Kardynał Nycz: Prymas Glemp służył jedności, a nie podziałom

27.01.2013 10:06
Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Prymas senior kardynał Józef Glemp służył mądrej jedności, a nie upokarzającym podziałom - podkreślił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy żałobnej w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża w intencji zmarłego prymasa. Metropolita wskazał, że prymas w imię miłości do Kościoła potrafił przyznać się do swoich błędów i przeprosić za nie oraz za grzechy Kościoła.
- To nie jest powszechna praktyka. Często zresztą był za to krytykowany, że za mało radykalny, że za bardzo pojednawczy, że niepotrzebnie przeprasza za grzechy Kościoła czy słabości nas, Polaków. Ale czyż Jan Paweł II nie słyszał podobnych słów krytyki, zwłaszcza w roku jubileuszowym 2000, gdy przepraszał za grzechy i błędy Kościoła? - mówił kardynał Nycz do licznie zgromadzonych wiernych.

"Apostoł jedności, a nie rozłamu"

Ten wymiar posługi księdza prymasa - jak zaznaczył kardynał Nycz - podkreślił w telegramie na pogrzeb papież Benedykt XVI, gdy pisze: "Ta miłość Boga i Kościoła, troska o życie każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i narodu. Kontynuując dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z papieżem Janem Pawłem II z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków. Ufając Bożej Opatrzności, patrzył z optymizmem w nowe tysiąclecie, w które dane mu było wprowadzić wspólnotę wiernych w Polsce".

Wczoraj rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe kardynała Glempa. Tłumy ludzi przybyły do kościoła Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie od rana wystawiono trumnę z ciałem zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa. Przed kościołem mimo siarczystego mrozu oczekiwało wiele osób, by oddać ostatni hołd. Kardynał Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą zostanie pochowany w poniedziałek w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje