Tysiące wiernych szło w kondukcie żałobnym kard. Józefa Glempa

27.01.2013 18:54
Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa

Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kondukt żałobny z trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa dotarł do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Jak ogłoszono, można oddawać tam hołd prymasowi, "dopóki będą chętni".
W kondukcie, który wyruszył z kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, szli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskupi, księża, zakonnicy, zakonnice, delegacje różnych instytucji i organizacji oraz kilka tysięcy wiernych. Harcerze niosą zapalone pochodnie.

Jutro o godz. 11 w archikatedrze rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa z udziałem ponad 80 kardynałów i biskupów. Ciało prymasa Glempa spocznie w archikatedralnej krypcie. Przed wyruszeniem konduktu w kościele Świętego Krzyża została odprawiona uroczysta msza żałobna z udziałem m.in. biskupów i warszawskiego duchowieństwa. - Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem: jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć - mówił w abp Józef Michalik podczas mszy.

"Był przydatny ojczyźnie"

W homilii podczas tej liturgii za najważniejsze przesłanie kard. Glempa abp Michalik uznał słowa wypowiedziane przez prymasa w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju - "aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi" - dzisiaj aktualne jest jego przesłanie - podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie stawiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności - mówił arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego homilię licznie zebrani w kościele Świętego Krzyża nagrodzili oklaskami.

- Świętej pamięci kardynał Glemp był przydatny ojczyźnie, kapłanom i ludowi właśnie dlatego, że był uczniem Chrystusa i służył ludziom całym sercem. Był człowiekiem głębokiej wiedzy i duchowej kultury. Miał doskonałą pamięć. Jako pasjonat wiedzy historycznej, umiał z historii czerpać dystans do współczesności - mówił abp Michalik. - Prymas był sprawdzonym nauczycielem narodu, człowiekiem pokoju i przebaczenia. Nie obnosił się ze swymi sukcesami i doznanymi ranami. Był wielki - dodał.

Zobacz także
Komentarze (80)
Tysiące wiernych szło w kondukcie żałobnym kard. Józefa Glempa
Zaloguj się
 • kadykianus

  Oceniono 63 razy 39

  W polskiej kulturze katolicyzmu ludowego i sporej obłudy, nie mieści się w głowie, że można krytykować nieboszczyka, to znaczy krytykować jego życie. Cenzor na gazecie.pl też w tej kulturze został wychowany.

  Krytyka Glempa jest jak najbardziej uzasadniona, drogi chłopcze w bluzie z kapturem, kasujący posty.
  Rozumiem dysonans poznawczy ale wytrzymaj. Proszę cię. To nie potrwa długo.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 41 razy 25

  Czy nikt z tego "rozmodlenia" nie zastanawia się jaki był faktyczny cel jego życia? Prokreacja, praca naukowa, praca rzemieślnicza ... co ten facet zrobił społecznie użytecznego w swoim bardzo długim życiu na Wasz koszt?

  Ciemnogród to nie jest słowo - otumanienie? Nawet mi Was nie żal :)

 • nedlog123

  Oceniono 19 razy 15

  i szli w milczeniu, a było to milczenie owiec...

 • troque

  Oceniono 21 razy 11

  Pogrzeb namiestnika powinien cicho odejść w zapomnienie.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 18 razy 10

  Czarne pijawki to największy szkodnik w Polsce. Wojtyła przez swój awans do Watykanu pchnął ten nieszczęsny naród kilkadziesiąt lat do tyłu ... a naiwny lud budował mu pomniki - czy to nie ironia losu Polaka?

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 20 razy 10

  Ale szopka, hehe ... już niedługo ten nieszczęsny lud powstanie z klęczek, czarne próżniaki :)

 • dansas

  Oceniono 34 razy 10

  Nie chę się czepiać...a może chcę? ale jak to jest żeby w niedzielę latać po mieście z trumną? Ja też tak będę mogł jak kojfnę? Zawsze słyszałem że w niedzielę nie ma pogrzebów....

 • best.bacha191

  Oceniono 11 razy 9

  Nie bardzo rozumiem te trzydniowe uroczoystosci pogrzebowe. Nawet papieza Jana Pawla zegnalismy w jeden dzien....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje