Zamieszki w Egipcie. Cztery osoby zastrzelone

25.01.2013 17:14
W ciągu dnia na ulicach przy placu Tahrir trwały starcia między młodzieżą rzucającą kamieniami a policją. Według ministerstwa zdrowia 16 osób jest rannych

W ciągu dnia na ulicach przy placu Tahrir trwały starcia między młodzieżą rzucającą kamieniami a policją. Według ministerstwa zdrowia 16 osób jest rannych (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Trwają zamieszki w kilku egipskich miastach. W wyniku starć demonstrantów z policją rannych zostało już ponad 250 osób. Manifestanci atakują policję kamieniami i koktajlami Mołotowa. Policja odpowiada gazem łzawiącym. Na placu Tahrir zebrało się już wiele tysięcy demonstrantów. W Suezie, podczas wymiany ognia, zginęły cztery osoby. Stan piątej jest krytyczny.
Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją.

Manifestanci rzucali w policję kamieniami i koktajlami Mołotowa. Agencje informacyjne mówią o ponad 250 rannych. Cztery osoby nie żyją. Zginęły podczas wymiany ognia w Suezie. Stan piątej osoby jest krytyczny.

Według szacunków agencji AP na ulice Egiptu mogą dziś wyjść setki tysięcy demonstrantów.

Demonstranci starli się z policją [ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA] >>

Demonstracje trwają w kilku miastach

W Aleksandrii protestujący sformowali ludzki łańcuch pod meczetem Qaed Ibrahim w centrum miasta. Pod siedzibą władz lokalnych demonstranci starli się z policją. Gaz łzawiący i czarny dym z opon podpalonych przez młodzież wypełniły powietrze. Dziewięć osób zostało rannych śrutem małego kalibru - podaje Reuters, powołując się na źródła w służbach medycznych i siłach bezpieczeństwa.

Tysiące ludzi wyszło na ulice również w Port Saidzie, Suezie i Ismailii. W tym ostatnim mieście młodzież splądrowała biura Partii Wolności i Sprawiedliwości, politycznego ramienia Bractwa Muzułmańskiego.

Demonstranci chcą "chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej"

Do protestów wezwali młodzieżowi aktywiści i laickie ugrupowania opozycyjne, chcąc wykorzystać demonstracje do wywarcia presji na prezydenta Mohammeda Mursiego i jego rządzące Bractwo Muzułmańskie. Wielu świeckich i liberalnych Egipcjan oskarża prezydenta i Bractwo o próbę zmonopolizowania władzy.

Jak zauważa Reuters, Mursi, który piastuje urząd prezydenta od pół roku, obarczany jest odpowiedzialnością za kryzys gospodarczy wywołany niestabilnością w kraju po 2011 r.

Przeciwnicy Mursiego zaapelowali do Egipcjan, by wyszli na ulice pod takimi samymi hasłami jak dwa lata temu: "Chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej". Bractwo Muzułmańskie nie zwołało oficjalnie własnych wieców. Zdecydowało się uczcić rocznicę obalenia Mubaraka akcjami charytatywnymi.

Zobacz także
 • Egipscy Koptowie Chrześcijańskie dzieci oskarżone w Egipcie o obrazę islamu
Komentarze (50)
Zamieszki w Egipcie. Cztery osoby zastrzelone
Zaloguj się
 • gem58

  Oceniono 79 razy 71

  Tym razem to nie jest "bliskowschodnia wiosna ludów" a ci ludzie to nie "powstańcy" ?

 • merkury-3

  Oceniono 63 razy 53

  Jeszcze beda plakac za Mubarakiem

 • sb_slav

  Oceniono 38 razy 22

  I my powinniśmy w końcu pogonić tę bandę styropianów.

 • bsykus

  Oceniono 30 razy 18

  Współczuję laickiej młodzieży w Egipcie, to straszne mieć wyznaniowy rząd. Całe szczęście, że u nas katole nie są przy władzy, chociaż daleko nam jeszcze do takiej laicyzacji jak w Czechach. Może jednak kiedyś to nastąpi jak już ludzie zrozumieją, że religia to biznes, w którym sprzedaje się głupkom pośmiertne nadzieje.

 • kamyk39

  Oceniono 22 razy 16

  "czarny dym z opon podpalonych przez młodzież wypełniły powietrze. "

  - losy kraju zaleza od tego jakie sie da zajecie mlodym mezczyznom.

 • rzewuski1

  Oceniono 15 razy 15

  Egipt w 19904 miał 57 mln mieszkańców a teraz ma 82, gdzie to wszystko znajdzie prace ?
  Tam spokojnie już było teraz to ciągle będą protesty, rewolucje a na koniec wojna.

 • dr.europa

  Oceniono 38 razy 14

  A kiedy w najciemniejszej? Nawet haseł nie trzeba zmieniac: "chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej" pasuje tutaj jak ulal.

 • ergosumek

  Oceniono 10 razy 8

  Gdyby w jakimkolwiek cywilizowanym kraju europejskim był taki roziew dochodów jak w Polsce, to rewolucja w tym kraju byłaby tylko kwestią czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje