Polscy narodowcy po cichu montują nową siłę polityczną. Wiosną wielki kongres

26.01.2013 09:23
Manifestacja ONR

Manifestacja ONR (Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Środowiska narodowe bez rozgłosu, po cichu budują nową siłę polityczną. Kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi - pisze "Rzeczpospolita".
Choć kilka tygodni po ostatnich obchodach 11 listopada narodowcy zniknęli z mediów, nie porzucili swoich planów, a prace nad tworzeniem nowego ruchu politycznego idą pełną parą - pisze "Rzeczpospolita". Wiosenny kongres ma być początkiem budowania nowej siły - narodowcy oficjalnie poinformują wówczas o powołaniu nowego ciała, które ma jednoczyć ruch narodowy.

Deklaracja nowego ruchu już jest. Na razie tajna

Na razie kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi. I tak w ubiegłą sobotę na Dolnym Śląsku doszło do spotkania osób z gremiów kierowniczych MW, ONR, stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Wolności (Jerzego Wasiukiewicza) i kilku mniejszych organizacji nawiązujących do dawnej endecji. Powołano ośmioosobowy zarząd, który ma koordynować pracę nad tworzeniem ruchu narodowego.

- Przyjęliśmy deklarację ideową tworzonego ruchu, która określa ważne dla nas postulaty. Na razie jej nie ujawniamy, na to przyjdzie czas - mówi Przemysław Holocher z ONR.

Narodowców zbliżył Marsz Niepodległości

Po Marszu Niepodległości 11 listopada 2012 r. Przemysław Holocher z ONR zapowiadał powołanie Ruchu Narodowego - "szerokiego ruchu społecznego". Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej podkreślał, że niezbędne jest zbudowanie w Polsce siły, której boją się liberałowie i lewica. To właśnie Holocher i Winnicki, oraz były członek ZChN Artur Zawisza, wymieniani są jakao liderzy przyszłego ruchu.

Czytaj więcej na stronach "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • trum4n

  Oceniono 4 razy -2

  Na wiosnę wielki kongres, zaraz potem kanonizacja i narodowej euforii nie będzie końca...

 • re-mixer

  Oceniono 3 razy -1

  Raz jeszcze przypominam, że Zawisza ma w państwie polskim status oskarżonego w procesie karnym, zagrożonym bodaj do 10 lat za kratami, oszustwo
  zbieram chętnych do wysyłania paczek do pierdla
  kruk.nowyekran.pl/post/79484,kobylanski-wam-przeszkadzal-a-zawisza-nie

 • bekart58

  Oceniono 4 razy 0

  Trzeba być idiotą żeby być lewakiem.W Norwiegi jest juz za późno na naprawe ale przykłąd tego pana który się obódził przed śmiercią dużo mówi.

  Umierający na raka norweski lewicowiec, Steiner Lem opowiada się przeciwko imigracji.

  Większość mieszkańców Oslo wkrótce będzie wywodzić się z kultur nieeuropejskich; podobna sytuacja będzie panowała jeszcze w tym stuleciu w całym kraju. Konsekwencje tego stanu rzeczy będą dramatyczne, napisał słynny norweski ekolog i lewicowiec Steinar Lem na stronach organizacji Human Rights Services, walczącej o prawa człowieka.

  W latach osiemdziesiątych pisano, że imigracja jest zjawiskiem tak marginalnym, że nie wywrze żadnego wpływu na norweskie społeczeństwo i nasz styl życia. Zapadła cisza, aż w latach dziewięćdziesiątych ci sami autorzy z triumfem oznajmili, że Norwegia jest już krajem wielokulturowym, a Norwegowie nie mają prawa rościć sobie praw do żadnych uprzywilejowanych w nim pozycji. Norwegowie nie mogą mieć szczególnej pozycji w Norwegii? Ci sami ludzi martwią się jednak, że Chińczycy zniszczą kulturę tybetańską, a południowoamerykańscy Indianie w wyniku wycinki lasów będą zmuszeni przenieść się do wielkomiejskich gett – napisał Lem.

  Kulturę norweską warto chronić tak samo, jak ważne jest, żeby chronić kulturę tybetańską, ponieważ w Tybecie rdzenni mieszkańcy stanowią mniejszość w zalanym przez Chińczyków kraju. Posługuję się przykładem Tybetańczyków, ponieważ wszyscy są zgodni co do tego, że jest to inteligentna kultura, wymagająca ochrony. Potrzebujemy podobnych legislacji w Norwegii.

  Zdaniem Steinara Lema wzrost liczby niewykształconej ludności z kultur muzułmańskich zaowocuje poważną regresją w kwestii praw kobiet, wolności słowa i tolerancji dla homoseksualizmu. Z powodu naszego socjalno-relatywistycznego myślenia musimy akceptować sytuację, w której ogromna ilość dziewczyn nie może kontaktować się w wolnym czasie z chłopcami, nie wyjeżdża na szkolne wycieczki, a w zamian zwiększa się podział na czyste damy w hidżabie i dziwki, które się nie zakrywają. Oczywiście rzutuje to również na status norweskich kobiet, stwierdził Lem.

  Ubolewa on, że o problemie mówią jedynie egoistyczne i populistyczne partie, brakuje natomiast rzeczowej debaty nad kwestią imigracji w Norwegii wśród światłych i idealistycznie nastawionych polityków.

  W wywiadzie dla norweskiego magazynu internetowego Dagbladet.no, Lem powiedział, że ma raka i został mu najwyżej rok życia, nie zamierza jednak spędzić go w milczeniu. Były zwolennik redystrybucji dóbr i ograniczania konsumpcji stwierdził, że imigracja jest nadal tematem tabu i gdyby nie jego choroba, w obawie przed ostracyzmem nie zdecydowałby się na wyrażenie swoich opinii. Jeśli interesujesz się zmianami klimatycznymi i ograniczeniem zużycia paliw, jesteś dobrym człowiekiem, jeśli chcesz zmienić coś w norweskiej polityce imigracyjnej, jesteś zły. To zaskakujące, jak doszło do tak irracjonalnego przedefiniowania wartości.''

 • bekart58

  Oceniono 5 razy 1

  Lewacy mieli już swoje szanse i co zrobili w europie.Sprowadzili ludzi o takich poglądach jakie cytuje poniżej do europy.Którzy prędzej czy później będą robić problemy i próbować obalić ustruj.Zreszta już robią zamachy.

  Dlaczego radykalni muzułmanie sprzeciwiają się nadchodzącym wyborom parlamentarnym w Jordanii? Ponieważ wierzą, że demokracja jest sprzeczna z islamską koncepcją wszechwładzy prawa Allaha.

  Uważają, że islam i demokracja nie idą w parze i mają rację, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę to, czego doświadczają ludzie pod rządami Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego.

  Dzięki „Arabskiej Wiośnie”, która dała władzę islamistom w wielu krajach, muzułmańscy ekstremiści mogą swobodnie wyrażać swoje opinie dotyczące kwestii religijnych oraz politycznych.''

 • doni72

  Oceniono 3 razy -1

  To ze te srodowiska probuja sie zaprezentowac medialnie to zadna nowosc.Gazeta nie tylko ta im to ulatwia bo oni sa i beda tylko instrumentem w roznych rozgrywkach.Dla polityki jako takiej czyli uksztaltowanej w obowiazujacej wersji ich zagrozenie jest zadne,to tylko karykatura odgornie manipulowana.Odpryski ich "dzialalnosci politycznej" moga dawc sie we znaki pojedynczym obywatelom i organa scigania(kibole,burdy,itp).

 • zygosz

  Oceniono 9 razy -1

  Nadzieja

  Moldzi polaczcie swoje szeregi ,nie wchodzcie za stare swiata progi .
  Gdyz z mafia polityczna zniszczycie wlasna przyszlosc
  Nowe struktury budujcie ,gdzie prawo i sprawiedliwosc ,beda zyciowa sila .
  Znikna podzialy i wyzysk w narodzie ,praca i dobrobyt ,beda na codzien.
  Gdzie kazdy w kraju zbuduje dom ,rodzine i przyszlosc swa .

  Tu trzeba nowych sil , ducha ,aby poderwac kraj i dokonac wielkich zmian .
  W waszych mlodych sercach i umyslach ,jest tyle miejsca ,aby narod wprowadzic
  na droge prawdy i szczescia .
  Razem mlodzi przyjaciele , bo w prawdzie sa nasze wspolne cele

 • funkenschlag

  Oceniono 5 razy -1

  Pierdzielone naziole.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 0

  Przepraszam czy "polscy narodowcy" to to samo co "polscy antyfaszyści" pod ideowym przywództwem kościoła katolickiego (słynne: Gott mit uns!) ?

 • mf719

  Oceniono 6 razy 2

  Autorzy tych płaczliwych komentarzy piszący o wieszaniu, rozliczaniu i eliminowaniu wyimaginowanych wrogów ojczyzny to przyszli działacze tego ruchu. Najpierw opanują zasady gramatyki i składni, później będą walczyć z nowoczesnością. Z takimi działaczami każda partia ma gwarantowany sukces.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje