Ponad 30 osób zginęło, 200 rannych w zamieszkach w Egipcie

26.01.2013 19:14
Kibice klubu Al-Ahly świętują wyroki śmierci za zamieszki po meczu w Port Saidzie

Kibice klubu Al-Ahly świętują wyroki śmierci za zamieszki po meczu w Port Saidzie (Fot. Khalil Hamra AP)

Co najmniej 27 osób zginęło w zamieszkach w Port Saidzie na północy Egiptu po skazaniu przez sąd w Kairze na karę śmierci 21 uczestników krwawych starć z lutego ubiegłego roku w tym mieście po meczu piłkarskim. Rannych jest ponad 200 osób.
Protesty w Port Saidzie rozpoczęły się, gdy krewni 21 skazanych dziś przez sąd w Kairze za udział w wydarzeniach z 1 lutego 2012 roku usiłowali opanować miejscowe więzienie i uwolnić skazanych.

Według świadków nieznane osoby otworzyły ogień w kierunku policji, która odpowiedziała gazem łzawiącym. Wśród zabitych jest co najmniej dwóch policjantów i dwóch piłkarzy miejscowej drużyny.

Starcia w pobliżu więzienia

Starcia przeniosły się na ulice w pobliżu więzienia. Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych, więzienie zostało ostrzelane z broni automatycznej. W mieście pojawiło się wojsko w celu uspokojenia, stabilizacji i ochrony własności publicznej - poinformował generał Ahmed Wasfi. Po zakończeniu starć ulice wciąż patrolowały wozy bojowe.

1 lutego ubiegłego roku w Port Saidzie doszło do najkrwawszej tragedii w sportowej historii Egiptu. Starcia wybuchły po zakończeniu spotkania między zespołami Al-Masry i Al-Ahly. Na boisko wkroczyli kibice obu drużyn i doszło do bitwy, której nie była w stanie zapobiec policja. W wyniku zamieszek zginęły 74 osoby, przy czym wiele zostało zadeptanych na śmierć, a kilkaset osób zostało rannych. W kraju ogłoszono wówczas trzydniową żałobę; początkowo zawieszono, a później odwołano mistrzostwa Egiptu w piłce nożnej.

"Opieszałość sił bezpieczeństwa?"

Po tych zamieszkach w Kairze i Suezie odbywały się wielkie demonstracje, podczas których zarzucano siłom bezpieczeństwa opieszałość. Doszło do starć z policją, w których zginęło 16 osób.

W połowie marca ubiegłego roku prokuratura egipska postawiła zarzuty 73 osobom. Część z nich usłyszała zarzut zabójstwa, inne - niedopatrzenia. Wśród oskarżonych było dziewięciu funkcjonariuszy policji i dwóch nieletnich. Oskarżono m.in. zawieszonego po zamieszkach szefa policji w Port Saidzie generała Issama Samaka. Wyroki na 52 pozostałe sądzone osoby mają być ogłoszone 9 marca br.

Do dzisiejszych zamieszek w Port Saidzie doszło dzień po krwawych starciach, które wybuchły w związku z drugą rocznicą protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. W starciach tych zginęło, według najnowszego bilansu, dziewięć osób, a ponad 530 zostało rannych.

Mursi potępia przemoc

Po piątkowych i sobotnich zamieszkach Rada Obrony Narodowej, na której czele stoi prezydent Mohammed Mursi, potępiła przemoc, do jakiej doszło na ulicach egipskich miast, i wezwała do szerokiego dialogu narodowego, by rozwiązać różnice polityczne.

Minister ds. mediów Metwali Salah Abd el-Maksud oświadczył po posiedzeniu rady, że władze rozważają wprowadzenie w regionach, w których doszło do niepokojów, stanu wyjątkowego lub godziny policyjnej.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • merkury-3

  0

  Usa poparlo obalenie Mubaraka bedzie tam tylko chaos

 • merkury-3

  0

  Usa poparlo obalenie Mubaraka bedzie tam tylko chaos

 • kamyk39

  Oceniono 1 raz 1

  Mohammed Mursi, potępiła przemoc,

  - cwaniak, co zlego to nie ja.

 • 12345janka

  Oceniono 3 razy -3

  Dajcie Arabom wolność to wyrżną się jak wściekłe psy. Taka to jest muzułmańska miłość.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 3

  To dopiero początki wolności, będą większe dokazywania.

 • msypa

  Oceniono 2 razy 0

  7 miesięcy temu pisałem po powrocie z wakacji: Nie jechać do Egiptu bo się nastroje radykalizują! Kilka dni temu napisaliście, że Polacy najchętniej wybierają Egipt na wakacje. Artykuł wydał mi się sponsorowany. Nawet tego nie skomentowałem bo nie mam już sił. Róbcie tak dalej a zakończy się czyjąś tragedią. Jest wiele ciepłych, spokojnych miejsc na świecie.

 • szachtar.donieck1

  Oceniono 3 razy 1

  głupki ! ,swoją energię powinni wykorzystać na sąsiadach z israela :)

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Iran nie przyjmuje należności za ropę w dolarach...
  Amerykańskie banki muszą wydawać nie tylko ogromne ilości zielonej makulatury produkowanej przez Federal Reserve Board rt.com/business/news/us-major-deposit-withdrawal-740/ ale i tony prawdziwego złota rt.com/news/gold-manhattan-new-york-594/ zdeponowane po 2ej wojnie światowej.
  Ciekawe czy USA przy zwrocie niemieckiego depozytu złota spróbują numeru z podmianą na pozłacane sztaby wolframu tak jak z Chinami?

 • wyjepka

  Oceniono 1 raz 1

  Biedni ludzie ! Dali sobie zmiksować w mózgach dwa przeciwstawne pojęcia : wolność i demokrację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje