Pożar nocnego klubu w Brazylii. 232 ofiary

27.01.2013 12:11
Pożar nocnego klubu w Santa Maria w Brazylii

Pożar nocnego klubu w Santa Maria w Brazylii (Fot. AP)

232 osoby zginęły w nocnym klubie w mieście Santa Maria w południowej Brazylii w pożarze spowodowanym pokazem pirotechniki. Większość ofiar zadusiła się gęstym dymem. Około 200 osób zostało rannych. Wcześniej podawano, że ofiar było 245.
- Liczba osób zabitych wynosi 232, w tym 120 mężczyzn i 112 kobiet - poinformowała policja, dodając, że przyczyną śmierci większości ofiar było uduszenie. Z wnętrza dyskoteki zostały wydobyte już wszystkie ciała, a sam budynek zabezpieczono na potrzeby śledztwa. Zostały one przewiezione do miejskiego centrum sportowego w Santa Maria, gdzie rodziny mogą identyfikować bliskich.

Ogień wybuchł około godz. 2 w nocy czasu miejscowego (godz. 5 czasu polskiego) w klubie Kiss. Według przedstawiciela klubu sala była niemal pełna i bawiło się w niej wówczas od 1000 do 2000 ludzi. Wśród gości wybuchła panika i zaczęli przepychać się do wyjścia. Cytowany przez lokalną gazetę 23-latek powiedział: "Udało mi się wyjść tylko dlatego, że jestem bardzo silny".

Pożar w zatłoczonym klubie wywołał prawdopodobnie pokaz pirotechniczny. Luiza Sousa, przedstawicielka policji z Santa Maria, powiedziała agencji Reuters, że ogień wybuchł, gdy jeden z członków występującego właśnie zespołu albo jego ekipy technicznej zapalił flarę, od której zajął się sufit klubu, a ogień rozprzestrzenił się w ciągu kilku sekund. - To działo się naprawdę szybko. Było dużo dymu, bardzo ciemnego - relacjonuje 29-latka, której udało się wyjść. Jak podaje straż pożarna, niektóre drzwi prowadzące na zewnątrz dyskoteki były zamknięte.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff z powodu tragedii skróciła wizytę w Chile, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej i regionalnego bloku Ameryki Łacińskiej i Karaibów CELAC, i wraca do kraju - poinformował jej rzecznik. Santa Maria, położona na samym południu Brazylii przy granicy z Argentyną i Urugwajem, w odległości około 300 km od stolicy stanu Rio Grande do Sul, Porto Alegre, jest ważnym miastem uniwersyteckim. Mieszka tam około 250 tys. ludzi.

Najnowsze informacje