Zamieszki w Egipcie. Cztery osoby zastrzelone

25.01.2013 17:14
W ciągu dnia na ulicach przy placu Tahrir trwały starcia między młodzieżą rzucającą kamieniami a policją. Według ministerstwa zdrowia 16 osób jest rannych

W ciągu dnia na ulicach przy placu Tahrir trwały starcia między młodzieżą rzucającą kamieniami a policją. Według ministerstwa zdrowia 16 osób jest rannych (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Trwają zamieszki w kilku egipskich miastach. W wyniku starć demonstrantów z policją rannych zostało już ponad 250 osób. Manifestanci atakują policję kamieniami i koktajlami Mołotowa. Policja odpowiada gazem łzawiącym. Na placu Tahrir zebrało się już wiele tysięcy demonstrantów. W Suezie, podczas wymiany ognia, zginęły cztery osoby. Stan piątej jest krytyczny.
Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją.

Manifestanci rzucali w policję kamieniami i koktajlami Mołotowa. Agencje informacyjne mówią o ponad 250 rannych. Cztery osoby nie żyją. Zginęły podczas wymiany ognia w Suezie. Stan piątej osoby jest krytyczny.

Według szacunków agencji AP na ulice Egiptu mogą dziś wyjść setki tysięcy demonstrantów.

Demonstranci starli się z policją [ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA] >>

Demonstracje trwają w kilku miastach

W Aleksandrii protestujący sformowali ludzki łańcuch pod meczetem Qaed Ibrahim w centrum miasta. Pod siedzibą władz lokalnych demonstranci starli się z policją. Gaz łzawiący i czarny dym z opon podpalonych przez młodzież wypełniły powietrze. Dziewięć osób zostało rannych śrutem małego kalibru - podaje Reuters, powołując się na źródła w służbach medycznych i siłach bezpieczeństwa.

Tysiące ludzi wyszło na ulice również w Port Saidzie, Suezie i Ismailii. W tym ostatnim mieście młodzież splądrowała biura Partii Wolności i Sprawiedliwości, politycznego ramienia Bractwa Muzułmańskiego.

Demonstranci chcą "chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej"

Do protestów wezwali młodzieżowi aktywiści i laickie ugrupowania opozycyjne, chcąc wykorzystać demonstracje do wywarcia presji na prezydenta Mohammeda Mursiego i jego rządzące Bractwo Muzułmańskie. Wielu świeckich i liberalnych Egipcjan oskarża prezydenta i Bractwo o próbę zmonopolizowania władzy.

Jak zauważa Reuters, Mursi, który piastuje urząd prezydenta od pół roku, obarczany jest odpowiedzialnością za kryzys gospodarczy wywołany niestabilnością w kraju po 2011 r.

Przeciwnicy Mursiego zaapelowali do Egipcjan, by wyszli na ulice pod takimi samymi hasłami jak dwa lata temu: "Chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej". Bractwo Muzułmańskie nie zwołało oficjalnie własnych wieców. Zdecydowało się uczcić rocznicę obalenia Mubaraka akcjami charytatywnymi.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • kharper

  Oceniono 1 raz 1

  jewesej style freedom

 • qwww

  Oceniono 1 raz 1

  tiaa... arabska wiosna ludów... demokracja...obyście się, parchy, udławili...

 • spierdzielaj_rudy

  Oceniono 4 razy -2

  chcialbym postrzelac do katolikow... gdzie jakas rewolucja jest(badź ma być) przewidujaca ich odstrzal przy pasnikach?

 • color.one

  Oceniono 5 razy -1

  ani zwolennicy murisego ani jego przeciwnicy nie sa odpowiedzialni za obecna sytuacje tw egipcie,- odpowiedzialni sa z ataki stan rzeczy agenci CIA i USA...

  nazwijmy w koncu rzeczy po imieniu !

 • ehtarr

  Oceniono 4 razy 2

  Wiwat egipska demokracja! Wiwat Radziu Sikorski! Coś milczy szmaciarz teraz.

 • mi3tek

  Oceniono 5 razy 5

  A to nie wprowadzili tam przypadkiem niedawno przy udziale zachodu "demokracji"? Ciekawe jak miewają się obecnie świeżo "wyzwoleni" obywatele demokratycznej Libii.. coś gazety ucichły po ubiciu Kadafiego.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 4

  Szybko zorientowali sie ze zostali wyd.ymani my nie mozemy tego pojac od 20 paru lat......

 • pregierz

  Oceniono 2 razy 2

  A co mnie Egipt obchodzi.
  Tu wreszcie powinny opony zadymić.

 • ergosumek

  Oceniono 10 razy 8

  Gdyby w jakimkolwiek cywilizowanym kraju europejskim był taki roziew dochodów jak w Polsce, to rewolucja w tym kraju byłaby tylko kwestią czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje