Egipt: Dwadzieścia jeden wyroków śmierci. Za burdy na stadionie

26.01.2013 12:33
Ojciec zabitego w zamieszkach w Port Saidzie kibica Al Ahly świętuje wyroki śmierci dla domniemanych sprawców tych rozruchów

Ojciec zabitego w zamieszkach w Port Saidzie kibica Al Ahly świętuje wyroki śmierci dla domniemanych sprawców tych rozruchów (Fot. MOHAMED ABD EL GHANY REUTERS)

- Sąd w Kairze skazał na śmierć 21 osób oskarżonych o udział w zamieszkach w lutym 2012 r. na stadionie w egipskim mieście Port Said. Do rozruchów doszło po meczu piłki nożnej, zginęły w nich 74 osoby.
Sędzia odczytał nazwiska 21 osób, które "przekazano muftiemu". Oznacza to wyrok śmierci, który zatwierdza najwyższa w Egipcie władza religijna. Wszystko było transmitowane przez telewizję. Wyroki na 52 pozostałe sądzone osoby mają być ogłoszone 9 marca.

Wyroki zostały przyjęte okrzykami radości. Wysłuchali ich członkowie rodzin ofiar zebrani w budynku akademii policyjnej, gdzie wcześniej sądzono m.in. byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Z kolei bliscy skazanych na śmierć usiłowali dostać się do więzienia, gdzie przebywają oskarżeni.

Krwawa tragedia w Port Saidzie

1 lutego 2012 r. w Port Saidzie doszło do najkrwawszej tragedii w sportowej historii Egiptu. Po zakończeniu spotkania między zespołami Al-Masry i Al-Ahly wybuchły starcia. Kibice obu drużyn wtargnęli na boisko. Doszło do bitwy, której nie była w stanie zapobiec policja.

W wyniku zamieszek zginęły 74 osoby. Wiele z ofiar zostało zadeptanych na śmierć. Kilkaset osób zostało rannych. W kraju ogłoszono wówczas trzydniową żałobę, początkowo zawieszono, a później odwołano mistrzostwa Egiptu w piłce nożnej.

Po zamieszkach - demonstracje. I kolejne ofiary

Po zamieszkach w Kairze i Suezie odbywały się wielkie demonstracje, podczas których zarzucano siłom bezpieczeństwa opieszałość. Doszło do starć z policją, w których zginęło 16 osób.

W połowie marca ubiegłego roku prokuratura egipska postawiła zarzuty 73 osobom. Część z nich oskarżono o zabójstwo, inne - niedopatrzenia. Wśród oskarżonych było dziewięciu funkcjonariuszy policji i dwóch nieletnich. Oskarżono m.in. zawieszonego po zamieszkach szefa policji w Port Saidzie generała Issama Samaka.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • dejtrejder

  0

  Naszych kiboli awanturujących się w Szczecinie powinno spotkać to samo. A najlepiej jakby policja ich po prostu wystrzelała do nogi. Swołocz nie umie się zachować w miejscu publicznym.

 • pomosty

  0

  Stop karze śmierci !!!
  ...bo żadna kara śmierci nie jest ludzka, czy czasami człowiek nie przesadza zabijając na krześle elektrycznym, powieszenie, rozstrzelanie, UKAMIENOWANIE, w komorze gazowej, strzał...

 • orciolan

  Oceniono 2 razy 2

  Wyroki zatwierdza jednakowoż Najwyższa Muzułmańska Rada religijna, po uprzedniej konsultacji z Allachem. To wyjątkowo "logiczne" działanie. Allachowi nic nie można zarzucić. Allach Akbar

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  Wyslac tam Bonka z misja ...... poprosi o amnestie dla kibicow......

 • van_norden

  Oceniono 2 razy 0

  Kibole, powieszą was Ajatole!

 • 2sizeer2

  Oceniono 9 razy -5

  Gdyby Polacy mieli jaja tak samo skończyłaby PO.

 • od-or

  Oceniono 6 razy -2

  i u nich na stadionach będzie na 100% spokojnie ,brawo Egipt.

 • big_bezet

  Oceniono 4 razy 2

  Może nie kara śmierci, ale gdyby polski rząd miał jaja to by te małpy, potocznie nazywane pseudokibicami, wysłał na wielomiesięczne roboty drogowe. Polskie drogi naprawione, a te prymitywy byłyby gdzie ich miejsce.

 • czterymyszy

  Oceniono 7 razy 3

  piłka nożna ogółem to nudny sport. nie rozumiem czym tu się emocjonować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje