Polscy narodowcy po cichu montują nową siłę polityczną. Wiosną wielki kongres

26.01.2013 09:23
Manifestacja ONR

Manifestacja ONR (Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Środowiska narodowe bez rozgłosu, po cichu budują nową siłę polityczną. Kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi - pisze ?Rzeczpospolita?.
Choć kilka tygodni po ostatnich obchodach 11 listopada narodowcy zniknęli z mediów, nie porzucili swoich planów, a prace nad tworzeniem nowego ruchu politycznego idą pełną parą - pisze "Rzeczpospolita". Wiosenny kongres ma być początkiem budowania nowej siły - narodowcy oficjalnie poinformują wówczas o powołaniu nowego ciała, które ma jednoczyć ruch narodowy.

Deklaracja nowego ruchu już jest. Na razie tajna

Na razie kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi. I tak w ubiegłą sobotę na Dolnym Śląsku doszło do spotkania osób z gremiów kierowniczych MW, ONR, stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Wolności (Jerzego Wasiukiewicza) i kilku mniejszych organizacji nawiązujących do dawnej endecji. Powołano ośmioosobowy zarząd, który ma koordynować pracę nad tworzeniem ruchu narodowego.

- Przyjęliśmy deklarację ideową tworzonego ruchu, która określa ważne dla nas postulaty. Na razie jej nie ujawniamy, na to przyjdzie czas - mówi Przemysław Holocher z ONR.

Narodowców zbliżył Marsz Niepodległości

Po Marszu Niepodległości 11 listopada 2012 r. Przemysław Holocher z ONR zapowiadał powołanie Ruchu Narodowego - "szerokiego ruchu społecznego". Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej podkreślał, że niezbędne jest zbudowanie w Polsce siły, której boją się liberałowie i lewica. To właśnie Holocher i Winnicki, oraz były członek ZChN Artur Zawisza, wymieniani są jakao liderzy przyszłego ruchu.

Czytaj więcej na stronach "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (225)
Polscy narodowcy po cichu montują nową siłę polityczną. Wiosną wielki kongres
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 199 razy 131

  Dalczego NARODOWCAMI nazywa się ludzi, którzy najchętniej wymordowaliby połowę narodu mającą inne poglądy ?

 • fakiba

  Oceniono 183 razy 123

  Na razie powołali zarząd bo z czegoś trzeba żyć a do roboty iść się nie chce

 • alex240

  Oceniono 117 razy 77

  Hasło na szmacie, która niosą - "przeciw nowoczesnemu państwu", to chyba wszystko tłumaczy, każdy inny koment zbędny.

  www.youtube.com/watch?v=uBi7_35yjm8

 • zbirone

  Oceniono 71 razy 45

  Wystarczy poczytać wywiady z ich liderami czy wystąpienia: ci ludzie są głęboko przekonani, że cały ogrom osób niegłosujących w wyborach to elektorat do zagospodarowania. Ziemkiewicz mówił o tym ostatnio wprost porównując nasze czasy do czasów walki o niepodległość: wtedy szlachta zrobiła wiele aby wmówić niepiśmiennym chłopom, że również są polakami, więc powinni walczyć z "obcym". Narodowcy wierzą że to samo zrobią dziś i "odzyskają Polskę dla Polaków" cokolwiek to znaczy. Przynajmniej kler się ucieszy, bo to oznacza dla niego większe szanse na dojenie państwa.

 • cop22

  Oceniono 41 razy 29

  Normalne, powoli zbliżają sie wybory do europarlamentu, a przy niższej frekwencji łatwiej jest wejść opcjom skrajnym

 • cillian1

  Oceniono 34 razy 22

  mają fajne hasło na plakacie:
  "przeciwko nowoczesnemu światu"

  Znaczy będą biegać bez gaci - i pohukiwać na ogień!
  :D

 • mood_indygo

  Oceniono 39 razy 21

  czemu konsekwentnie nazywa się ich narodowcami, a nie faszystami?

 • acid.jazz

  Oceniono 19 razy 11

  Nasi faszyści zwierają szeregi, kryzys im sprzyja.
  Ciekawe, że na czele takich ruchów stają zawsze wypierdki i pokurcze pokroju Hitlera, Goebbelsa czy Himmlera, kompensujący sobie despotyzmem i okrucieństwem życiowe klęski. Wystarczy popatrzeć na tego Zawiszę czy Winnickiego, w latach trzydziestych z powodzeniem odnaleźli by się w NSDAP. Nie lekceważyłbym ich, niestety nasz rząd dostarcza im paliwa. Z nimi można walczyć zmniejszając bezrobocie i nierówności społeczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje