc.).

"Rz" zwraca uwagę, że bez wspólnej listy lewicy jest większy odsetek niezdecydowanych wyborców - 9 proc. przy zaledwie 5 proc., gdy taka lista występuje. I to właśnie ci wyborcy, poza sympatykami SLD i RP, są gotowi poprzeć Kwaśniewskiego - podkreśla gazeta.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (179)
Lista Kwaśniewskiego do europarlamentu? Na lewicę zagłosowałby co czwarty Polak
Zaloguj się
 • anothergirl1

  Oceniono 141 razy 51

  czy mi się zdaje, czy pan prezydent coraz bardziej kontrastem koloru twarzy do włosów coraz częściej przypomina Leppera?

 • dokto

  Oceniono 65 razy 45

  Głosujemy na coś czego jeszcze nie ma?
  To tak jak przy bursztynowym złocie :)

 • lord.wiader

  Oceniono 119 razy 31

  Gdyby to miala byc prawda, to by oznaczalo, ze Polacy rzeczywiscie nie zasluguja na nic wiecej niz miska zupy raz w tygodniu i kawalerka na kredyt do smierci. Przedostatni gasi swiatlo, ostatni kradnie zarowke.

 • deliberator

  Oceniono 150 razy 30

  Czy to ten sam, który tuż przed końcem swojej kadencji ułaskawił swoich kolegów z partii w tym też mordercę?
  Coś krótką pamięć ma ten naród a to dobrze nie wróży na przyszłość.

 • dziadekjam

  Oceniono 136 razy 24

  Najgorszy premier III RP był lokomotywą PO w ostatnich wyborach do PE, to dlaczego najlepszy prezydent III RP nie miałby być lokomotywą lewicy w wyborach do PE w 2015 roku? Pytanie tylko czy będzie chciał...
  PS. Millera by szlak trafił jak nic....

 • c.t.k

  Oceniono 58 razy 24

  Zostawi dużą,comiesięczną kasę dla tej bezzębnej ku...-polityki??.Wątpię

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje