Kwaśniewski: Nie mam zobowiązań, by mówić, ile zarabiam, ale podatki płacę w Polsce

26.01.2013 18:21
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

- Nie mogę ujawnić, ile zarabiam, chociażby z tego względu, że w radach nie zasiadam sam, a nie mam upoważnienia do ujawniania zarobków innych osób - mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Wprost". Dodaje też, że wszystkie podatki płaci w Polsce.
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Wprost", odnosząc się do kwestii swoich zarobków w radach nadzorczych, podkreśla, że jako osoba prywatna nie jest zobowiązany informować o ich wysokości. Dodaje jednak, że wie o nich urząd skarbowy, ponieważ "wszystkie podatki płaci w kraju".

"Nie podjąłem decyzji ws. powrotu do polityki"

Na pytanie, dlaczego zarobki byłego prezydenta stały się kwestią, która interesuje media, prezydent Kwaśniewski mówi, że jest to prawdopodobnie związane z możliwością jego powrotu do polityki. - To takie pewnego rodzaju ostrzeżenie, żebym nie wracał, chociaż, jak podkreślam, jeszcze nie podjąłem żadnej decyzji w tej sprawie - mówi.

Były prezydent podkreśla, że nie może ujawnić wysokości swoich zarobków. - W radach, których jestem członkiem, nie zasiadam sam, a nie mam upoważnienia do ujawniania wysokości zarobków od innych osób. Musiałbym poinformować te osoby i uzgodnić z nimi, że taką i taką informację upubliczniam. To jest tzw. tajemnica handlowa, która obowiązuje wszędzie, na całym świecie, więc nie mam zamiaru jej łamać - dodaje.

"Jestem osobą prywatną"

- W dniu, w którym zdecyduję się, jeżeli zdecyduję się podjąć działalność publiczną, polityczną, ponownie, zacznę podlegać wszystkim przepisom, jakie są z tym związane, więc oświadczeniom majątkowym, informacji itp. - mówi Kwaśniewski.

- Dzisiaj jestem osobą prywatną i nie mam żadnych zobowiązań, żeby składać tego typu oświadczenia, poza urzędem skarbowym, co robię bardzo solennie. Wszystkie moje fundusze są w Polsce, wszystkie podatki płacę w kraju, nie mam żadnych kont za granicą, więc wszystko z punktu widzenia polskich władz państwowych jest całkowicie jasne i przejrzyste - dodaje były prezydent.

Cały wywiad ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • pawelprzadak

  0

  asdasdasdasd

 • razb1947

  0

  Powinien tak dostać żeby narobił na rzadko to by odrazu się przyznał ile zarabia i ile nakradł.

 • antekguma1

  0

  Jako niedoszły magister kwasny może zarabiać na lewo i prawo ile chce i ile mu zapłacą, ale jako były prezydent Polandi już nie za koniecznie - tnij.org/ub3f

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 1 raz -1

  Kulczyk, Kazachstan i dożywotnia pensja od podatników - jest nieźle jak na gościa bez dyplomu :)

 • atlas41

  Oceniono 5 razy 3

  Nie chodzi ile ale u kogo i za co panie Kwasniewski; u kogo to wiemy a za co to sie domyslamy.Zawsze byl pan dla mnie zwyklym karierowiczem ktory dla kasy jest zrobic prawie wszystko; nie jest to karalne szkoda tylko ze takiego czlowieka wybrano prezydentem, bo przeciez to nie pierwszy raz kiedy musimy sie za pana wstydzic. Palikot trzymaj sie z daleka od Kwasniewskiego bo gosciu najdelikatniej mowiac smierdzi korupcja przez duze P i polityczne jest passe.Nie mozna uzdrawiac naszego chorego kraju z ludzmi tak moralnie zdeprawowanymi jak Kwasniewski.Idolem to on moze byc dla pana redaktora Lisa i lub Moniki Olejnik ktorzy podobnie jak na szczescie byly juz prezydent przede wszystkim kochaja szmal.Dla nich Kwasniewski to idol ktory gra w innej lidze niz oni, lidze w ktore tez chcieliby sie znalezc; dlatego jeszczec nie raz zaprosza go do swoich zgnilych moralnie programow

 • andy_1

  Oceniono 4 razy 2

  Ktoś, kto był prezydentem państwa, już nigdy po odejściu z urzędu nie będzie osobą prywatną, choćby z uwagi na zakres tajemnic, które posiadł... zresztą przysługuje mu ochrona i adekwatne wynagrodzenie oraz opieka medyczna, czyli wiele więcej, niż dostaje statystyczny obywatel naszej "zielonej wyspy"... poza tym społeczeństwo ma prawo wiedzieć, czy obecne zarobki byłego prezydenta nie wynikają z jego wcześniej podejmowanych decyzji, czyli czy nie są de facto korupcyjne vide Schroeder i North Stream czyli rura z gazem...

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego P.Wałęsa nie mówi ile dostaje za tzw. wykłady? Odczepcie się od Kwacha.

 • xolaptop

  Oceniono 4 razy 0

  Dobrze, że każdy może oddać swój 1% ubogim i potrzebującym. Narodzie, były Prezydent potrzebuje Twojej pomocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje