"Gniot i tyle". Prawicowi dziennikarze o filmie National Geographic "Śmierć prezydenta"

27.01.2013 23:32
Fragment dyskusji na Twitterze

Fragment dyskusji na Twitterze (Fot. Twitter.com)

"Miałem przekonanie, że standardy dziennikarskie w PL są bardzo niskie. NatGeo ma jeszcze niższe. Nawet cienia próby dopuszczenia drugiej strony" - napisał na Twitterze prawicowy publicysta Igor Janke. "Nie mieli co dopuszczać. Nie ma drugiej strony. Po drugiej stronie jest paranoja, chore głowy, politykierstwo. Daliby plamę!" - odpowiadał mu Waldemar Kuczyński.
W czasie gdy telewizja National Geographic pokazywała odcinek serii "Katastrofa w przestworzach" opowiadający o katastrofie smoleńskiej, na Twitterze trwała gorąca dyskusja o rzetelności produkcji.

Film "Śmierć prezydenta" to próba rekonstrukcji przyczyn katastrofy na podstawie polskiego i rosyjskiego raportu. Wiele momentów pominięto. Nie znajdziemy tam spekulacji spod znaku Antoniego Macierewicza (choć kilkakrotnie wspomina się o narastających teoriach spiskowych otaczających katastrofę). Nie ma sporów między prokuratorami Polski i Rosji. Nie są wspomniane też żadne hipotezy dziennikarskie (na przykład ta o rzekomej kłótni gen. Błasika z pilotem na płycie lotniska na Okęciu). Więcej o filmie >>

Już po pokazach prasowych w prawicowych mediach pojawiły się głosy, że film jest "zmanipulowany" i "zrobiony tak, jakby redaktorem naczelnym NG był sam rzecznik rządu Paweł Graś". Dzisiejsza projekcja utwierdziła prawicowych dziennikarzy w tym przekonaniu.

Samuel Pereira z "Gazety Polskiej" pisał na Twitterze: "Byłem przekonany, że zachwyt GW jest przesadzony, ale po filmie trudno nie przyznać, że mają ku temu powód. Żenada to mało powiedziane". "Putin musiał sikać ze śmiechu, widząc serioznych inspekt. rosyjskich czule badających wrak i smutnie stwierdzających winę polskich pilotów".

Michał Karnowski z serwisu wPolityce: "Czy nie ma granicy bezczelności? Oglądając film National Geographic, co chwila zadawałem sobie to pytanie".


Igor Janke z serwisu Salon24.pl: "Miałem przekonanie, że standardy dziennikarskie w PL są bardzo niskie. NatGeo ma jeszcze niższe. Nawet cienia próby dopuszczenia drugiej strony. Niesamowite. Droga strona to ciemny lud ze spiskową wizją świata".Odpowiadał mu Waldemar Kuczyński: "Nie mieli co dopuszczać. Nie ma drugiej strony. Po drugiej stronie jest paranoja, chore głowy, politykierstwo. Daliby plamę! Panie Igorze, jak tylko powiedziano, że w NG będzie film, to wiadome było, że ujrzymy 'najwścieklej sfałszowany' twór NG od zawsze". "Film był jak każdy w NG. Pokazał, co się stało, ale Sekta św. Wraka dygocze z wściekłości, że pominięto paranoję o dwóch wybuchach" - pisał.


Natomiast bloger Azrael podsumował film: "I to by było na tyle. Dobranoc. Po filmie 'NG' o katas. w Smoleńsku jesteśmy znów 'na ścieżce' ku prawdzie, przeciw kłamstwom Macierewicza".Zobacz także
Komentarze (724)
Zaloguj się
 • magregory

  Oceniono 1 raz 1

  Moze poprzez Gazete Wyborcza dowiem sie od Gazety Polskiej...co rozumie przez RODZINE OFIAR SMOLENSKICH , bo dosc duzo czytam i wiem, ze sa rodziny pokrzywdzone, bo stracily swoich bliskich, ale prosza , zeby ich nie wrzucac do tego samego kotla co Blasikow, Wasermanow itd....Antek zrobil pewnym ludziom wode z mozgu....Tylko dlaczego oni w tak prymitywny sposob dadza sie manipulowac...Miejsc na listach wyborczych jest bardzo malo...

 • sigizm

  Oceniono 1 raz 1

  samochód pakujący się w drzewo z prędkością 300 km/h to już nie samochód po takim spotkaniu, wszystko się rozpada

 • trajkotek

  Oceniono 2 razy -2

  "... ważnym i jasnym punktem tej rekonstrukcji historycznej było stwierdzenie w zakończeniu, iż współpraca polsko-rosyjska w śledztwie układała się dobrze. Krzepiące stwierdzenie! Filmowcom z NG udało się odkryć ważny, a nieznany fakt...." >>>>> glosmichnika.blox.pl/2013/01/Gebert-dzeografik.html

 • angrusz1

  Oceniono 2 razy 0

  wiadomosci.wp.pl/page,3,title,Katastrofa-lotnicza-we-Wloszech-niewidzialna-reka-zaciera-slady,wid,15211871,wiadomosc.html

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 2 razy 2

  COORVA ILE MAM CZEKAĆ NA MINUSY????
  nawet Twoim przydupasom zabrakło odwagi???????

 • india.wr

  Oceniono 2 razy 2

  Spisek polsko-rusko-kanadyjski, wszyscy przeciwko Ankowi.
  Jak BBC nakręci film to Cameron będzie agentem KGD, jak film wyemituje TV FOX to amerykańscy republikanie będą sługusami Putina.

  Obłędowi polskiemu nie ma granicy

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 2 razy 0

  o co tu coooorva chodzi????? zawołać OJCA????

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkie niby krytyczne uwagi dotyczące tego filmu są tak samo zasadne, jak pamiętny, głośno zapowiadany i niezrealizowany protest Kaczyńskich wobec FAZ, który zakpił sobie z "męża stanu", co postanowił nieustępliwie bronić honoru kartofla. Teraz mamy wreszcie film o kartoflu!

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 2 razy 0

  chodziło mi o ORTOGRAFIĘ oczywiście

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje