Apple przyznaje po kontrolach: Nasi podwykonawcy zatrudniali dzieci

25.01.2013 22:33
Logo apple na flagowym sklepie w San Francisco

Logo apple na flagowym sklepie w San Francisco (Fot. ROBERT GALBRAITH REUTERS)

Firma Apple odkryła wiele przypadków zatrudniania dzieci przez swoich chińskich podwykonawców - informuje "Guardian". Tylko w ubiegłym jedna z pracujących dla Apple firm zatrudnia 74 osoby, które nie skończyły jeszcze 16 lat. Podobnych przypadków było więcej.
Wewnętrzny audyt wykazał, że niektóre z firm wykonujących zlecenia dla Apple wykorzystywały do pracy osoby niepełnoletnie. Kontrole odkryły 106 przypadków zatrudniania dzieci tylko w zeszłym roku. Oprócz tego wykryto 70 takich przypadków z lat wcześniejszych.

Do sytuacji wykorzystywania dzieci do pracy dochodziło m.in. w firmie Foxconn. Ta tajwańska spółka wykonywała dla Apple m.in. tak popularne produkty jak iPhone'y i iPady. Podobne praktyki wykryto w sumie w 11 fabrykach (sprawdzono ich aż 400). Co więcej, jak donosi serwis Guardian.co.uk, w wielu przypadkach dzieci zatrudniano na podstawie podrobionych dokumentów tożsamości.

To nie koniec nieprawidłowości. Kontrolerzy odkryli, że pracownice niektórych placówek były zmuszane do przeprowadzania testów ciążowych, dochodziło do pomniejszania wynagrodzenia w celu spłaty długów naliczanych przez agencje rekrutacyjne (teraz Apple nakazał ich zwrot) czy blokowania płac w ramach kary. W części placówek dzieci były zmuszane do przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Apple zaręcza, że informatorzy, którzy pomogli audytorom w wykryciu nieprawidłowości, będą chronieni.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • lolantypopulista

  0

  Jakie to ma znaczenie, produkujac w chinach wiadomo ze w wiekszosci pracuja tam dzieci - chocby caly rynek spozywczy i dlaczego tutaj nikt nie pluje sie na temat? kolejny jaowy temacik bez znaczenia.

 • alexy-dwa

  0

  Czyli sprawa się rypła.Kupujcie srajfony.

 • federacja.zielonych

  Oceniono 1 raz -1

  www.sfora.pl/Rodzice-pozywaja-Apple-Za-uzalezniajace-i-drogie-aplikacje-dla-dzieci-a42637
  Grupa amerykańskich rodziców wniosła do sądu pozew przeciwko Apple. Twierdzą bowiem, że firma świadomie manipuluje dziećmi, by te ściągały kolejne gry i aplikacje z App Store, nabijając w ten sposób gigantyczne rachunki.
  Rodzice zarzucają koncernowi, że część gier jest tak skonstruowana, by dzieci kupowały "bajkową walutę". To później przekłada się na prawdziwe kwoty. Jedna bajkowa jednostka może kosztować nawet 100 dolarów - wyjaśnia "Daily Mail".
  Ściągając kolejne gry lub ich wyższe poziomy dzieci nie muszą podawać numeru karty kredytowej, ponieważ jest on na ogół podłączony do kontra klienta App Store. W ten sposób na rachunki rodziców automatycznie naliczane są gigantyczne kwoty. Rekordziści ściągnęli gry za 2 tys. dolarów.
  Apple przekonuje, że już zmienił ustawienia bezpieczeństwa na iPhone'ach tak, aby dzieci nie mogły niczego ściągać z App Store. Ale dodaje również, że rodzice są sami sobie winni, ponieważ mają możliwość ustawienia specjalnej blokady na swoich smartfonach, a tego nie robią - informuje "Daily Mail".
  Jeśli Apple przegra w sądzie, będzie musiał wypłacić rodzicom rekompensatę za kupione w App Store aplikacje dla dzieci. A to z kolei może pociągnąć za sobą lawinę podobnych pozwów na całym świecie.

  www.sfora.pl/Bruce-Willis-idzie-na-wojne-z-Apple-Oszukali-gwiazde-a47094
  Sądowa batalia o muzykę.
  Słynny hollywoodzki aktor, Bruce Willis zamierza pozwać Apple. Chodzi o sprawę praw do kolekcji utworów zakupionych przez aktora w serwisie iTunes – informuje "Daily Mail".
  Willis przez lata kolekcjonował muzykę w serwisie iTunes należącym od Apple (jego zbiór jest wyceniany na kilkanaście tysięcy dolarów).
  Nie może jednak zostać przekazany córce aktora. To jest niezgodne z regulaminem serwisu.
  APPLE NIE PŁACI ANI CENTA PODATKÓW>>
  Małym drukiem zapisano w nim, że muzyka zakupione w iTunes Store nie może być przekazana innym osobom – pisze brytyjski dziennik.
  Aktor odkrył również, że nabywca tak naprawdę nie kupuje utworu bądź albumu danego artysty, ale otrzymuje do niego jedynie licencję.
  RODZICE POZYWAJĄ APPLE>>
  Bruce Willis rozważa także przyłączenie się do pozwu zbiorowego przeciwko Apple. Użytkownicy serwisu już w pięciu stanach starają się uzyskać szersze prawa do korzystania z zakupionych utworów.

 • federacja.zielonych

  Oceniono 3 razy -1

  coś co nie jest warte nawet 300 zł sprzedawać 10 x drożej:)?Jobs/Apple=złodzieje/ich klienci=debile!iphony/ipady specjalnie zaprojektowano by ich ekrany szybko się rysowały a baterie pracowały nie dłużej niż 11 miesięcy! PO śmieci narkomana Jobsa produkty Apple szybko staną się przestarzałe i obciachowe:) tak za ok 6 do 12 miesięcy:) Każdy właściciel iphona zachoruje na raka:(to szkodliwa chemia Made in China:( Firma Apple chce by co 12 miesięcy frajerzy kupowali ponownie ich produkty a iphony klawiatury nie mają z oszczędności nie nadają się do dzwonienia i wysyłania sms:) tak jak ipady nie miały z oszczędności ekranów chociaż miały je 4 x tańsze inne mp3! Tablety to symbol głupoty i oszustwa są 2 -3 razy droższe niż netbooki i maja 1/4 ich możliwości-to ich ubogie wersje:)za odblokowanie/jailbreak w Polsce grozi 1 rok wiezienia już bez ACTA:(produkt Apple POwiadomi o tym firmę,a ta prokuraturę:(I szajsfon nie wytrzyma nawet 10 godzin bez ładowania:)?

  telefon służy do rozmów droższy niż 200 zł to głupota=upadki kradzieże,nie zastąpi netbooka aparatu itp.mam oddzielny telefon za 300 zł,aparat za300 zł,netbook za 1500 zł,latarkę za 20 zł i co tam jeszcze chcesz wszystko jest lepsze niż badziewne namiastki tego w komórowym gadżecie za 2-4 tys zł
  np. kiedyś przedmioty produkowano na 20-30 i więcej lat nie psuły się jak dziś po 3 miesiącach są "niemodne",popsutych nie opłaca się naprawiać projektuje się je by po gwarancji psuły się, stały się „niemodne” i by ludzie w kółko kupowali nowe potęga reklamy:) jedzcie śmieci i odpadki=miliardy much nie mogą się mylić! reklama to oszustwo fałszywa informacja powinna być zakazana ukrywa wady kłamie o nieistniejących zaletach
  ściągnij (za darmo) film o tym jak tv media reklama i rynek zrobiły ludziom wodę z mózgu uzależniając ich od zakupów www.brandnewworld.pl
  www.youtube.com/watch?v=HQOR55lOtDY&NR=1 zeitgeist addendum cz 6 film odkrywajacy prawde o mediach religii wladzy rynku manipulacjach niewolnictwie i wyzwoleniu człowieka, szczególnie minuty 8:;22, 4:00, 5:57, 6:50, 7:17

 • apple100

  Oceniono 2 razy -2

  EmigracjaDoKanady.CA

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy -1

  A co Apple temu winne? ................ winni sa nabywcy ich "sprzetu" ktorzy chca tanio placic.............

 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  Żadna praca (o ile wykonywana jest w godziwych warunkach i uczciwie wynagradzana) nie hańbi.
  Ma ogromne działanie wychowawcze - uczy życia z własnej pracy, nie z zasiłku.

 • plorg

  Oceniono 3 razy -1

  "Wewnętrzny audyt wykazał, że niektóre z firm wykonujących zlecenia dla Apple wykorzystywały do pracy osoby niepełnoletnie."

  No skandal k... Co to znaczy wykorzystywali? Nie płacili im?
  Nieletni byli zakuci w kajady i biczowani? Dlaczego młody człowiek nie może sobie dorobić?

 • szats69

  Oceniono 5 razy 5

  na a po co wyprowadza się produkcję za granicę? Żeby zdzierać na biedocie i dzieciach, którzy pracują w tragicznych warunkach, zamiast zapłacić stawkę zwyczajową w krajach zachodu i mieć pewność, że wszystko będzie w porządku, z poszanowaniem przepisów bezpieczenstwa. Zyski ponad wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje