PO, PSL, RP: Niech TVP puści "Anatomię upadku". Ale film National Geographic też

Pozostawiona w błocie na miejscu katastrofy polska flaga (nie jest jasne, kto ją tam zostawił. Kadr z filmu

Pozostawiona w błocie na miejscu katastrofy polska flaga (nie jest jasne, kto ją tam zostawił. Kadr z filmu "Anatomia upadku" (fot. GazetaPolskaVD/Youtube)

Politycy PO, PSL i Ruchu Palikota są za tym, by TVP wyemitowała film o katastrofie smoleńskiej pt. "Anatomia upadku" Anity Gargas. - Jestem za pełnym pluralizmem - mówił w Radiu Zet Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Rozenek, podobnie jak europoseł PO Jacek Protasiewicz, zaznaczył, że film Gargas powinien być wyemitowany równolegle z filmem "Śmierć prezydenta" wyprodukowanym przez National Geographic.
O emisję filmu "Anatomia upadku", który kwestionuje ustalenia polskiej i rosyjskiej komisji badającej katastrofę smoleńską, zwróciło się kilka dni temu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. "Pozwalamy sobie przypomnieć, że obowiązkiem telewizji publicznej jest wszechstronne informowanie o najważniejszych wydarzeniach współczesnej historii Polski" - czytamy w liście SDP do TVP. Film Gargas to już kolejna produkcja smoleńska "Gazety Polskiej".

Z kolei w niedzielę o godz. 21 na kanale National Geographic wyemitowany zostanie film "Śmierć prezydenta" opowiadający o wypadku "z punktu widzenia polskiej komisji", która badała sprawę. Zdaniem polityków oba filmy powinny być pokazane w telewizji publicznej.

"Mamy telewizję rządową"

- Jeśli ma być pokazana w TVP "Anatomia upadku", to równolegle z filmem wyprodukowanym przez National Geographic. Tak, by pokazać oba punkty widzenia. To byłoby sensowne - uważa poseł PSL Stanisław Żelichowski.

Z Żelichowskim zgadza się rzecznik PiS Adam Hofman. - Jeżeli TVP chce pokazać NG, to musi pokazać też drugi. Powinny się pojawić w przestrzeni publicznej równorzędnie, wtedy będziemy mieli do czynienia z telewizją publiczną - mówił. - Jeżeli telewizja przekazuje jedną wersję, mamy do czynienia z telewizją rządową. A to, niestety, staje się normą - dodał.

"Pokazać. Ale pewnie będzie równie głupi jak poprzednie"

Poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek przyznał, że nie widział "Anatomii upadku". - Ale telewizja powinna puszczać wszystko, o ile trzyma coś poziom techniczny i nadaje się do emisji. Również filmy Konrada Szołajskiego, które leżą na półce dlatego, że krytykują Kościół katolicki. Jestem za pełnym pluralizmem. Jestem przeciwny, by kłaść filmy na półkę dlatego, że nie odpowiadają jakiejś ideologii. Niech sobie ludzie sami zdanie wyrobią - mówił. - Jak znam życie, bo poprzednie filmy o Smoleńsku oglądałem, będzie on równie głupi. Większość ludzi określi to jako głupią propagandówkę.

"Po filmach powinna nastąpić dyskusja"

Podobne stanowisko ma europoseł Jacek Protasiewicz. - Emisja obu miałaby sens, ale po filmach powinna nastąpić dyskusja. Jak będę rozmawiać z prezesem telewizji, powtórzę to - dodał.

Zdaniem Janusza Zemke, który filmu nie widział, wszystko zależy od tego, "jaki to film". - Telewizja nie powinna pokazywać filmów pod naciskiem. Telewizja bierze odpowiedzialność za jakość materiałów. Najlepiej, by partie miały swoje bloki programowe w telewizji i w paśmie PiS byśmy to puścili - dodał.

"Błędy merytoryczne"

Przypomnijmy: Kilka dni temu eksperci lotniczy oraz byli członkowie komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej obejrzeli i ocenili film "Anatomia upadku" autorstwa Anity Gargas. W rozmowie z "Polityką" specjaliści wypunktowali szereg błędów merytorycznych popełnionych przez twórców filmu. - Świadkowie w zasadzie potwierdzili nasze ustalenia - twierdzą.Zobacz także
Komentarze (322)
PO, PSL, RP: Niech TVP puści "Anatomię upadku". Ale film National Geographic też
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 492 razy 332

  różnica polega na jednej małej sprawie - "Anatomia upadku"ma być puszczona w TVP a "Śmierć Prezydenta - swoją droga co za głupek to tłumaczył" na kanale National Geographic. To nie jest równe traktowanie filmów...jeśli już to oba w TVP wtedy będzie można zobaczyć różnice pomiędzy fachowcami z National Geographic a amatorami typu PiS czy Anity Gargas .
  Moim zdaniem oszołomów spod znaku PiS nic i nikt nie przekona że białe to jest białe. Oni nie opierają się na wiedzy ale na wierze w J.Kaczyńskiego i Macierewicza.

 • dziadekjam

  Oceniono 335 razy 267

  "Po filmach powinna nastąpić dyskusja"
  ===============================
  Wszelkie dyskusje w tej materii przypominają dialog przekupek i prowadzone są przez polityków "wszechwiedzących" w stylu Henry Czarneckiego, tudzież "jojo" Brudzińskiego. Jedynym "uroczym" elementem takich dyskusji jest przecudnej urody posłanka Kempa, która jest zawsze "na kursie i na ścieżce zdradzona o świcie".

 • iremus

  Oceniono 280 razy 206

  A najlepiej to niech wyemitują film; "O dwóch takich co ukradli księżyc". Będzie to film poglądowy dla agentów ABW, CBA, CBŚ, Urzędów Kontroli Skarbowej i iinych organów kontrolnych III RP.

 • zenblue1

  Oceniono 207 razy 169

  Od kiedy to polityk ma dyktować telewizji co ma puścić ?
  Czy Merkel lub jej kolega decyduje co ma być w Das Erste,ProSieben lub ARD ?

 • epupecki

  Oceniono 230 razy 156

  Nie widzę żadnego powodu aby pokazywać w TVP cokolwiek co spłodzą Durni 2010! Po co ludziom robić wodę z muzgu? Dużo prostych ludzi wierzy, że wszystko co w telewizji pokażą to prawda...

 • czarnybialyszary

  Oceniono 176 razy 138

  BLISCY KATASTROFY sprzed niemal 8 lat w na wystawie gołębi w Katowicach NIE DOSTALI DO DZIŚ ŻADNYCH ODSZKODOWAŃ! Przez tyle lat trwają postępowania sądowe! Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego media zajmują się sprawą Smoleńska 1000000000 razy bardziej niż wieloma podobnymi tragediami?! Przecież w ciągu 6 dni na drogach w Polsce GINIE TYLE SAMO OSÓB CO w czasie tej próby lądowania we mgle!!!!

 • iha-iha-iha

  Oceniono 100 razy 86

  kto ogląda tv - tam są tylko reklamy, reklamy i jeszcze raz reklamy
  a film to przerywaja kilka razy na pół godziny i nie pamięta się co było wcześniej

 • widz102

  Oceniono 22 razy 20

  'anatomia upadku, czyli jak wzíęłam 3 miliony i pokochałam bombę' ? Czy raczej-'anatomia upadku, czyli jak zdobyć grupową nagrodę Darwina '2010'? A może 'anatomia upadku, czyli krótki kurs awioniki tu-154 dla opornych'? Bo nie za bardzo rozumiem? . A może: ' anatomia upadku, czyli dlaczego upadek na głowę stu ton (v270km/h),czyliz energią kinetyczną równą energii ciała o zadanej masie spadającego swobodnie z wysokości wieży eiffela w paryżu jest szkodliwym dla zdrowia'?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje