Lista Kwaśniewskiego do europarlamentu? Na lewicę zagłosowałby co czwarty Polak

28.01.2013 06:25
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Wspólna lista lewicy pod patronatem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego może liczyć na co czwarty głos w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". Takie rozwiązanie nie podoba się jednak SLD, który nie zamierza poprawiać poparcia Ruchowi Palikota.
Badanie miało dwa warianty. Pierwszy zakładał osobny start w wyborach SLD i Ruchu Palikota, które mogłyby wtedy liczyć odpowiednio na 16 i 3 proc. poparcia. Ale gdyby miejsce tych dwóch ugrupowań zajęła wspólna lista pod patronatem Kwaśniewskiego, chciałoby na nią głosować 25 proc. badanych. Dałoby to miejsce na podium za PO i PiS.

- To pokazuje, że nazwisko byłego prezydenta wciąż jest dla wyborców lewicy magnesem. I niezależnie od tego, czy na co dzień popierają oni SLD czy Ruch Palikota - ocenia w rozmowie z "Rz" dr Rafał Chwedoruk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego. Do listy z byłym prezydentem na czele niechętnie pochodzi jednak samo SLD i zauważa, że byłaby ona jedynie w interesie Ruchu Palikota bądź związanych z Kwaśniewskim byłych polityków Unii Wolności.

Niezdecydowani gotowi poprzeć Kwaśniewskiego

Jak wynika z sondażu, brak listy byłego prezydenta niemal nie zmienia poparcia dla dwóch największych partii - na PO chce wtedy głosować 31 proc. (o 1 pkt proc. więcej, niż gdyby lista Kwaśniewskiego startowała), na PiS - 26 proc. (bez zmian). Natomiast PSL zyskałby 1 pkt proc. (z 7 do 8 proc.).

"Rz" zwraca uwagę, że bez wspólnej listy lewicy jest większy odsetek niezdecydowanych wyborców - 9 proc. przy zaledwie 5 proc., gdy taka lista występuje. I to właśnie ci wyborcy, poza sympatykami SLD i RP, są gotowi poprzeć Kwaśniewskiego - podkreśla gazeta.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (179)
Zaloguj się
 • aska.smerniak

  0

  Tak sobie rozkminiałem odnośnie PE i doszedłem do tego że, cokolwiek by pisali w gazetach czy na forach, prawda jest taka, że platforma obywatelska zaprasza do europarlamnetu celebrytów. Zero konkretnej treści tylko celebryci. Zobaczcie jakich kandydatów promuje prawo i sprawiedliwość twojpolityk.pl Przynajmniej oni popierają fachowców.

 • midhgardhsormr

  0

  Chyba nie tylko ja widzę, że miłośnicy pisu działa w internetach przed eurowyborami. I prawidłowo, bo wybranie "polityków" Donalda jeszcze raz do parlamentu UE może się skończyć kolejnymi prawami uderzającymi w gospodarkę polską. Poczytajcie nieco tu uczciwe-wybory.pl/ by wypracować sobie szersze wyobrażenie o europejskim parlamencie

 • czerwoneoczykoguta

  0

  Wróci silna lewica i dojedzie te prawackie małpeczki, oj dojedzie:))

 • 1group

  0

  Panie Kwaśniewski,na lewicę ale nie na lewactwo.
  Błazny palikotowe,to nie lewica.
  Poza tym w sferze obyczajowej lewica musi unikać pomysłów typu: związki pederastów,legalizacja narkotyków,zoologiczny antyklerykalizm.
  Lewicowi wyborcy,to nie zgraja politycznie poprawnych smarkaczy,trzeba ludzi traktować poważnie.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 1 raz -1

  Tu naprawde ten problezy rozwiazac ,bo ta osmiornica zydowska wyciaga macki ze wszystkich stron po wladze. Kwasnieski ,. Morozowski "pechowo trafił z sędzią Igorem Tuleyą - matka była policjantka MO, potem w służbie czynnej UB, ojciec szkolony w KGB w Moskwie. Sędzia za przykładem ojca łagodnie "potraktował" byłego SB-ka Tadeusza Szymańskiego, który, dostał tylko 5 lat więzienia, za katowanie AK-owców (roztłukiwał im czaszki łomem i publicznie rozstrzeliwał). Wspiera też obóz "magdalenki" gdyż nie zgodził się na uchylenie tajemnicy dziennikarskiej A. Michnikowi w trakcie procesu Rywina (postulat Bogdana Lewandowskiego z komisji śledczej) stąd też przed sądem obaj panowie nie odpowiadali na te same pytania - nie zbadano wątku tzw. manipulacji etycznej w całej aferze Rywina. Dziś sędziowie ze stalinowskich czasów sądzą tak samo jak zwykli - w samym oddziale Sądu Okręgowego w Katowicach naliczono ich 16!!! Jeszcze 20-30 lat temu ferowali kary śmierci, dziś na ciepłych posadkach i chronieni "amnestią" obozu Magdalenki i UW spijają śmietankę. Do dziś nie wyjaśniono - tj. umorzono śledztwa ws. G. Przemyka, ks. Popiełuszki, Niedzielaka, Zycha, Suchodolca, zabójstwa matki K. Piesiewicza, żony brata Popiełuszki. I taki prosty typ jak Mrozowski twierdzi że... "nie potrzebujemy lustracji" Itd....

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko lemingom można wmówić, że Kwach to lewica.
  Najbogatsi i ikony establishmentu przedstawiane są w tym zniewolonym kraju, jako lewicowcy.
  I jeszcze Kalisz w złotym jaguarze i Palikot z samolotem.
  Kiedy wam się otworzą oczy, drogie dzieci, że jedynie Kaczyński nie oszukuje...

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 2 razy 2

  Po co Kwaśniewski ? Dajcie od razu Jaruzelskiego ! Młodzi juz i tak niczego nie kumają ,reszta na "zmywaku"

 • misiupisiu2

  Oceniono 2 razy 0

  Co ci Zydzi jeszcze u nas w Polsce chca?Wymordowali nas ,zniszczyli i jeszcze im malo? Żydzi jednak mają świadomość, ile krzywdy wyrządzili polskiemu narodowi od 1944-go roku, sadowiąc się na kierowniczych stanowiskach bezpieki i systematycznie eksterminując najzacniejszych synów naszego narodu. Myślę, że czują ogromny ciężar poczucia winy za zbrodnie: Wolińskiej, Bermana, Różańskiego, Józefa Światło, Fejgina, Salomona Morela, Ozjasza Szechtera (ojca Adama Michnika) i innych. Jeśli tak jest w istocie, to rozumiem ich postawę. Myślę, że Polacy są gotowi im te okrutne zbrodnie i wszelkie niegodziwości wybaczyć, bo nie są narodem pamiętliwym, ale niech łaskawie Żydzi z odsłoniętą przyłbicą i honorowo przeproszą. Niech przeproszą za setki tysięcy zamordowanych w majestacie prawa Polaków z podziemia niepodległościowego (za gen. Nila i wielu innych). Niech wezmą na siebie ciężar odpowiedzialności za tę permanentną zbrodnię, dokonywaną w majestacie prawa na salach sądowych i w katowniach UB-cji. Niech wreszcie przeproszą za współczesny jawny antypolonizm w kierowanych przez nich mass-mediach na zachodzie (np. za "polskie obozy koncentracyjne"!), a nie ciągle doszukują się antysemityzmu w Polsce.

 • lokator_wawelu

  Oceniono 5 razy -1

  Złodziej, zdrajca i sprzedawczyk Kwaśniewski (Irak, więzienia CIA w Polsce, konkordat, Kulczyk i inni kryminaliści) może wystartować co najwyżej w wyścigu pod celę, gdzie jego - zaplutego sługusa czarnych złodziei i kapitału - miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje