Komisja Europejska grozi Polsce za nieuregulowane in vitro. "Macie dwa miesiące"

Przyrządy używane w leczeniu bezpłodności

Przyrządy używane w leczeniu bezpłodności (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Polski rząd dostał ultimatum - w ciągu dwóch miesięcy ma powiadomić, co zrobił, by uregulować problem zapłodnienia in vitro. Jeśli tego nie zrobi, może mieć sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Wezwanie świadczy o tym, że UE traci cierpliwość do polskiego sporu o in vitro. Unijną dyrektywę o warunkach pobierania i przechowywania ludzkich narządów, tkanek i komórek oraz postępowania z nimi mieliśmy wdrożyć do 2006 r. Zrobiliśmy to w stosunku do wszystkich narządów, tkanek i komórek oprócz rozrodczych i zarodkowych oraz samych zarodków. Unia nie nakazuje stosowania zapłodnienia in vitro, ale jego prawne uregulowanie - jeśli jest stosowane - już tak.

W komunikacie o wniosku Komisji Europejskiej z 24 stycznia czytamy: "Władze Polski muszą w ciągu dwóch miesięcy od przesłania wniosku podjąć niezbędne działania w celu zapewnienia zgodności z prawem UE oraz poinformować Komisję o przyjętych środkach. Jeżeli nie uczynią tego w wymaganym terminie, Komisja Europejska może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości".

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej podczas zabiegu in vitro Plemniki zniknęły z kliniki leczenia niepłodności? Nic nie można zrobić...
 • Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot i Leszek Miller  Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, zmniejszenie liczby posłów, wota nieufności. Co planują politycy w 2013 roku?
Komentarze (98)
Komisja Europejska grozi Polsce za nieuregulowane in vitro. "Macie dwa miesiące"
Zaloguj się
 • zeldox

  Oceniono 202 razy 150

  Świetna wiadomość od rana. W następnej kolejności dobiorą się kato-narodowcom do 4 liter za związki partnerskie.

 • karo80.0

  Oceniono 163 razy 139

  Nareszcie.
  Nic dziwnego że polskie "prawicowe" oszołomy tak nienawidzą Uni Europejskiej. Mentalnie nie mają z Europą absolutnie nic wspólnego.

 • blogfiles

  Oceniono 157 razy 127

  Dzięki Bogu że jesteśmy częścią struktur europejskich a nie IV Kaczystanem!

 • jeruzalemo

  Oceniono 107 razy 93

  Byc moze te nieroby z Wiejskiej cos zrozumieja,choc to nie takie pewne,poslowie w swej wiekszosci to nieszczescie Polski.

 • nie.mam.20

  Oceniono 82 razy 70

  @takitamsobie

  nie boj nic, cysterna swieconej wody w drodze.

 • karo80.0

  Oceniono 87 razy 63

  Nic dziwnego że polskie "prawicowe" oszołomy tak nienawidzą Uni Europejskiej. Mentanie nie mają z Europą absolutnie nic wspólnego

 • dziadekjam

  Oceniono 24 razy 24

  Ależ ta Komisja Europejska upierdliwa! Dopiero siódmy rok idzie, jak Polska powinna tę sprawę uregulować prawnie, a oni już Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości straszą. Styropianowi solidarnościowcy już dwudziesty czwarty rok z przerwami są przy władzy i swoich własnych " 21 Postulatów Stoczniowych" spełnić nie zdążyli...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje