Wojska francuskie i malijskie zdobyły "twierdzę" islamistów

27.01.2013 07:21
Francuscy żołnierze w Mali

Francuscy żołnierze w Mali (Fot. Thibault Camus AP)

- Wojska malijskie i wspierające je oddziały francuskie wyparły islamistów z położonego na północy Mali miasta Gao, będącego dotychczas ich "twierdzą" - poinformował rzecznik armii malijskiej. Według rzecznika armii francuskiej ok. 12 islamistów poniosło śmierć. Wojska malijskie i francuskie nie poniosły strat.
Podczas operacji, wspieranej przez francuskie samoloty i śmigłowce bojowe, najpierw opanowano lotnisko w Gao, a następnie strategiczny most na rzece Niger. Analitycy podkreślają, że był to - jak dotychczas - największy sukces w ofensywie przeciwko powiązanym z Al-Kaidą islamistom, którzy opanowali północ kraju. Gao było największym miastem pozostającym dotychczas w rękach islamistów. Zdaniem analityków celami kolejnej fazy ofensywy mogą być miasta Timbuktu i Kidal.

W interwencji w Mali uczestniczy około 2 tys. żołnierzy francuskich oraz ponad tysiąc żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej i Czadu. Państwa afrykańskie, m.in. Liberia, Gwinea-Bissau, Burundi i Uganda, poinformowały, że zamierzają wysłać do Mali, zgodnie z mandatem ONZ, siły liczące ok. 7700 żołnierzy.

Islamscy rebelianci z Ruchu na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom. W ramach swych rządów wprowadzili skrajną formę szariatu, praktykując publiczne egzekucje, amputacje kończyn i chłosty.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 0

  I dobrze, ekstremizm trzeba marginalizować. Ja nie miałbym nic przeciwko żeby ekstremiści islamscy mieli swoje państwo i TOTALNIE odcięli się od świata. Problem w tym, że oni w swoim statucie mają walkę z niewiernymi i ekspansję siłową.

 • critto

  Oceniono 4 razy 0

  BRAWO, wreszcie jakaś dobra wiadomość!! Tępić fanatyków islamskich, którzy chcą zniewolić swój własny naród, narzucić mu skrajne zasady religijne, których on nie podziela. Dobrze, że ta akcja jest pod auspicjami ONZ, dzięki temu nikt nie może powiedzieć, że to "nielegalna inwazja".

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  @zigzaur
  Pomijajac Twoj sarkaz i dobrze bo to swiadczy o poczuciu humoru jestem sklonny zgodzic sie,tylko nie do konca.W ogole panstwa narodowe sa przeznaczne do podzialu,wszystkie panstwa.Dzisiaj juz oficjalnie sie mowi ze demokracja traci na rzecz kapitalu(globalnego kapitalu) swoja moc i decyzyjnosc.Nawet takie panstwa jak USA,dzisiaj Francja bo o niej artykul,Anglia sa tylko instrumentami i my podatnicy tych panstw sila rzeczy.W uproszczeniu piszmy oni,wiec oni przjeli doktryne niejakiego Trockiego ktory powiedzial ze socjalizm bedzie tylko realny i trwaly jezeli bedzie globalny (totalitaryzm globalny) moim zdaniem.Kapital korporacyjny dokladnie to robi de fakto przejuje wladze.Nie ma to nic wspolnego z socjalizmem ani tradycyjnym kapitalizmem,przychodzi mowa era,narazie sie ksztaltuje.Moim zdaniem era totalnego zamordyzmu i marzenie Trockiego sie zisci.

 • kola

  Oceniono 6 razy 0

  Zbrodniarze i NATOwscy przestępcy mordują ludzi w celu zagarnięcia ich ziemi i surowców a przygłupie, niedouczone Polaczki kibicują tym bandytom, tak jak kiedyś kibicowali wyprawom krzyżowym i pogromom na żydach.

  Obrzydzenie na takich szmaciarzy.

 • aurel12

  Oceniono 7 razy -1

  osoby :
  pismaki_klamia
  calli
  kola
  y0rg
  pumpernik
  iremus
  polaczek0
  proszone są do udania się do najbliższego punktu NFZ w celu odebrania skierowania na darmowy zabieg eutanazji....

  czyli tak po ludzku -byście czerwone palanty zajarzyli..... sperd.alac z Polski do ukochanych kozojebców lub do Moskwy( jedna terrorystyczna banda) jak wam sie fiut.y tu nie podoba..a jeśli chcecie tu siedziec to zamknąć te śmierdzące ryje i nie bronic bandytów i morderców

 • zbig501

  Oceniono 4 razy -2

  czy was ludzie pogięło? chcecie żeby arabole rządzili światem?, obrzucacie innych błotem aby obrzucać, przecież tak zachowją się pisowskie łęty kartoflane oberkartofla kaczyńskiego

 • doni72

  Oceniono 3 razy 3

  @pismaki_klamia
  Rosja i Chiny takze sa czescia tej globalnej ukladanki i biora w niej udzial.Rosja i Chiny tez musza cos miec z tego tortu zwanego globalizacja,takie jest prawdziwe oblicze polityki globalnej niestety.Nie wiem ile jeszcze zostalo czasu na przerobienie planety w federacje korporacyjno-autorytarna ale nie wiele.Totalitaryzm globalny zawlaszcza coraz wiecej przestrzeni i przyja taktyke kameleona,trzeba wytezac wzrok zeby dostrzec tego demona.Ubranka jakie przywdziewa i formy prezentacji to profesjonalnie zorganizowana zmylka.

 • sigizm

  Oceniono 7 razy -5

  kurcze, ilu się tu tych talibów nazbierało, dobrze byłoby przeczyścić to towarzystwo

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiście Rosja i Chiny są współwinne tej sytuacji, bo nie zablokowały tej akcji w Radzie Bezpieczeńśtwa ONZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje