Apple przyznaje po kontrolach: Nasi podwykonawcy zatrudniali dzieci

Firma Apple odkryła wiele przypadków zatrudniania dzieci przez swoich chińskich podwykonawców - informuje ?Guardian?. Tylko w ubiegłym jedna z pracujących dla Apple firm zatrudnia 74 osoby, które nie skończyły jeszcze 16 lat. Podobnych przypadków było więcej.
Wewnętrzny audyt wykazał, że niektóre z firm wykonujących zlecenia dla Apple wykorzystywały do pracy osoby niepełnoletnie. Kontrole odkryły 106 przypadków zatrudniania dzieci tylko w zeszłym roku. Oprócz tego wykryto 70 takich przypadków z lat wcześniejszych.

Do sytuacji wykorzystywania dzieci do pracy dochodziło m.in. w firmie Foxconn. Ta tajwańska spółka wykonywała dla Apple m.in. tak popularne produkty jak iPhone'y i iPady. Podobne praktyki wykryto w sumie w 11 fabrykach (sprawdzono ich aż 400). Co więcej, jak donosi serwis Guardian.co.uk, w wielu przypadkach dzieci zatrudniano na podstawie podrobionych dokumentów tożsamości.

To nie koniec nieprawidłowości. Kontrolerzy odkryli, że pracownice niektórych placówek były zmuszane do przeprowadzania testów ciążowych, dochodziło do pomniejszania wynagrodzenia w celu spłaty długów naliczanych przez agencje rekrutacyjne (teraz Apple nakazał ich zwrot) czy blokowania płac w ramach kary. W części placówek dzieci były zmuszane do przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Apple zaręcza, że informatorzy, którzy pomogli audytorom w wykryciu nieprawidłowości, będą chronieni.

Zobacz także
 • Apple przedstawia wyniki kwartalne. Gorsze od oczekiwań
Komentarze (70)
Apple przyznaje po kontrolach: Nasi podwykonawcy zatrudniali dzieci
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 97 razy 75

  Steve Jobs naszym przyjacielem jest....

  Oczywiscie zaraz mnie zakrzyczycie ze pewnie nie wiedzial i ze jest niewinny. Bo car dobry tylko bojarzy źli. Że ktoś jeszcze się na to nabiera,

 • mozart

  Oceniono 71 razy 49

  Nic nowego. Najtanszy pracownik dla kapitalisty to wiezien obozu pracy, w ktorym smiertelnosc wynosilaby 100 %.

 • chrobik

  Oceniono 24 razy 22

  A głośna sprawa wykorzystywania dzieci do zbiorów ziaren kakaowca. Największe koncerny, w tym Nestle długo zaprzeczało, że pozyskują surowiec jedynie z plantacji z certyfikatami (z założenia dzieci tam miały nie pracować), a faktycznie przymykali oko i brali ziarno gdzie taniej było. A różnica w cenie to 10centów na tabliczce czekolady. Dzieci były nawet porywane, przewożone setki km, izolowane by tylko móc je wciągnąć do roboty

 • stalinowiec1

  Oceniono 21 razy 17

  Teraz wiem dlaczego na giełdzie w USA wczoraj spadły akcje tej firmy, mimo ogłoszenia przyzwoitych wyników finansowych. Pewno zwąchali, że teraz wspomniana firma będzie musiała więcej w rachunku liczyć jako koszty wytworzenia produktu ;-)

 • mszczuj_von_kain

  Oceniono 24 razy 16

  " W przypadku wykrycia takich przypadków, Apple rozwiązuje z nimi umowy. "
  karo, nie chrzań. Bo jeżeli tak, to czemu nie słychać o rozwiązaniu umowy z Foxxconem?

  Mają zatrucniać, tylko dyskretnie. Serio wcześniej nie wiedzieli? Przecież są najbardziej zaawansowaną firmą świata...

 • tifosi77

  Oceniono 17 razy 11

  Nie jestem fanem Apla ale skąd ta nagonka ? Aple, Dell, Nike i jeszcze pewnie setki jak nie tysiące mniejszych i większych firm, wszyscy to kupują i wszyscy tego używają tylko nikt np. o Nike np nie pisze bo co 5 w tym chodzi i było by mu głupio a prawda jest niestety bolesna i brzydka.

 • szats69

  Oceniono 5 razy 5

  na a po co wyprowadza się produkcję za granicę? Żeby zdzierać na biedocie i dzieciach, którzy pracują w tragicznych warunkach, zamiast zapłacić stawkę zwyczajową w krajach zachodu i mieć pewność, że wszystko będzie w porządku, z poszanowaniem przepisów bezpieczenstwa. Zyski ponad wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje