Profesor Kik o nowym prezydencie Czech: Niech drżą jego przeciwnicy

26.01.2013 17:47
Profesor Kazimierz Kik

Profesor Kazimierz Kik (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

- Jeśli te wyniki się potwierdzą, Czechy przestaną być wyznacznikiem eurosceptycyzmu. Choć z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że Milos Zeman jest bardziej zbliżony do prezydenta Klausa, jeśli chodzi o mentalność, osobowość, nieprzewidywalność - mówi prof. Kazimierz Kik, politolog.
- Jeśli te wyniki się potwierdzą, to dla samej Republiki Czeskiej, biorąc pod uwagę znaczenie prezydenta w tym państwie, niewiele oznacza. Poza jednym: Czechy przestaną być wyznacznikiem eurosceptycyzmu. Choć z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że Milos Zeman jest bardziej zbliżony do ustępującego prezydenta Vaclava Klausa, jeśli chodzi o mentalność, osobowość, nieprzewidywalność, niż Karel Schwarzenberg. Myślę jednak, że jako socjaldemokrata zasadniczo zmieni stosunek tego kraju do Unii Europejskiej. Czesi stracą swoje eurosceptyczne ostrze. To jest pierwsza i zasadnicza zmiana - mówi prof. Kik.

"Niech drżą jego przeciwnicy"

- Zeman, mimo że zerwał z partią socjaldemokratyczną, to nie przestał być socjaldemokratą. Dziennikarze słusznie twierdzą, że zajmie się bardziej porządkowaniem spraw wewnętrznych. Z pewnością bardziej się w nie zaangażuje. Najpierw uporządkuje sytuację w socjaldemokracji. Niech drżą jego przeciwnicy, którzy go zmarginalizowali - dodaje.

Zdaniem prof. Kika zwycięstwo Zemana może oznaczać zwrot Czechów w lewo. - W najbliższym czasie w Czechach zejdą się dwie tendencje: socjaldemokratyczny prezydent i sukces lewicy w wyborach parlamentarnych. Biorę tu pod uwagę sondaże, jakie ma obecny centroprawicowy rząd Petra Necasa. Krótko mówiąc, wynik wyborów prezydenckich może być zapowiedzią zwrotu w Czechach na lewo - tłumaczy.

Prowincja na ateistę, Praga na katolika?

- To jest zaskakujące, że na ateistę Zemana głosowała prowincja, z reguły mniej ateistyczna i niewierząca, a na katolika głosowała ta bardziej ateistyczna czy agnostyczna część społeczeństwa. To może oznaczać, że elementy światopoglądowe nie odgrywały w tych wyborach znaczącej roli. Tutaj ważniejsza była europejskość i światowość Schwarzenberga - mówi Kik. - Zeman jest z kolei politykiem bardziej prowincjonalnym, typowo czeskim. Jest zwolennikiem proeuropejskości socjalnej, a nie tej neoliberalnej, jaką reprezentuje Schwarzenberg - dodaje.

Według Kika Zeman na pewno będzie ponadpartyjnym prezydentem. - W tej chwili nie należy on do żadnej partii. Według mnie będzie dążył do wzmocnienia roli prezydenta w życiu wewnętrznym Czech i na tym polu zaczną się konflikty. Liczę się z tym, że do władzy dojdzie lewica, która jest skonfliktowana z Zemanem. Tymczasem on będzie się starał mieć na nią wpływ. Po najbliższych wyborach parlamentarnych dojdzie najprawdopodobniej do skrętu w lewo i wydaje mi się, że Zeman będzie starał się kierować tym skrętem - mówi.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  kiku - śmichu

 • jaka9845

  Oceniono 2 razy 2

  Uvedení informací na pravou víru.
  U nás je věřících velmi málo, takže jejich vliv na politiku je minimální, spíš žádný.
  Mezi všemi kandidujícími jsme, bohužel, neměli žádnou skutečnou Osobnost.
  Souboj fanoušků dvou postoupivších kandidátů se díky zběsilé mediální kampani zvrhl na něco příšerného, neférového, nechutného. Oba kandidáti nebyli pro nás žádnou výhrou, bohužel, ovšem volili jsme takto přímo poprvé a ukázalo se, jak strašně málo je u nás skutečných demokratů. Většina je demokraty jen do chvíle, pokud souhlasíte s jejich názorem. Nedej bože, když nesouhlasíte ! Vybuchují vášně, podrazy.
  Nejsmutnější je, že tu zběsilost a nedemokratičnost projevily naše elity, které ve jménu zbožštění V. Havla a pana Schwarzenberga (jako jeho následovníka) se přestaly štítit zakékoliv zhůvěřilosti. Média jsou v jejich rukou, a tak celá tahle mediální sféra a kulturní sféra vyrazili do frontálního útoku. Jsou to lidé bezvadní, v kultuře vážení, ale v politice jsou absolutně mimo. Jejich představa o politice je absolutně odtržená od reality, slova jako Ekonomika, Hospodaření, Tržní ekon. systém - to je pro ně FUJ !
  Takže i když by p. Zeman, jako levicový kandidát, neměl zas až tak moc příznivců, v situaci kdy média zešílela a běsnila na nejvyšší míru ve prospěch p. Schwarzenberga, naštvali nejspíš dost těch, kteří by Zemana nevolili.
  Druhým aspektem, který měl taky váhu, je vztah k EU. Pan Schwarzenberg je naprosto oddaným stoupencem EU a je jisté, že při každém houknutí z Bruselu by byl okamžitě v předklonu. Zeman je sice pro EU také, ale je to realista, ekonom, tudíž se Bruselu hned tak nelekne. Umí říct NE. Nebojí se.
  Chtěla bych při této příležitosti pochválit vašeho novináře Bronislawa Wildsteina, u nás včera v Lidových novinách vyšel s ním rozhovor, článek - Svět je vzhůru nohama - naprosto skvělý, pravdivý. Velmi realistický.

 • folwark_polski

  Oceniono 2 razy 2

  Według Kika Zeman na pewno będzie ponadpartyjnym prezydentem buhehehehehe jak każdy partyjny głupek

 • pataszonski

  Oceniono 3 razy 3

  A nie można jakoś tak się urządzić, żeby p. prof. Kik rzadziej się wypowiadał?

 • kusy123456789

  Oceniono 4 razy -2

  no to już po Czechach, jak prezydentem zostaje profesór to koniec , patrz "prof" Kaczyński , "prof" Majchrowski itp

 • zdun66

  Oceniono 4 razy 2

  Prowincja w Czechach głosowała na ateistę, ponieważ zasadniczo różni się od polskiej.
  To jest kraj prawdziwej wolności wyznaniowej, a nie kraj gdzie wszystkim trzęsie Kościół.
  Po tych wyborach widać jak wiele dzieli Polskę od innych krajów Europy.
  Polska powoli staje się skansenem Europy.

 • miemiec

  Oceniono 6 razy 2

  Ten KIK jest glupszy od Wojewodzkiego. Wspolczuje tym studentom, ktorzy sluchaja jego bredni na wykladach. Powinien sie przekwalifikowac na spawacza jak radzi Thusk

 • ben-oni

  Oceniono 6 razy 4

  Profesorkowi w głowie się nie mieści, że religia i kościół nie mają wpływu na wybory (w Czechach tylko 10% społeczeństwa przyznaje się do wiary katolickiej!!!). Dziwactwo, no nie... jak to, ksiądz z ambony nie mówi nic przed wyborami?? To czym się zajmuje ten kościół w Czechach???

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 8 razy 4

  Gazeta popierała w tych wyborach prawicowca Schwarzenberga. Teraz, kiedy mądry naród czeski pokazał, że umie myśleć Gazeta broni swoich sympatii publikując wywiad z profesorem, który - jak się wydaje - nie ma zielonego pojęcia o sytuacji w Czechach.
  Czas, żeby i u nas naród zmądrzał i pogonił to gazetowo-prawicowe towarzystwo wzajemnej adoracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje