Polscy narodowcy po cichu montują nową siłę polityczną. Wiosną wielki kongres

26.01.2013 09:23
Manifestacja ONR

Manifestacja ONR (Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Środowiska narodowe bez rozgłosu, po cichu budują nową siłę polityczną. Kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi - pisze "Rzeczpospolita".
Choć kilka tygodni po ostatnich obchodach 11 listopada narodowcy zniknęli z mediów, nie porzucili swoich planów, a prace nad tworzeniem nowego ruchu politycznego idą pełną parą - pisze "Rzeczpospolita". Wiosenny kongres ma być początkiem budowania nowej siły - narodowcy oficjalnie poinformują wówczas o powołaniu nowego ciała, które ma jednoczyć ruch narodowy.

Deklaracja nowego ruchu już jest. Na razie tajna

Na razie kilku liderów jeździ po Polsce, odbywa dziesiątki spotkań, rozmawia z różnymi środowiskami prawicowymi. I tak w ubiegłą sobotę na Dolnym Śląsku doszło do spotkania osób z gremiów kierowniczych MW, ONR, stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Wolności (Jerzego Wasiukiewicza) i kilku mniejszych organizacji nawiązujących do dawnej endecji. Powołano ośmioosobowy zarząd, który ma koordynować pracę nad tworzeniem ruchu narodowego.

- Przyjęliśmy deklarację ideową tworzonego ruchu, która określa ważne dla nas postulaty. Na razie jej nie ujawniamy, na to przyjdzie czas - mówi Przemysław Holocher z ONR.

Narodowców zbliżył Marsz Niepodległości

Po Marszu Niepodległości 11 listopada 2012 r. Przemysław Holocher z ONR zapowiadał powołanie Ruchu Narodowego - "szerokiego ruchu społecznego". Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej podkreślał, że niezbędne jest zbudowanie w Polsce siły, której boją się liberałowie i lewica. To właśnie Holocher i Winnicki, oraz były członek ZChN Artur Zawisza, wymieniani są jakao liderzy przyszłego ruchu.

Czytaj więcej na stronach "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 199 razy 131

  Dalczego NARODOWCAMI nazywa się ludzi, którzy najchętniej wymordowaliby połowę narodu mającą inne poglądy ?

 • fakiba

  Oceniono 183 razy 123

  Na razie powołali zarząd bo z czegoś trzeba żyć a do roboty iść się nie chce

 • alex240

  Oceniono 117 razy 77

  Hasło na szmacie, która niosą - "przeciw nowoczesnemu państwu", to chyba wszystko tłumaczy, każdy inny koment zbędny.

  www.youtube.com/watch?v=uBi7_35yjm8

 • zbirone

  Oceniono 71 razy 45

  Wystarczy poczytać wywiady z ich liderami czy wystąpienia: ci ludzie są głęboko przekonani, że cały ogrom osób niegłosujących w wyborach to elektorat do zagospodarowania. Ziemkiewicz mówił o tym ostatnio wprost porównując nasze czasy do czasów walki o niepodległość: wtedy szlachta zrobiła wiele aby wmówić niepiśmiennym chłopom, że również są polakami, więc powinni walczyć z "obcym". Narodowcy wierzą że to samo zrobią dziś i "odzyskają Polskę dla Polaków" cokolwiek to znaczy. Przynajmniej kler się ucieszy, bo to oznacza dla niego większe szanse na dojenie państwa.

 • cop22

  Oceniono 41 razy 29

  Normalne, powoli zbliżają sie wybory do europarlamentu, a przy niższej frekwencji łatwiej jest wejść opcjom skrajnym

 • cillian1

  Oceniono 34 razy 22

  mają fajne hasło na plakacie:
  "przeciwko nowoczesnemu światu"

  Znaczy będą biegać bez gaci - i pohukiwać na ogień!
  :D

 • mood_indygo

  Oceniono 39 razy 21

  czemu konsekwentnie nazywa się ich narodowcami, a nie faszystami?

 • acid.jazz

  Oceniono 19 razy 11

  Nasi faszyści zwierają szeregi, kryzys im sprzyja.
  Ciekawe, że na czele takich ruchów stają zawsze wypierdki i pokurcze pokroju Hitlera, Goebbelsa czy Himmlera, kompensujący sobie despotyzmem i okrucieństwem życiowe klęski. Wystarczy popatrzeć na tego Zawiszę czy Winnickiego, w latach trzydziestych z powodzeniem odnaleźli by się w NSDAP. Nie lekceważyłbym ich, niestety nasz rząd dostarcza im paliwa. Z nimi można walczyć zmniejszając bezrobocie i nierówności społeczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje