Ponad 30 osób zginęło, 200 rannych w zamieszkach w Egipcie

26.01.2013 19:14
Kibice klubu Al-Ahly świętują wyroki śmierci za zamieszki po meczu w Port Saidzie

Kibice klubu Al-Ahly świętują wyroki śmierci za zamieszki po meczu w Port Saidzie (Fot. Khalil Hamra AP)

Co najmniej 27 osób zginęło w zamieszkach w Port Saidzie na północy Egiptu po skazaniu przez sąd w Kairze na karę śmierci 21 uczestników krwawych starć z lutego ubiegłego roku w tym mieście po meczu piłkarskim. Rannych jest ponad 200 osób.
Protesty w Port Saidzie rozpoczęły się, gdy krewni 21 skazanych dziś przez sąd w Kairze za udział w wydarzeniach z 1 lutego 2012 roku usiłowali opanować miejscowe więzienie i uwolnić skazanych.

Według świadków nieznane osoby otworzyły ogień w kierunku policji, która odpowiedziała gazem łzawiącym. Wśród zabitych jest co najmniej dwóch policjantów i dwóch piłkarzy miejscowej drużyny.

Starcia w pobliżu więzienia

Starcia przeniosły się na ulice w pobliżu więzienia. Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych, więzienie zostało ostrzelane z broni automatycznej. W mieście pojawiło się wojsko w celu uspokojenia, stabilizacji i ochrony własności publicznej - poinformował generał Ahmed Wasfi. Po zakończeniu starć ulice wciąż patrolowały wozy bojowe.

1 lutego ubiegłego roku w Port Saidzie doszło do najkrwawszej tragedii w sportowej historii Egiptu. Starcia wybuchły po zakończeniu spotkania między zespołami Al-Masry i Al-Ahly. Na boisko wkroczyli kibice obu drużyn i doszło do bitwy, której nie była w stanie zapobiec policja. W wyniku zamieszek zginęły 74 osoby, przy czym wiele zostało zadeptanych na śmierć, a kilkaset osób zostało rannych. W kraju ogłoszono wówczas trzydniową żałobę; początkowo zawieszono, a później odwołano mistrzostwa Egiptu w piłce nożnej.

"Opieszałość sił bezpieczeństwa?"

Po tych zamieszkach w Kairze i Suezie odbywały się wielkie demonstracje, podczas których zarzucano siłom bezpieczeństwa opieszałość. Doszło do starć z policją, w których zginęło 16 osób.

W połowie marca ubiegłego roku prokuratura egipska postawiła zarzuty 73 osobom. Część z nich usłyszała zarzut zabójstwa, inne - niedopatrzenia. Wśród oskarżonych było dziewięciu funkcjonariuszy policji i dwóch nieletnich. Oskarżono m.in. zawieszonego po zamieszkach szefa policji w Port Saidzie generała Issama Samaka. Wyroki na 52 pozostałe sądzone osoby mają być ogłoszone 9 marca br.

Do dzisiejszych zamieszek w Port Saidzie doszło dzień po krwawych starciach, które wybuchły w związku z drugą rocznicą protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. W starciach tych zginęło, według najnowszego bilansu, dziewięć osób, a ponad 530 zostało rannych.

Mursi potępia przemoc

Po piątkowych i sobotnich zamieszkach Rada Obrony Narodowej, na której czele stoi prezydent Mohammed Mursi, potępiła przemoc, do jakiej doszło na ulicach egipskich miast, i wezwała do szerokiego dialogu narodowego, by rozwiązać różnice polityczne.

Minister ds. mediów Metwali Salah Abd el-Maksud oświadczył po posiedzeniu rady, że władze rozważają wprowadzenie w regionach, w których doszło do niepokojów, stanu wyjątkowego lub godziny policyjnej.

Zobacz także
Komentarze (41)
Ponad 30 osób zginęło, 200 rannych w zamieszkach w Egipcie
Zaloguj się
 • qwww

  Oceniono 82 razy 36

  "arabska wiosna ludów" i "demokracja"
  a jak tam w Libii, bo jakoś koszerne łobuzy mało stamtąd doniesień... ponoć GB ewakuowało konsulat w Benghazi... tak to jest pomagać terrorystom... śp. Kaddafi śmieje się zza grobu... szczęście, że Assad w Syrii tępi tę muzułmańska terrorystyczną dzicz...

 • alejajaniemaco

  Oceniono 42 razy 22

  To pewnie musieli byc powstancy !!! Jak najszybciej trzeba pomoc im obalic rezim ! Najlepiej wprowadzajac strefe zakazu lotow nad Egiptem i bombardujac wybrane cele naziemne ktore ta rezolucje lamia.

 • tirinti

  Oceniono 38 razy 20

  Jak rządził Mubarak to był porządek. Nie chcieli, protestowali to teraz giną.

 • tenare

  Oceniono 39 razy 17

  Obecna marionetkowa władza ustanowiona przez państwa zachodnie w Egipcie jest OK. Wolno jej zabijać obywateli i ONZ nie ma nic przeciwko temu.

 • marcin1956

  Oceniono 28 razy 16

  Czytam Wasze komentarze i mam wrażenie, że czytam wypowiedzi dzieci na etapie walenia się grabkami w piaskownicy.
  Egipski lud potrzebuje CHLEBA, igrzyska już mieli 2 lata temu (co prawda wtedy też wołali o chleb, ale dostali igrzyska i na chwilę wystarczyło).
  Teraz możliwe są tylko 2 scenariusze: albo obecny rząd znajdzie chleb lub uruchomi igrzyska (czytaj: znajdzie wroga typu Izrael, którego można będzie obwiniać; albo Koptów, których nie tylko można będzie obwiniać za nędzę w kraju, ale można też będzie nieźle złupić) albo nastąpi kolejny przewrót - tym razem w stronę znacznie bardziej radykalnych odłamów islamistów, czyli po prostu realizacja filozofii al-Kaidy.
  Pytanie nie brzmi CZY, tylko KIEDY do tego dojdzie.

 • nrozsklov

  Oceniono 72 razy 16

  egipska rewolucja sie konczy tak jak rewolucja w polsce - posluzyli sie biedakami zaslepionymi propaganda o rownosci i sprawiedliwosci a potem posadzili na stolku balcerowicza ktory wylaczyl kazda mozliwa konkurencje dla zachodnich kapitalistow przejmujacych polska ziemie, jej bogactwa i ludzi pod wlasnosc

 • zonzonel

  Oceniono 22 razy 12

  Pozwolę sobię podsumować:
  Zorganizowano mecz futbolowy.
  Mecz skończył się śmiercią 74 osób.
  Zorganizowano więc proces.
  Który się skończył skazaniem 21 osób na śmierć.
  Zorganizowano zamieszki.
  Które się skończyły (?) śmiercią 27 osób.

  Czy tam nikomu nie przychodzi do głowy po prostu zostać w domu??

 • plumgazeta

  Oceniono 8 razy 6

  Do rekordu kulturalnej Europy im daleko.
  W przeciągu 5 lat nawzajem wymordowało się blisko 40 mln ludzi. ( Nie liczę tych w Azji ) To prawie milion miesięcznie.
  Prym wiodły te najbardziej nowoczesne, ze znakomitymi naukowcami, teatrem, baletem i literaturą:. Niemcy i ZSRR. ZSRR-gdzie po rewolucji dokonano olbrzymiej transformacji- powszechne szkolnictwo średnie i wyższe , rozwój przemysłu, nauki i zycia społecznego. W którym ucywilizowano miliony z innych narodów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje